+ Lisa oma töö      

Viljapuude lõikamine, multšimine ja teised olulised kevadised aiatööd

07. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
viljapuude lõikamine, õunapuu lõikamine, multšimine, kevadised aiatööd, aiahooldus, heki lõikamine

Kevad on käes ja paras aega mõelda, millised aiatööd tegemist vajavad. Kuigi jää ja lumi ei ole kõikjalt veel sulanud, saab esimeste töödega juba algust teha.

Viljapuude lõikamine

See on üks olulisemaid kevadisi aiatöid, mis tuleks ka ühena esimestest ette võtta. Viljapuid nagu näiteks õunapuid tuleks lõigata võimalikult vara, veel enne seda, kui pungad on jõudnud tekkida. Lõikamisel peab jälgima, et lõikekoht ei oleks liialt suur, sest kevadeti hakkavad puudel mahlad jooksma ning suure lõikehaava korral ei parane lõigatud koht piisavalt kiiresti ära. Seetõttu võib puu nakatuda seenhaigustesse. Kõige õigem aeg viljapuude lõikamiseks on kohe pärast suurte külmade möödudes, ehk ajal kui õhutemperatuur püsib null kraadi ümber.

Miks on lõikamine oluline? Lõikamata viljapuudel kulub liiga palju aega okste ja lehtede kasvatamiseks ning selle tõttu kannatab viljasaak. Lõigatud viljapuud näevad ilusad välja ja need annavad ka rohkem saaki. 

Tööriistade korrastamine

Vanarahvatarkus ütleb, et hommik on õhtust targem, mis tähendab, et olles asjade üle järele mõelnud ning saanud kogemuse võrra rikkamaks, oskad langetada kaalutletud otsuseid. Kevadiste aiatööde kontekstis saab öelda, et kevad on sügisest targem, sest praegu garaaži või kuuri vaadates leiad sealt kindlasti eest palju tööriistu ja tehnikat, mis ehk väljavahetamist, puhastamist, teritamist või õlitamist vajaksid. Võib-olla on vaja vana muruniiduk hingusele saata ja hoopis murutraktor osta või usaldaks muruniitmise hoopis robotniiduki hoolde? Äkki vajavad hekikäärid õlitamist ja teritamist? Ehk kuluks uus labidas marjaks ära?

Mistahes aiatöid kevadel ja suvel teha plaanid, on neid kergem planeerida ja teha, kui tead, mis tööriistad sul olemas on ja milline on nende seisukord. Äkki on midagi puudu. Ole olemasoleva vara osas kriitiline, kuid ära torma ka iga uue pakkumisega kaasa minema.

Heki lõikamine

Kõik, kes on hekki lõiganud, teavad, kui tüütu töö see on. Töö nõuab kogenud kätt ja täpset silma, et hekk hiljem ka ilus vaadata oleks, mitte ei meenutaks põõsaversiooni verisest õudusfilmist. Hekk rajatakse maja ette, et tagada privaatsus tänaval liikuvate inimeste ees. Liialt agar heki pügamine võib selle sisse tekitada augud, millest on võimalik läbi vaadata. 

Lõikamistööde mugavamaks teostamiseks on turul saadaval erinevad elektri- ja akutööriistad, mis teevad suure töö mugavalt ja kiiresti ära. Hekki võiks pügada umbes samal ajal viljapuude lõikamisega, sest siis on oksad elastsed. Varakult lõigates on oht, et mõni oks võib kasvades oma asukohta muuta, mis omakorda muudab heki tihedust ja nõuab juba suvel uut lõikamist.

Paljud hekid kasvavad tee ääres. Sel juhul on soovitatav lõikamise ajaks maha laotada koormakate, sest pärast lõikust on tekkinud prahti kergem koristada ning ei ole pea muretsema, et võsa hakkaks kivide vahel omapäi kasvama.

Loe ka: Heki rajamise ABC ja Heki pügamise ABC

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasvuhoone korrastamine ja esimesed külvid

Puhas ja korras kasvuhoone aitab kaasa ka paremale saagile, mistõttu on vaja kevadel ette võtta selle suurpuhastus. Seinad ja laed võib üle pesta näiteks rohelise seebi lahusega, mis aitab pesta ja puhastada nii klaasid või ka polükarbonaat plaadid. Puhastades võiks kasutada mikrofiiberlappi klaaside või pehmet harjakest.

Kui kasvuhoone on külma talve jooksul kannatada saanud, siis tuleb esimesel võimalusel paranda katkised kohad. See on ka õige aeg, et oma kasvuhoonet täiendada. Võib-olla vajab terve hoone asendamist, võib-olla on vaja seinad toekamaks muuta? Võimalik, et päike on klaasid kollaseks muutnud ning ja UV-kiirguse tõhusamaks kontrollimiseks on tarvis uued klaasid paigaldada. 

Järgmisena vaata üle muld. Kaeva vana muld läbi ja eemalda sealt eelmise aasta taimede juured. Mulla viljakamaks muutmiseks lisa sinna väetist või värsket mulda. Vaata üle ka veesüsteem ja ventilatsioon. Kui eelmisel aastal oli probleeme kahjuritega, siis on just varakevadel mõistlik ette võtta ka kahjuritõrje.

Mida rohkem aega kevadel oma kasvuhoonele pühendad, seda kauem see vastu peab ja seda paremat saaki toodab.

Loe ka: Kasvuhoone ehitamise ABC: mida tuleks teada enne ehitamist? I osa

Aia riisumine ja muru niitmine

Talvel ei pea lume tõttu mõtlema puulehtede riisumisele ega muru niitmisele. Siis on vaja hoopis lund lükata ja libedust tõrjuda. Kevade saabudes avaneb võimalus eelmisest aastast jäänud puulehed või muu sodi ära riisuda. Tõenäoliselt peab niitmisega veel veidi ootama, sest muru ei ole kõikjal kasvama hakanud.

Multšimine

Multš on männikoorest valmistatud materjal, mida kasutatakse muuhulgas ka peenarde katmiseks. Multš täidab nii dekoratiivset kui praktilist funktsiooni, tagades taimedele soodsad kasvutingimused ja takistab umbrohu kasvamist. Vana multši võiks välja vahetada, kui maapinna pealmine kiht on sulanud. Seejuures arvesta, et liiga varajane multšimine võib-olla taimedele kahjulik, sest pungad ei saa külmunud maa seest vett kätte. Multšimise kohta loe lähemalt siit.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge