Ventilatsioonisüsteem koosneb ventilatsiooniagregaadist ehk mootorist, lisaks on süsteemi osad õhujaotustorud ehk kanalid, mürasummutid ning reguleerelemendid, plafoonid ehk restid siseruumides ning välisühendused.
Valesti töötavast süsteemist annab märku värske õhu puudus, umbne sisekliima, liigne müra ja suur energiakulu. Ventilatsiooni tööd saab kontrollida näiteks tulemasina või paberilehega.
- Pane tikk või tulemasin ventilatsiooniava juures põlema. Kui see kaldub torustiku poole, on ventilatsiooniga kõik korras. Kui püsib paigal või kaldub eemale, tuleb kohale kutsuda hooldustehnik, sest ventilatsioonisüsteem on tõenäoliselt ummistunud.
- Pane paberileht vertikaalse ventilatsioonivõre peale. Kui see püsib, on ventilatsioon korras, kui kukub maha, ei toimi ventilatsioonisüsteem efektiivselt.
Värske õhu pealevool
Peamine ventilatsioonisüsteemide probleem on ebapiisav või puuduv värske õhu pealevool. Tavaliselt on selle põhjuseks soodsamad seadmed, mille väikese võimsusega mootor. Üldjuhul esineb selline probleem eramajades, kuid mõnikord ka suuremates hoonetes nagu kortermajad, lasteaiad ja koolid.
Väljatõmme tehakse küll valmis, kuid akendele jäetakse lisamata värske õhu avad. Tänapäevased aknad on hermeetiliselt suletud ning seetõttu tuleb värske õhu läbivool tagada lisaavadega. Suurte hoonete puhul on probleem selles, et kuigi värske õhu pealevool on olemas, ei jõua see inimesteni, näiteks kontorihoonete puhul.
Värske õhu pealevoolu takistavad kõrged laed, kus see jääb lae alla pidama. Samamoodi takistavad õhu liikumist järsud pöörded kanalisüsteemis, liiga kitsad pilud ning järsud kanali ristlõike muutused. Ventilatsioonisüsteemi projekt tuleb teha arvestades kõiki hoone eripärasid, kaldeid ning muid nüansse.
Suurema hoone puhul tuleks luua arvuti simulatsiooni, et võimalikud vead varakult avastada ning parandada. Seetõttu on ülioluline, et ventilatsiooniprojekti koostab kogemustega spetsialist. Loe ka: Ventilatsiooniprojekt ABC.
Valesti valitud süsteem
Kuna ventilatsioonisüsteemid on üsna võrdlemisi kallid otsustatakse üsna tihti soodsamate lahenduste kasuks, mille mootori võimsus on madal ja on mürarikkam ning energiakulukas.
Lisaks õhu hulgale tuleb arvestada ka hoone üldist rõhujaotust. Põhjamaises kliimas on peamine faktor just ventilatsioonisüsteemi energiatõhusus seega tasub eelistada soojustagastusega ventilatsiooni.
Ventilatsiooni lahenduse valikul konsulteeri kindlasti spetsialistige ja too välja hoone suurus ning eripärad. Vali piisava võimsusega süsteem, mis on vaikne kuid pikas perspektiivis energiatõhusam. Oluline energiatagastusega ventilatsioonisüsteem on küll kallim lahendus, kuid tasub end Eesti kliimas üsna kiiresti ära. Eriti võttes arvesse praeguseid krõbedaid energiahindu.
Õhujaotussüsteem
Valesti koostatud ja paigaldatud süsteemis tekitab ventilatsioonisüsteemi müra ja suureneb energiakulu, mis tekib rõhutakistusest. Hoia kindlasti ventilatsiooniprojekt alles, sest siis on spetsialistil lihtsam probleemi tuvastada.
Soovitav on soetada sama tootja pakutud täislahendus süsteem, mis üldjuhul on standardlahendused. Nii tagad kvaliteedi ja tootjapoolse garantii, kui peaksid hilisemalt avastama mõne vea.
Liigne müra
Iga süsteemi juures on alati standardvarustusena mürasummutid. Agregaat on siiski mootor, mis töötades tekitab müra ja see jõuab eluruumidesse väga kiiresti läbi torustiku. Mõnikord valitakse projektist erinev ventilatsiooniagregaat, mis on näiteks odavam või võimsam kuid jäetakse mürasummutid samaks.
See on suur viga, sest igale süsteemile on spetsiaalselt välja töötatud mürasummutid, mis vastavad just antud mootori võimsusele ning omapäradele. Lisaks on igas projektis erinevad nüansid, pöörded ja kalded, mida tuleb arvestada heli summutamiseks.
Tänapäeval eelistatakse plastkanaleid metallist süsteemidele, sest plastik summutab heli paremini ja on hügieenilisem.
Oluline nõuanne – kui soovid mõned projekti osad välja vahetada, kooskõlasta see alati tootja ja paigaldajatega, et vältida hilisemaid ebameeldivaid üllatusi.
Seadistus
Kui ventilatsioonisüsteem on paigaldatud, tuleb see õigesti seadistada. Ka seda peaksid tegema professionaalid. Levinud viga on see, et nii välja- kui sissevool seadistatakse samale kiirusel. Siin jällegi jäetakse tähelepanuta rõhuerinevused, mis mõjutavad ventilaatori tööd väga palju.
Välja- ja sissevoolu torud pole kunagi sama rõhuga ja süsteemi töö erinevusi tuleb arvestada. Vale seadistus tähendab, et osa rootoreid jääb tühjalt vihisema, tekib liigne müra ning suurem energiakulu kui tegelikult on vajalik.
Üsna sagedasti on esinenud juhtumeid, kus tööde teostajad paigaldavad pooliku või valesti töötava automaatikasüsteemi. Seadmed lülituvad sisse valel ajal või valel kiirusel. Mõnikord tähendab see, et talvel lülitub sisse jahutussüsteem ning suvel soojendav ventilatsioon. Parima tulemuse saavutamiseks tee ventilatsioonisüsteemi tootjale ja pakkujale võimalusel taustauuring.
Isolatsioon
Välisühenduste juures peab olema tagatud ka piisav soojustus. Samuti peavad olema liited piisavalt tihedad. Isoleerimata torude juures välisseintes tekib torude pinnale kondensaat, mis omakorda võib tekitada liigset niiskust ja sellega kaasnevaid kahjustusi. Isoleerimata torud tähendavad ka osalist energiakadu. Enamasti on tänapäevaste süsteemide standardlahendused juba isoleeritud torud.
Ebameeldiv lõhn
Ventilatsioon võib ummistuda kuid see on pigem harvaesinev probleem. Tavaliselt eelneb sellele ebapiisav ventilatsioonisüsteemi efektiivsus ja koguneb mustus ning tolm. Teine võimalus on, et sein on osaliselt kokku kukkunud ja seetõttu süsteem ummistanud. On ka juhtumeid, kus loom või lind on sattunud süsteemi ja ei ole sealt leidnud teed välja. Igal juhul tuleb professionaal appi kutsuda, kes süsteemi korrektselt ära puhastab.
Korter
Lisaks eelnevalt väljatoodud probleemidele esineb just korterelamutes erinevaid probleeme ventilatsiooniga.
- Ei arvestada kodu ja süsteemi eripäradega.
- Köögi äratõmme ühendatakse teistesse korteri lõõridesse.
- Lisaventilaatorid pannakse suvalistesse kohtadesse, mis võivad väljavoolu muuta hoopis sissevooluks.
- Reguleeritakse, eemaldatakse või suletakse õhujaotust, mis rikub kogu süsteemi töö.
- Naabrite korterist tulevad lõhnad jõuavad korterisse tavaliselt siis, kui ventilatsioon on lisatud või ümber ehitatud valesti ja ebaseaduslikult ehk ilma projektita ning pole kooskõlastatud korteriühistuga.
- Mõnikord ehitatakse ülemine või alumine ventilatsiooniava kinni. Sellisel juhul on võimalik nõuda, et naabrid vajalikud ümberehitused kinni maksaksid.
Kodu renoveerimine
Kui paigaldad ventilatsioonisüsteemi vanemasse hoonesse, konsulteeri kindlasti mitme ettevõttega, tee taustauuring ning lase teha professionaalne projekt. Siin kehtib kindlasti vanasõna „Üheksa korda mõõda ning üks kord lõika.“ Ventilatsioon ehitatakse vähemalt üheks põlvkonnaks ning süsteem ja paigaldus on kulukas. Parem teha kohe ja korralikult kui hiljem hakata vigadega tegelema.
Tänapäevased ventilatsioonisüsteemid on efektiivsed, hoiavad kulusid kokku ning võimaldavad hoonesisese mõnusa sisekliima. Siiski tuleb valida kogemustega spetsialist, sest paraku on süsteem keeruline ning vale projekt, paigaldus või seadistus tähendab lisastressi ning suuremaid kulutusi. Kõiki ventilatsioonisüsteeme peaks hooldama spetsialist vähemalt 1-2 aasta järel. Ventilatsioonitööde ABC.