Millal ise teha?
Paljud koduomanikud puhastavad oma renni ise, mis tekitab neis soovi neid ka ise vahetada. Valides renni vahetuse ilma professionaalse abita oleneb mitmest faktorist: rennini ulatuva redelil olemise mugavus, tööriistade olemasolu, redelil seistes tööriistade valimine, töö tegemise jaoks vajaliku aja olemasolu ning mõne sõbra või pereliikme abi olemasolu.
Oled räästaga tuttav
Renni vahetamine ei ole siiski nii kerge, kui see esmapilgul paista võib. Kui oled aastate jooksul renni mõnikord parandanud, siis tead enam vähem, kuidas need toimivad ja kinnitatud on. Vihmaveetoru peaks olema korrektselt paigaldatud, et see juhiks vett majast eemale ja ei koguneks vundamendi juurde. Kui aga nii ei ole või kui majal pole piisavalt vihmaveetorusid, siis peaks leidma parima koha, kuhu need paigaldada.
Õiged töövahendid
Koduomanikud, kellele meeldib kodus teha mitmeid parandus- ja ehitustöid, tõenäoliselt juba omavad vajaminevaid tööriistu, et vihmaveerenni vahetuse ise ära teha. Üks olulisemaid on räästani ulatuv redel, mis peaks ka olema piisavalt tugev ja stabiilne, et kellegi keharaskust taluda. Peale selle läheb tööks muu hulgas vaja ka akutrelli, mõõdulinti, silikoonpüstolit, tange, näpitsaid, kruvikeerajat ja plekilõikurit. Olenevalt sellest, missugust renni kasutatakse, läheb vaja ka haamrit, naelu ja kruvisid. Rennide kiiremaks lõikamiseks võiks kasutada ka pleki lõikamiseks sobivat saagi.
Aja olemasolu
Rennide paigaldamisele kuluv aeg oleneb maja suurusest ja rennide arvust. Oma aeg kulub ka õigete rennide valimisele, eriti siis, kui neid on vaja kohapeal kohandama hakata. Vajalike tööriistade ja muude vahendite olemasolul kulub vihmaveerenni vahetamisele keskmiselt päev või alla selle. Võrdluseks saab tuua professionaali, kellel kulub 45 meetri vihmaveerenni vahetamiseks ligikaudu seitse tundi. Kui varem pole renni vahetanud, kuid tunned, et selle tööga saab ise hakkama, siis võiks natuke rohkem aega tööks varuda.
Abilise olemasolu
Millal palgata professionaal?
Kehtiv garantii
Mõnel juhul saab vanad rennid ilma lisakuludeta asendada, kui neil on kehtiv garantii. Professionaalselt paigaldatud vihmaveerennidel võib kehtida tootja garantii nagu näiteks ka Ruukki oma kodulehel välja toob: "Garanteerime ostjale, et vastavalt juhistele paigaldatud ja hooldatud vihmaveesüsteem kestab aastakümneid. Selle tõenduseks anname oma toodetele 20-aastase garantii." Garantiid pakuvad mitmed tuntud tootjad, kuid nagu Ruukki veebilehel välja tuuakse, siis peab koduomanik rennide eest ka ise korralikult hoolt kandma. Kui rennid saavad vihma ja päikese tõttu kahjustada, võib see olla aluseks, et rennid ilma rahata tootja poolt välja vahetatakse.
Sobiva renni ja allavoolu valimine
Õige renni valimine on palju väljakutset pakkuvam tegevus, kui esialgu paistab. Renni valimisel peab arvestama nelja faktoriga: maja suurus, katusekalle, aastane sademete arv ja paigaldamise võimalused. Renne on erineva stiili ja suurusega ning arvestades eelnevalt toodud nelja faktorit peab nende vahel otsustama.
Korrektne suurus oleneb aastasest sademete arvust ja katuse kaldest. Mida rohkem sademeid, seda rohkem peab renn ühel ajal vett hoidma enne, kui see mööda toru alla jookseb. Suurem kalle tähendab ka kiiremat vee voolamist katuselt renni. Lisaks mängib rolli ka materjal ja paigaldus. Liialt nõrgad rennid ei suuda vett ja lund hoida ning võivad lekkima hakata. Ning liialt suured rennid võivad raskuse all painduma hakata ja murduda.
Materjalide hind
Vihmaveerennide vahetus võib kujuneda algsest suuremaks projektiks. Tööde alguses võib tunduda soodsam materjalid ise osta, kuid halbade asjaolude kokkulangemisel võib see summa kujuneda suuremaks kui professionaalne ettevõte oleks küsinud. Vihmaveerenni komplekti kuuluvad peale renni enda ka kinnitused, vihmaveetoru, otsad, silikoon ning naelad või needid, oleneb renni stiilist. Nende ja muude vajaminevate materjalide jaemüügihind võib hüppeliselt kasvada. Professionaalne ettevõte ostab tavaliselt suurel hulgal materjale kokku, et mastaabisäästuga oleks hind madalamal.
Vea parandamine
Koduomanikud, kes pole ise varem renni vahetanud, kuid tahavad seda siiski teha, peavad arvestama kahe põhilise ohuga, mis võib pikas perspektiivis rohkem probleeme tekitada. Professionaal teab, kuidas ja mida kontrollida potentsiaalse veekahjustuse puhu. Lisaks mitte sobiva renni vale nurga all paigaldamine võib viia vee lekkimiseni maja sisse või vundamenti, selle asemel, et vesi liiguks mööda toru alla. Kerge kalle on renni jaoks parim, et vesi gravitatsiooni abil allatuleku toru poole suunata ja nii, see ei koguneks renni. Kui rennid on paigaldatud puidu külge, mis juba seest mädaneb, siis on tulevikus tehtavad tööd palju kulukamad ja kallimad.
Redelil töötamine
Kõrgusekartus on tavaline, seda ka isetegijate hulgas. Küll on aga neid, kes tunnevad end kindlalt redelil töötades, kui peab töötama esimesel korrusel, aga teine ja isegi kolmas paneb jalad värisema ja südame puperdama. Ise renni vahetades peab koduomanik end kindlalt tundma redelil seistes ja erinevaid raskuseid hoides. Kuna redelilt kukkumine on kahjuks tavapärane, siis on mõistlik jätta see töö professionaalidele.
Loe ka: Vihmaveesüsteemid ja sademevee hoonest eemale juhtimine