Oluline regulaarselt puhastada
Nagu öeldud ventilatsioonisüsteemi koguneb aja jooksul suures koguses mustust ja tolmu, mis võib põhjustada tõrkeid selle korralikus toimimises ja halveneb siseruumide õhukvaliteet. Ventilatsioonisüsteemi võivad aja jooksul koguneda tolmuosakesed, lemmikloomakarvad ja erinevad keemilised ühendid. Nende eemaldamine vähendab oluliselt allergiliste reaktsioonide riski kodus ning tagab ventilatsiooni efektiivse töö.
Täpne puhastusprotseduur sõltub otseselt ventilatsioonisüsteemi keerukusest. Lihtsamate juhtumite puhul võib piisata regulaarsest mikrokiust lapiga pühkimisest või pikema otsikuga tolmuimejaga imemisest. Sügavam ja põhjalikum puhastus on aga vajalik, kui soovitakse tagada maksimaalselt puhas õhkkvaliteet ning see nõuab mõnevõrra rohkem aega ja vaeva.
Kui sagedasti peab puhastama?
Ekspertide soovituste kohaselt peaks ventilatsioonisüsteemi süvapuhastuseks professionaali kaasama iga kolme kuni viie aasta järel. On oluline märkida, et erinevad tolmu- ja võimalikud ohtlikud osakesed püsivad pidevalt ventilatsioonisüsteemis ringlemas ning võivad lõpuks jõuda ka eluruumidesse, seega ei tohiks puhastamist liiga pikalt edasi lükata.
Eriti oluline on see, kui majapidamises on astmahaigeid või inimesi, kellel on suurem tundlikkus erinevate allergeenide suhtes. Ventilatsioonisüsteemi puhastamine aitab oluliselt parandada õhukvaliteeti just nende jaoks. Lisaks tuleb sagedamast puhastamist kaaluda olukorras, kus majapidamises on karvased lemmikloomad või elatakse koos suitsetajaga. Tavaliselt soovitatakse ventilatsioonisüsteemi puhastada vähemalt kaks korda aastas, et tagada selle tõhus toimimine ja hea õhukvaliteet.
Ventilatsiooni puhastamine
Kui soovite ventilatsioonisüsteemi puhastamise ise ette võtta, saate seda teha lihtsate vahendite abil. Selleks on vaja kummikindaid, pehmeid harjaseid, puhastusvahendit ja tolmuimejat. Enne puhastamist lülitage kogu süsteem esmalt välja. Seejärel eemaldage süsteemi kaitsev võre ja peske seda hoolikalt harjates puhastusvahendiga või puhastage vees. Just võre seisukord annab märku, kui tõsiselt ventilatsioonisüsteem on määrdunud ja millal on vaja seda puhastada.
Võrele võib lühikese ajaga tekkida paks tolmukiht, mis võib sisaldada erinevaid potentsiaalselt tervisele ohtlikke allergeene. Pärast võre puhastamist kuivatage see lapiga ja jätke kuivama.
Järgmisena tuleks kasutada tolmuimejat, et puhastada õhukanal kõikvõimalikust tolmust ja muust prahist, mis sinna aja jooksul on kogunenud. Enne tolmuimeja kasutamist vaadake õhukanalid visuaalselt üle, et kontrollida, kas seal võib olla hallitust. Kui leiate hallitust, siis on mõistlikum mitte ise süsteemi puhastada, vaid kutsuda spetsialist appi.
Puhastamise käigus olge ettevaatlik, et te ei kahjustaks õrnasid detaile ega liikuvaid osi. Kuigi puhastamine on oluline, tuleb meeles pidada, et kui selle protsessi käigus ventilatsiooniseadet kahjustada, võib olukord veelgi halveneda.
Kasutage tolmuimejat võimalikult sügavale jõudmiseks, aga olge samas ettevaatlik, et ennast mitte vigastada. Kui te ei suuda õhukanalit seest täielikult puhastada, siis kaaluge spetsialisti abi, kellel on vajalikud vahendid.
Pärast puhastamist võiks mõelda ka võre ja ventilatsiooni siseosa desinfitseerimise peale. See aitab hävitada ka viimased bakterid ja allergeenid. Olles õhukanali ära puhastanud ei olegi muud, kui võtta täielikult kuivanud võred ja need taaskord ventilatsioonisüsteemi külge tagasi kruvida. See ongi laias laastus kõik.
Kuidas ventilatsioonisüsteemi kauem puhtana hoida?
Puhta õhu tagamiseks oleks soovitatav vähemalt kord kuus kasutada mikrokiust lappi, et puhastada ventilatsioonivõre või teha seda iga kord, kui tolmuimejaga tuba koristatakse. Samuti on oluline regulaarselt vahetada õhufiltreid, soovituslikult iga 30-90 päeva järel. Filtrite vahetamise sagedus võib varieeruda sõltuvalt ruumi tolmu- ja saastetasemest, mistõttu on soovitatav filtreid aeg-ajalt kontrollida.
Filtrite vahetamise aeg sõltub ka filtri tüübist, selle kohta leiab informatsiooni tavaliselt pakendilt. Investeerimine kvaliteetsematesse, ehk kõrgema hinnaga filtritesse, võib end ära tasuda, sest need suudavad kinni pidada isegi kõige väiksemad tolmuosakesed ja allergeenid, takistades nende levikut majapidamisse.
Lisaks sellele on soovitatav hoida ventilatsiooni ümbruse ala puhtana, kuna ka sinna võib koguneda tolm, mis võib liikuda ventilatsioonisüsteemi. Olge tähelepanelik, et ventilatsioonisüsteemis ei oleks auke või lekkeid, sest vastasel juhul võib filtreerimata õhk jõuda eluruumidesse.
Ventilatsioonisüsteemi heas seisukorras hoidmiseks on oluline ka tolmu ennetamine, nagu majapidamise regulaarne tuulutamine, välijalatsite eemaldamine eluruumides ja korrapärane koristamine. Samuti on mõistlik jälgida kodust niiskustaset, kuna kõrge õhuniiskus võib soodustada hallituse teket. Lisaks võib kasutada HEPA-filtriga õhupuhastit, mis aitab vähendada koormust ventilatsioonisüsteemile.
Millal kutsuda spetsialist?
Nagu ennist öeldud soovitavad eksperdid professionaali kaasamist ventilatsioonisüsteemi sügavpuhastamiseks iga kolme kuni viie aasta tagant. Kui iseseisva inspektsiooni käigus jääb ventilatsioonis silma hallitus, siis ära oota ja kutsu nad kohe. Niiskus viib tihti hallituseni ja sellest ei ole päästetud ka ventilatsioonisüsteem.
Valged või mustad täpid ventilatsiooni ava võre peale või vahel, kopitanud hais või niiskus ventilatsiooni sees on kõik märgid, et süsteemis on hallitus. Parim lahendus on kutsuda eksperdid, kes olukorda vaatlevad ja annavad oma hinnangu. Nemad teevad kindlaks, millega on tegu ja teevad hallitusest lahti saamiseks süvapuhastuse.
Spetsialist tasuks kutsuda ka siis, kui ventilatsioonisüsteem on keeruline ja sisaldab palju osi, nt mõnes kaubanduskeskuses või laos. Nendes kohtades on süsteem enamasti ka raskesti ligipääsetav, kuid spetsialistidel on vahendid ja tööriistad, kuidas nendeni jõuda. Lisaks võib eksperdi kutsuda lihtsalt siis, kui inimene tunneb, et tal puuduvad vajalikud oskused, kogemused või aeg, et seda tööd ise teha. Peamine eesmärk on tagada kvaliteetne puhastustöö, sest see on ainus viis tagada puhas ja tervislik siseõhk.