Asukoht
Veekogu äärne kodu pakub imelisi vaateid ja meelerahu. Küll aga on vee äärde ehitamine omamoodi väljakutse, mille jooksul võib nii mõndagi valesti minna. Lisaks peab enne veekogu äärde maalapi soetamist endale selgeks tegema, kas sinna üldse ehitada tohib ja saab. Asi ei ole ainult ehitusloa saamises, vaid ka pinnases.
Mõned märgalad on looduskaitse all, mis tähendab, et sinna ei tohi teatud aladele või siis üldse mitte ehitada. See kõik oleneb ehitise asukohast märgalal ja selle suurusest. Lisaks peab silmas pidama ka topograafilisi ehk loodusest tulenevaid takistusi ja eripärasid.
Paljudel veekogu äärsetel majadel ei ole tavapärast kanalisatsioonisüsteemi, vaid tuleb rajada aeg-ajalt tühjendamist nõudev mahuti, septik või biopuhasti. Paak ei tohiks olla liiga vee lähedal ja peaks olema piisavalt turvaline, et jäätmed vette ei satuks ning selle mürgiseks muudavad.
Veekogu ääres elades ei tohi unustada ka loodust ja bioloogilisi eluvorme, kes taimestikus või vees kasvavad. Nende eluolu sõltub sinu tehtud otsustest.
Loe ka: Tööde järjekord uue maja ehitamisel
Mõista seaduseid
Vaated
Kogemustega ehitaja
Veekogu kasutamine
Põhjus, miks inimesed soovivad kodu veekogu äärde ehitada, tuleneb soovist olla veele lähemal ja selle võimaluste ärakasutamiseks, nt kalapüügiks, skuutriga sõitmiseks või ujumiseks. Kinnises veekogu ei kasva kohalikku faunat, liialt kitsal või madalal jõel ei saa paadi sõita jne. Seega tuleb maja asukoht enda soovidest lähtuvalt korralikult läbi mõelda.
Finants
Kuna veekoguäärne kodu puutub erinevate ilmastikuoludega vaata et rohkem kokku kui tavaline kodus metsas või linnas, siis peab kodu olema ehitatud kvaliteetsetest materjalidest ning nõuab pidevat hooldamist. Tuul, veepritsmed, erosioon, linnud ja metsloomad - need võivad sinu kodu või selle ümbrust mõjutada.
Maapinna ettevalmistamine ehitamiseks ning vundamendi loomine võivad veekogu ääres olla raskendatud tegevused, kuna pinnas on märg ja soine. Kõike eelnevat arvesse võttes ole valmis välja käima rohkem raha, kui oled ehk algselt planeerinud.
Probleemid
Vee ääres elades on suurendatud oht uputuste järele. Uputus muudab pinnase soiseks, vesi võib tungida majja, vundament ja selle seinad võivad saada kahjustada või võib sinu maja olla teisejärguline ohver, nt langeb uputuse järel sinu majale suur puu. Ilmaennustuse ja tormihoiatuste jälgimine on oluline, sest see võib päästa sinu pere ja sinu hilisematest suurtest kulutustest.
Erosiooniga võitlemiseks saab veekogu äärde rajada tugeva valli, mis ei lase veel maapinda hävitada ja sinu koduni jõudmast. Mõistlik oleks juba kohe alguses ehitada maja veepiirist kaugemale, et uputusest ja erosioonist end päästa. Ühe variandina on kodu täies mahus parvele ehitada, sest nii kohaneb maja liikuva veega paremini.
Kõrge niiskuse tõttu kipuvad materjalid kergemini mädanema, hallitama või roostetama. Ja nende parandustöödega tegelemine ei tekita mitte vaid peavalu, vaid ka kergendab rahakotti. Nendest probleemidest on teadlikud ka kindlustusfirmad, kes võivad sinult kodukindlustuse eest igakuiselt kõrgemat hinda nõuda.