Mis on vintskap?
Vintskap on maja viilust või katusest väljapoole eenduv ehituskonstruktsiooni osa. Sellel on aken ja kas kumer, sadul- või viilkatus. Vintskapi nimetus tuleneb selle ajaloolisest funktsioonist, mil keriti vintsi abil kaupa aknast sisse. Maja fassaadil oli nimelt luukaken, kust ulatus välja poom, mille abil tõmmati kaupa ja esemeid ülemisel korrusele. Seda on kutsutud ka pööninguaknaks, ent tegu pole pelgalt katuseaknaga. Vintskap hakkas levima keskajal - täpsemalt hilise gooti ja varajase renessanss ajastu vältel.
Mis on uuk?
Ka uuk tähendab kaldkatusest eenduvat akent, mil on omaette katus. See asub räästast katkestama katuse kelbaosal. Kuigi ka selle funktsioon on tuua ruumi valgust erineb ta vintskapist ja tavapärasest katuseaknast. Erinevatel ajastutel ehitatud hoonet puhul näeme uuki krohvitult ja vahel ka lausa kullatult ja mosaiigiga kaunistatult. See hakkas levima 16. sajandi Euroopas, eriti Inglismaal ja Prantsusmaal. Seal oli jõukamale klassile uuk peaaegu kohustuslik, mitte vaid paleede vaid ka klassikaliste hoonete puhul.
Kuigi esmalt oli uugil peamiselt dekoratiivne ja ventilatsiooni tagamise eesmärk, kasvas rahvastiku suurenemisega vajadus rohkemate eluruumide järele, mis suurendas katusekorterite kasutust.
Mille poolest erinevad vintskap ja uuk?
Kuigi ajaloo ja arhitektuuri raamatud kasutavad uugi ja vintskapi termineid tihti sünonüümidena, on neil selge erisus. Arhitektide ja projekteerijate vaateväljast seisneb see peamiselt kahe väljaehitise suuruses ja katusel paiknemise osas. Nimelt esiteks on vintskap uugist suurem. Teiseks paikneb uuk reeglina räästast katkestamata katuse kelbaosal sellal kui vintskap katkestab räästa ja asetub maja välis- ja esiseinaga samasse tasapinda.
Vintskapi ja uugi omadused
- Ventilatsioon - aitab tagada paremat õhuvahetust ja võimaldab tuulutada katusealust.
- Lisavalgus - muudab ruumi valgusküllasemaks.
- Lisaruum - madala kaldkatuse puhul suurendavad vintskapid ja uugid kasutuskõlbliku ruumi pinda.
- Lihtne paigaldus ja ehitamine - vintskapi ega uukide paigaldamine ei nõua reeglina kraanat.
- Mugav kasutus - vertikaalse uugi ja vintskapi kasutamine on kaldu oleva katuseaknaga võrreldes sademete osas palju käepärasem ja kasutajasõbralikum.
- Head soojusomadused - puidust alusraam ja kvaliteetne soojustus tagavad hea soojapidavuse .
- Aknaklaas määrdub vähem võrreldes katuseaknaga.
Kuhu vintskap ja uuk sobivad?
Nii vintskap kui uuk sobivad hästi eri funktsioonidega majadele. Näiteks on nad ideaalsed renoveeritavatel eakamatel hoonetel, lisades romantilisust eramutele ning samal ajal praktilist väärtust tööstus-, äri- ja kontoriruumidele. Kui teie katusealune ruum seisab pimeda ja kasutuseta, siis väljaehitised toovad tuppa valgust ja ruumi, mida saab rakendada nii külaliste magamistoas, kontoris või ka laste mängutoas.
Vintskapi ehitusest
Tänapäeval on müügil ka tehases valmistoodetud vintskappe, mille paigaldamine aitab hoida aega kokku. Kõige mõistlikum on määrata vintskapi asukoht juba hoone projekteerimise faasis, ent seda on võimalik ehitada ka valminud maja katusesse. Sellisel juhul tuleks vintskapi akna kuju ja suuruse valimise juures lähtuda eelkõige katuse struktuurist nagu sarikate sammust.
Populaarseim moodus on valmistada puidust konstruktsioon, seejärel soojustada tarind ja katta see mõlemalt poolt ehitusplaadi või mõne dekoratiivse kattematerjaliga. Lagi kaetakse mõne katusekatte materjaliga nagu näiteks katusekivi, -pleki, -sindlid või hoopis bituumen- või plastrulliga. Reeglina koosneb vintskap kahest katuseaknast, ent on olemas ka kolme aknaga versioone. Eestis on mõne tootja poolt müügil näiteks vintskapi ülemist osa metalliga kaetult nii mitteavatava kui ka avatava katuseaknana. Akna mõõtmed jäävad reeglina 80-115 x 120 cm vahemikku.
Eri kujuga uugid ja vintskapid
Vintskappe ja uuke on olemas mitmesuguste kujudega — neid on nii järsu kui ka lameda kaldega katusele, nii kumera, kolm- kui ka nelinurkse kujuga.
- Vintskappi saab paigaldada katustesse kaldega 35°-70°.
- Kolmnurksed ja ümmargused - selliseid struktuure projekteeritakse, et anda teatud ajastu hõngu, näiteks et järgida barokset stiili.
- Poolkaare kujuga uuk - eraldi katusepinnata uukaken, mis on tuntud ka kui pääsusilma kujuga uukaken.
- Neljakandilised uugid- enamasti kas viil-, kelp- või pultkatusel.
- Uuk lamekatusel - tähendab, et katuse kallak jääb reeglina 5 kuni 15° vahemikku.
- Uuk ühekorruselisel katusel - ristküliku või trapetsikujulise katuse kaldenurk on minimaalselt 15°.
Kokkuvõtteks
Vintskap ja uukaken on olnud kasutusel sadu aastaid, küll aga on nende põhiülesanne ajas veidi muutunud. Kui varasemal ajal oli vintskapi peamine otstarve kauba ülemisele korrusele tõstmise lihtsustamine, ja uuk kui kõrgklassi majade dekoratiivseks elemendiks, siis peagi lisandusid sinna juurde ka ventilatsiooni, loomuliku valguse ja ruumi suurendamise funktsioonid.