Privaatsus
Linnas elades on privaatsust raske leida, eriti madalamatel korrustel. Kõige tavalisem lahendus on kardinate või ruloode kasutamine, et möödakäijate uudishimulikud pilgud enda kodust eemale hoida. Kardinad ja muud aknakatted toimivad aga vaid siis, kui need ette tõmmata ja see takistab naturaalsel valgusel majja pääsemast. Vitraaži abil on võimalik saada nii privaatsus kui ka kaunis disain.
Vitraaž ei ole täiesti läbipaistev või läbipaistmatu. Sellest läbi vaadates näeb teisel pool vaid udukogusid, mida on raske teineteisest eristada. Disaine on erinevaid, seega saab valida just sellise vitraaži, nagu meeldib.
Vitraažidega kaetakse tihti köögi ja vannitoa aknad. Nende abil saab majja naturaalset valgust, kuid samas ei pea möödujate pärast muretsema. Vitraaži saab kasutada aknakatete alternatiivina.
Disain
Vitraaž on enamasti dekoratiivelement. Kuna sellest ei saa välja vaadata, siis ei ole mõistlik vitraaži kasutada kõikidel akendel. Vitraažist aknad paistavad silma oma põneva disainiga ning lisavad majapidamisse värvi, tekstuuri ja stilistilisi elemente.
Kuigi vitraaži nähakse enamasti kiriku akendel, siis on need aastasadade jooksul teinud läbi muutuseid ja neid leidub ka paljude 21. sajandil ehitatud majade juures. Kuna vitraaže valmistatakse tellimuse järgi, siis on võimalik soetada endale sellise disainiga aknad, nagu soovitakse. Nii on maja omapärasem ja eristub teistest.
Vitraaže paigutatakse ka lakke, esiukse kõrvale klaaspaneelidena, majapidamise interjööris jne. Väljast tuleva valguse abil tekivad majapidamisse kaunid värvid ja varjud, mida tavaliste akende puhul ei saa.
Klassikalise vitraaži valmistamiseks kasutatakse värvilisi eraldi klaasist välja lõigatud vitraaži klaase, mis seotaks omavahel tinast profiiliga.
Kulud
Vitraaži hind oleneb mitmest tegurist. Kui lasta teha täpselt enda mõõtude ja disainiga vitraaž, siis see maksab rohkem kui internetist või antiigipoest ostetud vitraaž. Hind oleneb ka sellest, kas osta täiskomplekt, kus vitraaž on aknaraamide sisse juba paigaldatud; kunstiteosena mõeldud fotovitraaž või UV-kiirguse eest kaitsev vitraaž. Tavalistes vitraažides pole UV-kiirguse eest kaistvat kihti, seega peaks laskma selle eraldi paigaldada. Kui juurde lisada ka akende professionaalne paigutus, siis võivad hinnad küündida tuhandetesse eurodesse. Kunstiteosed ja dekoratiivina mõeldud vitraažid saab kätte paarikümne euro eest.
Võrreldes klassikaliste vitraažidega on kõige soodsam lahendus kasutada vastupidavaid vitraažikilesid, mis on iseliimuvad ja kleebitakse klaasile. Neid saab kleepida isegi klaaspakettidesse ilma, et rikuks klaaside soojusülekande omadusi.
Mida teada enne vitraaži soetamist?
Vitraaži valides tuleb mõelda ka muudele teguritele kui vaid värvid, disain, kuju ja suurus. Sama tähtis on paigaldusmeetod. Kui valida vitraaž, mille kuju või muster ei sobi akendega, siis ei sobi need ka esteetiliselt. Vitraaži saab paigaldada erinevalt: võib lasta professionaalil aken eemaldada ja vitraaž asemele panna või lasta aknast ainult osa välja lõigata ja vitraaž selle asemele paigaldada. Neid otsuseid tehes tuleb vaadata, kuidas aknad on esialgu paigutatud, ja kaaluda, kas asendamine või disainielemendi lisamine on üldse sobilik.
Kui puudub soov olemasolevaid aknaid eemaldada või nendesse auk lõigata, siis on vitraaži paigaldamiseks ka teisi viise. Vitraaži saab paigutada olemasoleva aknaklaasi peale. Selle meetodi puhul ei ole vaja midagi lõhkuda ning nii saadakse mõlema klaasi parimad omadused: UV-kiirguse kaitse, sooja- ja heliisolatsioon ning kaunis disain ja värvitoonid. Lisaks säilib võimalus vitraaž tulevikus eemaldada.