Äädikas
Umbrohu eemaldamiseks soovitatakse kasutada erinevaid aineid. Mõned nendest on sellised, mille leiab igast majapidamisest. Kui loo esimeses osas oli juttu söögisooda kasutamisest, siis teine hea vahend umbrohu eemaldamiseks on äädikas. Selle aktiivne koostisosa äädikhape, mis annab äädikale omapärase maitse ja lõhna, on suurepärane vahend umbrohu hävitamiseks.
Umbrohu eemaldamiseks ei pea kasutama mingit erilist äädikat. Lihtsalt vala äädikas pritsipudelisse ja pritsi seda taimele, millest soovid lahti saada. Kui tavaline äädikas ei toimi, siis võib kasutada spetsiaalselt aianduses kasutatavat äädikat. Selle eeliseks on kõrgem äädikhappe osakaal (20%) ja see on loodud just umbrohu hävitamiseks. Kangema äädika kasutamisega peab olema ettevaatlik, sest see võib nahka põletada, silmi vigastada ja tööriistu kahjustada.
Oluline on mitte pritsida taimi, mis peavad aias või peenral olema. Äädikas ei vali, keda ründab ja seda pinnale kandes hävitab ka kõige väärtuslikumad taimed.
Kuumaõhupuhur-umbrohupõleti
See spetsiaalne tööriist on keskkonnasõbralik, väga efektiivne ja selle kasutamine on palju põnevam kui umbrohu käsitsi eemaldamine. Põleti toimib lihtsalt: suuna selle ots taimele, vajuta päästikule ja umbrohule suunatakse 600 °C kuumus, mis lehed hävitab. Sellega takistatakse taime fotosüntees. Põleti ei pruugi väga efektiivne olla umbrohu juurte osas, seega peaks masinat mitu korda kasutama.
Kuumaõhupuhur-umbrohupõleti ei ole kallis. Selle leiab kaubandusest kaheksa euro eest. Sellel on 2000 W, kaks kuumusastet (80 ja 600 °C), mitu otsikut ja eemaldatav vars. Peale umbrohu hävitamise saab põletit kasutada ka grilli süütamiseks. Tegu on ohtliku tööriistaga, mida peaks hoidma lastele kättesaamatus kohas.
Umbrohu taimede ära viskamine
Üks asi on umbrohu juurtega maast eemaldamine, teine aga äraviskamine. Mõlemad on olulised, et umbrohi tagasi ei tuleks. Vahet pole, mis umbrohu eemaldamise vahendit kasutada ja korja surnud taimed kokku, et neid oleks parem transportida. Ära lisa umbrohtu komposti, sest sealt võivad seemned ikkagi mulda sattuda ja umbrohi on peagi tagasi. Selle asemel viska umbrohi ära teiste roheliste taimede või üldise prahiga. Kui umbrohi ja selle seemned asuvad keskkonnas, mis ei ole nende jaoks soodne (temperatuur vale ja toitained puudu), siis ei saa nad areneda ja kasvada.
Kui on plaanis lõket teha, siis saab umbrohtu ka põletada. Mõnda umbrohtu (nt mürgipuu) on ohtlik põletada, sest põlemisel eritab see toksilist õli, mille sissehingamine on ohtlik ja vajab kohest meditsiinilist ravi. Lisaks on olemas taimed, millele on seatud täpsed regulatsioonid, kuidas nendest vabaneda. Üks nendest on vooljas pargitatar, mis kasvab kiiresti, võtab aia üle ja muutub teistele taimedele ohtlikuks. Seda ei tohi lisada tavalise prügi hulka ega visata loodusesse. Sellise umbrohu eemaldamiseks tuleks kutsuda professionaalid.
Herbitsiidid
Kemikaalidega täidetud taimemürgid peaks olema viimane variant umbrohu eemaldamisel. Seda ei ole soovitatav kasutada, kui majapidamises on orgaaniline aed ehk kõike püütakse kasvatada võimalikult looduslähedaselt. Taimemürgi kasutamisel on kaks varianti. Üks on konkreetse fookusega, tavaliselt geel, mida kantakse taimedele, et seda ülevalt poolt hävitama hakata. See on ideaalne viis, kui soovitakse lahti saada paarist üksikust taimest või kui ei soovita teisi taimi ohtu seada. Teine võimalus puudutab suuremat umbrohu hulka. Sellisel juhul saab mürgi taimedele pihusti abil pritsida.
Mürgi kasutamisel peab hoolega lugema pakil olevat infot ja rakendama kõiki ettevaatusabinõusid, nagu spetsiaalse kaitseriietuse kandmine. Samuti peaks tähele panema, millist mürki kasutatakse. Osad mürgid on sellised, mis on mõeldud konkreetse umbrohu jaoks, kuid on ka üldised lahendused, mis hävitavad kõik taimed. Seda viimast varianti ei ole soovitatav pritsina kasutada. Hea mõte on kasutada ühte kastekannu vaid umbrohu hävitamiseks mõeldud vahendile ja mitte millelegi muule.
Reageeri kiirelt
Kui märkad oma aias väikest umbrohutaime, siis tasub see kohe eemaldada. Ole tähelepanelik ning tee aias regulaarselt kontrolli, hoides silma peal kõrvenõgestel ja võililledel. Tegu on väga visade taimedega ja kui need on juba kord tekkinud, siis on nendest keeruline lahti saada. Et tulevikus vältida mõttetuid lahinguid, siis oleks kõige mõistlikum umbrohu teket üldse vältida.
Rohi vähe, aga tihti!
Määra endale iga nädal aeg, mil umbrohtu rohimas käid, et olukorra üle kontrolli hoida. Rohimine võib olla teraapiline, seega kasuta seda aega muust maailmas eraldumiseks. Sellega ei tehta teenet ainult aiale, vaid ka iseendale.