+ Lisa oma töö      

Veesilma ehitamine ja kaunistamine

07. juuli 2022 Hange.ee
Tagasi
Veesilma ehitamine, veesilma kaunistamine, tiigi ehitamine, tiigi rajamine, koduaeda tiigi ehitamine, tiigi ehitus, tiigi kaevamine

Lihtsa disainiga veesilm võib olla projekt, mille inimene saab oma aias ise ette võtta. See ei pea alati olema midagi suurt ja keerulist. 

Plaan paika

Enne kaevama ja ehitama hakkamist tuleks veesilm korralikult läbi mõelda ehk paika panna plaan. Tuleb mõelda, kuhu veesilm luuakse, kui suur ja mis kujuga see on, mis selle ümber tehakse ja kuidas veesilma esile tuua. Kindlasti tuleks veesilm ehitada puudest eemale, sest lehed ja okkad kahekordistavad selle puhastamise vajadust.

Tiigi rajamisel peaks mõtlema, millised soo-, vee ja hapnikutaimed oleksid kõige paremad, ning kas tiigis soovitakse ka kalu näha. Hea vesi ja taimed loovad tiigis tasakaalu, mida läheb vaja elusorganismide toimimiseks. Taimedel on suur roll veekogu isepuhastusvõimel, need toodavad hapnikku, pakuvad tiigielanikele toitu ja võimalust end varjata. Mitmed loomaliigid kasutavad veetaimi paljunemiseks. Eesti kliimas soovitatakse veerikastajatena kasutada kardheina ja tihedat jõgikatku. Mõlemad taimed toodavad hapnikku ka madalatel temperatuuridel ja kõrgematel temperatuuridel on nende võimekus veelgi suurem.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ehitamine

Veesilma ehitamisel saab inimene ise palju ära teha, aga keerulisemate ülesannete jaoks tasub pöörduda asjatundja poole. Enne ehitamist märgista ära veekogu asukoht ja määra sügavus. Keskmise tiigi sügavus on meeter, aga väiksem tiik võib olla ka madalam. Veesilma sügavuse ja suuruse kindlaks tegemine aitab arvutada, kui palju materjali läheb tiigi rajamiseks vaja. Tiigi jaoks mõeldud auk peaks olema sirgete servadega ning kividest ja juurikatest vaba.

Pärast augu kaevamist mõõda nööri abil vajamineva kile hulk, mille asetad hiljem tiigi põhja. Kile peaks ulatuma üle serva 30–50 cm, et äärele saaks kuhjata piisaval hulgal pinnast ja mättaid, seda kividega dekoreerida jne. Põhi ja servad tuleb katta liivaga, seejärel pane augu põhja geotekstiil, mis aitab veekogu korras hoida. Alles seejärel paiguta põhjale kile. Kui tiigi sügavus on üle poole meetri, siis peaks kasutama ühe millimeetri paksust kilet. Madalamate tiikide puhul sobib ka poolemillimeetrine kile. 

veesilma rajamine, veesilma ehitamine, PVC sisekate, PVC sisekattest veesilm
PVC ehk basseinikile abil on võimalik luua ükskõik millise kujuga tiik.

Enne vee sisselaskmist peaks laskma kilel üks või kaks päeva seista, et see saaks vormi vajuda. Lisaks võiks juba paigaldada kõik muud lisavarustused, mis tiigi juurde kuuluvad (nt pump, purskkaev ja filtreerimissüsteem). Kui lisavarustusega oodata, siis võib juhtuda, et juba paari sooja päeva pärast hakkab vesi haisema.

Peale kile on tiigi rajamiseks võimalik kasutada ka teisi materjale. Kallimad võimalused on betooni ja kivi, mis sobivad modernsesse aeda väga hästi. Kõrgem hind kompenseeritakse aga vastupidavusega. Valesti paigaldamisel võivad betooni või kivi sisse talviti tekkida mõrad, seega võiks kivid paigaldada asjatundja. Kui soovid siiski seda ise teha, siis peaks põhja valama vähemalt 5 cm betoonikihi ja siis selle tiigikilega katma.

PVC ehk basseinikile on soodne ja ilmastikukindel. Kile abil on võimalik luua ükskõik millise kujuga tiik. Selle paigaldamisel peaksid kile ääred jääma üle servade. Äärtele võib raskusena lisada dekoratiivkive.

veesilma rajamine, veesilma ehitamine, PVC sisekate, PVC sisekattest veesilm
Pärast PVC-st sisekatte lisamist aseta äärtele raskuseks dekoratiivkive.

Valmis veesilm on kõige lihtsam lahendus, kuid disaini valimisel pead piirduma kaubanduses saadaolevate valikutega. Valmis veesilma paigaldamisel on lihtne. Selleks tuleb kaeva auk ja asetada bassein/vann sinna sisse, korrast ümbrus ja täida veesilm see veega.

Alati saab lasta loodusel ise tegutseda ja luua tavaline tiik, mille jaoks tuleb ainult auk valmis kaevata. Veel lastakse sinna ise koguneda ja muul bioloogial ise tekkida. Selle lähenemise miinus on aga see, et põhi muutub kiiresti mudaseks, ääred võivad variseda ja looduslikku tiiki on keeruline pumpa paigaldada. Leia võimalus paigaldada pump ja veefilter, et vesi oleks puhas ja tiik jääks ilus.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Veesilma kaunistamine ja valgustus

Veesilma kaunistamisel võiks inspiratsiooni ammutada parkidest, teistest aedadest või internetist. Piklikus ja kaldega tiigis tekib voolav vesi, aga võimalik on osta ka treppojad, mis imiteerivad kärestikke. Lisaks loob veevulin mõnusa atmosfääri, mille tõttu kasutatakse veevulina muusikat tihti ka spaades. Kivide kasutamine tiigi ümbruse dekoreerimisel mõjub väga loomulikuna ja annab disainimisel palju võimalusi.

Tiiki võib täiendada väikese purskkaevuga. Need sobivad nii väikesesse kui ka suurde veekogusse ja purskkaevusid on saadaval igasuguseid. 

tiigi valgustus, veesilma valgustus, tiigi valgus, veekindel valgustus, veesilma rajamine, veesilma ehitamine
Oma tiigile valgustuse lisamisel konsulteeri kindlasti elektrikuga.

Veesilmast võib saada aia süda, kus pikalt aega veeta. Seega võiks selle juurde paigaldada ka pingi, kus istuda, oma mõtteid mõelda või raamatut lugeda. Varikatus annab kaitset sademete ja liigse päikese eest ja nii on tiigi juures mõnus pikalt istuda. 

Kui plaanid tiigi juurde paigaldada ka valgustuse, siis peaks sellele mõtlema juba tiigi planeerimisel. Valgustus loob müstilise meeleolu, võimaldab luua vaate tiigile ka pimedal ajal ja suurendab ohutust. Valgustite valimisel peaks mõtlema nende veekindlusele ja valima näiteks veesisesed valgustid, veepinnal ujuvad valgustid või kaldapealsed koht- ja suundvalgustid. Valgustite valimisel konsulteeri kindlasti elektrikuga.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge