Millal potti vahetada?
WC-potid võivad majapidamises kesta üsna pikalt, kuid ühel hetkel saab nende eluiga viimaks otsa ning katkise või lekkiva poti vahetamine on hädavajalik.
Põranda- või seinamudel?
WC-poti katki minemine on hea võimalus selle uue ja innovaatilisema mudeli vastu vahetamiseks. Paljud mäletavad nõukogude ajast potte, mille veepaak asus kõrgemal lae all ja kuhu sai vett peale tõmmata rippuva keti abil. Sellised lahendused kuuluvad tänapäeval pigem nostalgia valdkonda, kuid soovi korral on võimalik seda ka oma majapidamises kasutada.
Moodne lahendus on aga seinale paigutatud pott. Kuigi selle paigaldamine nõuab asjatundjate abi, on lõpptulemus hea. Üheks suurimaks seinale paigutatud poti plussiks on ruumi kokkuhoid. Seinamudeli puhul paistab välja ainult selle kasutatav osa ning kõik muu jääb seina sisse. Edaspidi on vannituba ka kergem puhastada, sest põrand jääb poti juurest täiesti vabaks.
Nii ei ole vaja neljakäpukil, kummikindad käes, nina kinni hoida ega akrobaatikat teha, et WC-poti tagust pinda puhastada. Seinamudel on visuaalselt ilusam ning keraamiline seinaplaat või värv jääb samuti paremini näha. Kuivõrd veepaak asub seina sees, on poti kasutamine (vähemalt vee paaki kogumine) vaiksem. Sein pakub müraisolatsiooni, tänu millele ei sega öine kasutamine koduste und.
See aga ei tähenda, et vana põrandamudel tuleks kohe välja visata. Seinamudelil on küll oma eelised, kuid põrandamudeli asendamine seinamudeli vastu on kulukas ja aeganõudev. Kui seinamudeli eelised pole sinu jaoks olulised, võid jääda ka põrandamudeli juurde. Sel juhul on poti vahetamine lihtsam, kuid teatud aspektidega tuleb siiski arvestada. Turul on saadaval ka mitmeid erilahendusega põrandamudeleid (näiteks bidee), mis muudavad poti kasutamise omapäraseks.
Enne poti vahetamist
Paljudes kodudes on WC-pott kinnitatud põranda külge. Üldine soovitus on, et kui ei ole just suurt vajadust midagi muuta, võiks ka uue poti samamoodi paigaldada. Sellisel juhul võiks eelistada potti, mille poldiaugud on vana potiga sama koha peal. Nii ei pea põrandasse uusi auke puurima ning pole ka hirmu, et põrandaküte (juhul, kui see on) kahjustada saab.
Järgmine oluline punkt poti vahetamisel on jälgida selle haisulukku, mis võib olla P- või S-kujuline. Kuivõrd WC-poti puhul on äravool eriti oluline, peab poti haisuluku konstruktsioon kindlasti õige olema. Torustiku ümberehituse vältimiseks peaks uue poti haisulukk olema vana potiga sama.
Kui sinu kodus on WC-pott kinnitatud seina külge ning sinu jaoks pole oluline, kas vahetada see põrandamudeli vastu või asendada samalaadse seinamudeliga, siis konsulteeri spetsialistiga. Põrandamudelile üle minnes pead arvestama loputuspaagi ja paigaldusmooduli jaoks vajamineva ruumiga.
Vana seinamudeli uue vastu vahetamine on võrdlemisi lihtne, sest vajaminev loputuspaak ja paigaldusmoodul on juba olemas. Välja vahetatakse lihtsalt poti väline osa. Muude osade väljavahetamise puhul on ehitustööd pikemad ja nõuavad kindlasti professionaali abi.
Enne poti paigaldamist tuleb arvestada ka sellega, et poti ümber jääks liikumiseks vajalik ruum. Asjatundjate sõnul võiks see olla vähemalt 80 cm ühel küljel ja poti ees. Nii põranda- kui seinamudeli puhul tuleb arvestada ka selle kõrgusega. Seinamudeli standardkõrgus on 42 cm ja umbes sama ka põrandamudeli puhul, kuid liikumisraskusega inimeste jaoks peaks pott olema kõrgemal, et sellele istumine ja sellelt tõusmine oleks lihtsam.
Paigaldus
Põrandamudeleid kinnitatakse kahte moodi - poltide või liimiga/silikooniga. Liimimise eeliseks on see, et poti paigaldamiseks ei ole vaja uusi auke puurida, paigaldamisel ei saa põrandaküte viga ning WC-poti ja põranda vahele ei kogune mustust, sest liim moodustab justkui kaitsva silikoonkihi. Poltidega paigaldamise puhul, nagu eelnevalt öeldud, oleks mõistlik valida pott, mille augud on eelmise potiga sama koha peal.
Potti võib vahetada ka ise, kuid seda muidugi juhul, kui uue poti poldiaugud ning äravoolutoru on eelmisega sama koha peal. Sel juhul ei ole vaja teha muud, kui vesi korraks kinni keerata, vajalike tööriistade abil vana pott eemaldada, uus paika tõsta ja kinnitada. Kindluse mõttes võiks torutööd lasta siiski spetsialistil teha.
Seinamudeli paigaldamisel paigaldatakse seina külge raam, mille külge pott hiljem kinnitatakse. Siinkohal tuleks mõelda ka sisekujundusele ning pott ja nupp peaksid sobima interjööriga (näiteks värvi poolest). Raam aga jääb peitu, see toetub põrandale ja kinnitatakse tagaseinale poltide abil. Tänu sellele on võimalik poti kõrgust pisut ka reguleerida.
Loomulikult peaksid vee- ja kanalisatsioonitorud olema sellised, et neid oleks võimalik seinamudeliga ühendada. Igaks juhuks peaks sellest informeerima ka paigaldajat, kes teeb kindlaks, kas torude kõrgust on vaja muuta.
Kuigi enamik raame peab vastu kuni 400 kilogrammisele raskusele, siis olenevalt WC-poti disainist võib selle alumine serv seinale liiga suurt koormust osutada ning aja jooksul pragude tekkimist soodustada. Seda aitab ennetada poti taguse seina topelt kipsist tegemine või kipsplaadi alla OSB-plaadi lisamine.
Seinamudeli paigaldamine nõuab eriteadmisi ja ettevalmistavaid töid, mistõttu peaks igal juhul kasutama professionaali abi. Asjatundja oskab hinnata, kas seinamudel on üldse sobiv lahendus, millised tööd tegemist vajavad ning sedagi, kas välja vahetamise asemel oleks võimalik potti detaile hoopis asendada.
Parandamine
Potti ei pea alati uue vastu vahetama - eriti, kui oled alles mõne aasta eest uue poti soetanud. Kehvast paigaldamisest, ebakvaliteetsest tootest või juhuslikest tugevatest hoopidest tingituna võivad potil tekkida probleemid väljalaskega ja veepaagi täitumisega, samuti võib juhtuda, et loputusnupp ei tööta või vesi voolab paagist otse äravoolu. Selliste probleemide tekkimise korral peaks kiiresti pöörduma spetsialisti poole, sest probleemi süvenedes tuleb ette võtta rahaliselt kulukam poti vahetamine.
Seinamudelil on küll palju eeliseid, kuid uudsete lahenduste puhul tekivad inimestel ikka mured ja küsimused. Kuivõrd seinamudeli puhul on paak seina sees, on lekke tuvastamine ja selle parandamine keeruline. Asjatundjad kinnitavad, et seinamudeli paak on ehitatud ühes tükis, mistõttu on lekke võimalus imeväike. Paagid on valmistatud spetsiaalsest ja väga vastupidavast materjalist, tänu millele peavad need vastu aastakümneid. Sellele vaatamata ei saa probleeme täielikult välistada ning nende esinemisel tuleb pöörduda tootja või paigaldaja poole.
Teine võimalik murekoht on loputusmehhanismi rike. See on reaalne probleem, mis võib aja jooksul tekkida, sest torustikus leidub setteid ja prahti, mis võivad loputusmehhanismi osade vahele takerduda ja põhjustada olukorra, kus vesi jääb jooksma või ei jookse üldse. Tootjad on ka selle peale mõelnud. Kõik seinasisesed süsteemid on loodud nii, et läbi vajutusnupu ava on võimalik kogu loputusmehhanism eemaldada. See tähendab, et seina küljes olev loputusnupp on võimalik ära võtta ning seejärel eemaldada loputusmehhanism, et see parandada või asendada.