Turvalisuse seadmed - nutikast uksekellast kaamerateni
Kindlasti on üks tähtsamaid valdkondi nutikodude puhul turvalisus. Enam ei pea isegi kodus olema, et teada mis majas toimub. Aina populaarsemaks muutuvad ka erinevad turvasüsteemid alates kaameratest kuni võtmevaba ukselukuni.
Hea lahendus on ka kaameraga uksekell, mis jäädvustab pildi selle vajutajast. Nii on mugav jälgida, kes on ukse taga käinud sel ajal, kui kedagi kodus pole olnud. Moodsamad mudelid on varustatud funktsiooniga, mis saadab pildi otse omaniku telefoni. Lisaks võimaldab uksekell läbi sisseehitatud mikrofoni ja kõlari kahepoolset suhtlust nutiseadmetega. Samuti on teatud mudelid ühenduses ka targa ukselukuga, mis võimaldab avad ukse oodatud külalisel või näiteks remondimehele. See aitab hoida kodul silma peal ja muudab kodust eemal olekud turvalisemaks.
Lisaks nutikale uksekellale lisavad turvalisust ka kaamerad. Neid saab paigaldada nii õue kui ka tuppa. Uuemad kaamerad suudavad isegi nägusid tuvastada ja teevad kindlaks, kas ruumides liigub lemmikloom, pereliige või keegi tundmatu. Võõra inimese sisenemisel majja, saadab seade teate omaniku telefonile. Lisaks saab jälgida otseülekande pilti kodust eemal. Süsteem tuleb kasuks ka igasuguste alarmide ootamatul käivitumisel.
Osad õuekaamerad toimivad ka valgustitena, mida saab seadistada süttima liikumise peale. Uuemad kaamerad ühilduvad samuti nutitelefoniga ja võimaldavad igal ajal saada ülevaade maja ümber toimuvast. Neid saab ka seadistada ka märku andma, kui maja ümber toimub liikumine. Lisaks saab kuulata ka sisseehitatud mikrofoni abil heli.
Kui kaameratest üksi ei piisa, tulevad appi ukse/akna andurid, mida saab akendele ja ustele paigaldada. Need annavad kodust lahkudes teada kui uksi või aknaid avatakse ning süsteem saadab samuti teate omaniku nutitelefonile.
Tänapäevased andurid on madala energiatarbimisega seadmed, mis tähendab, et need töötavad patarei või aku toitel. Seega saab neid saab paigaldada ka sinna, kus elektrit pole. Odavamad seadmed saab soetad juba alla 30 euro. Lisaks saab paigaldad ruumidesse ka liikumisandureid. Need on eriti populaarsed väikeste lastega peredes või eakamate inimeste eest hoolitsedes.
Päikeseenergia- elektri turuhinnast sõltumatu
Aina kallinevad elektrihinnad panevad inimesi liikuma keskkonnasäästlike alternatiivide suunas. Päikesepaneelid aitavad vähendada võrgust võetava elektri hulka ja müüa seda ka edasi. Jõudsasti areneb salvestustehnoloogia valdkond, mis võimaldab päikesepaneelide abil toodetud energiat tarbida ka hilisemalt. Seega on majapidamisel võimalik kasutada oma päikesepaneelide poolt toodetud elektrit ka õhtusel ajal ja on kindlasti abiks ka elektrikatkestuse korral.
Tänapäeval areneb tehnoloogia tohutu kiirusega ja turule lisandub üha efektiivsemaid ja ka Eesti kliimasse paremini sobivaid päikesepaneele. Kui kaalud paneelide paigaldamist, uuri kindlasti siit juurde, mis eelised sellega kaasnevad ning millega peaksid arvestama.
Nutikas aed
On aeg öelda nägemist krõbedale murule ja kuivanud lillepeenardele. Automaatsed kastmissüsteemid lasevad läbi juhtmevaba internetiühenduse planeerida kastmisaega vastavalt kliimale ning vajadusele.
Nutivalgustid
Enam ei pea lambi põlema panemiseks vajutama isegi lülitit, sest kõike saab juhtida nutiseadme või puldi abil. Pole isegi vaja diivanilt või voodist tõusta, kui märkad, et köögis jäi tuli põlema - lihtsalt vajuta nuppu. Nutipirnid loovad võimaluse reguleerida valguse intensiivsust. Kui soovid ka värvitoone juhtida, pead valima RGB nutipirni. Nutipirnid on mobiiliäpi ja/või puldi abil juhitavad.
Sisekliima jälgimine
Saadaval on ka hulganisti andureid oma kodu siseõhu kvaliteedi ja kliima mõõtmiseks. Niiskus- ja temperatuuriandurid on võimalik ühendada küttesüsteemi, ventilatsiooni ja/või õhupuhastus seadmetega, et tagada just sulle sobiv sisekliima.
Küttesüsteem ja nutitermostaadid
Kui kasutad majapidamises radiaatoreid, milles olevat vett soojendab, kas õhk-vesi, maa-, gaasi- või pelletküte on võimalik paigaldada nutikad termostaatventiilid. See võimaldab muuta oma küttelahenduse nutikamaks. Tarkadele termostaatventiilidele saab määrata just Sulle sobiva temperatuurivahemiku nii päevaks kui ka ööseks või sõltuvalt sellest, kas oled kodus või eemal. See võimaldab säästa ka küttekuludelt. Nutikaid termostaatventiile saab mugavalt juhtida, kas juht- või nutiseadmest.
Tuleohutus
Majapidamises turvatunde loomisel mängib suurt rolli suitsuandur. Nutikad suitsuandurid edastavad häire korral teate otse Sinu nutitelefoni või häirekeskusele. Kui oled veendunud, et kõik on korras on läbi äpi võimalik anduri alarm välja lülitada. Lisaks kontrollivad uuemad seadmed ka ise oma akutaset ja annavad teada, kui see hakkab tühjaks saama.
Kindlasti ei tohiks unustada ka vingugaasiandurit. Nagu ka eelnevalt öeldud saadavad uuemad seadmed lisaks alarmile ka Sinu telefoni teavituse. Lisaks on need kauakestva akuga ja lihtsasti paigaldatavad. Vingugaasiandur on alates 1. jaanuarist 2022 kohustuslik igas majapidamises, kus on tahkekütteseade, näiteks puuküttega ahi, pliit, kamin või katel. Alates 1. märtsist 2022 peab olema andur ka kõikides gaasikütteseadmega või gaasisoojendiga hoonetes. Tuleohutuse kohta loe lähemalt siit.
Andur veelekete jaoks
Lekkeandur või ka uputusandur annab teada probleemist enne, kui vesi jõuab Sinu kodus palju pahandust teha. Sagedasti on probleeme koduga just siis, kui pere on kodust eemal või magab, kuid nagu ka tuleõnnetuse puhul tuleb ka veelekke tekkimisel tegutseda kiiresti. Lakkamatult voolav vesi suudab majapidamises teha palju kahju ja kapitaalremont on kõvasti kulukam variant, kui mõnikümmend eurot maksva lekkeanduri paigaldamine. Anduri saab ühendada nutikodu süsteemi ja see annab märku, kui andur veega kokku puutub.
Meelelahutus
Nutika kodu puhul on kindlasti üheks mõnusamaks osaks meelelahutus. Kas diivanilt lahkumata lemmikseriaalide vaatamine kõlab hästi? Nutikas kodus saab häälega juhtida erinevaid seadmeid nagu näiteks televiisorit, muusikakeskus ja paljusid teisi tehnikavidinaid.
Targa kodu aju
Targa kodu puhul aitab keskseade juhtida ja ühendada erinevaid seadmeid. Selline seade pole sugugi kallis, odavamad lahendused on võimalik soetada ca 30 euroga ühendab endas kõik vajalikud funktsioonid. See võimaldab nutiseadmega valguse ja nutipirnide juhtimise, jälgib akna/ukse ja liikumisandurite või kaamerate abil liikumist ning uste ja akende avamist. Lisaks annab teada veelekke ja suitsuanduri alarmi käivitumise korral ning saadab kõigest teate Sinu nutiseadmesse. Keskseadme abil on võimalik luua täpselt Sinu vajadustele vastav nutikodu. Karta ei tasu ka süsteemi turvalisuse pärast, sest ühendused üle võrgu on reeglina krüpteeritud. Mobiiliäpid erinevate süsteemide juhtimiseks on enamasti tasuta ja kasutajale mugavaks tehtud.