+ Lisa oma töö      

Veekogu äärde kodu ehitamine: mida teada ja millega arvestada?

28. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
veekogu äärde ehitamine, vee äärde ehitamine, kinnisvara vee ääres

Järve-, jõe- või mere-äärde maja ehitamine võib pealtnäha paista sama, kui igale poole mujale ehitamine, tegelikult see päris nii see pole. Vesi on järjekindel ja erosioon on kerge tekkima. Lisaks sellele tuleb teada ka seadusi, mis sätestavad ehituskeeluvööndi või määravad veekogu ja kallasraja kasutamise õigusi.

Asukoht

Veekogu äärne kodu pakub imelisi vaateid ja meelerahu. Küll aga on vee äärde ehitamine omamoodi väljakutse, mille jooksul võib nii mõndagi valesti minna. Lisaks peab enne veekogu äärde maalapi soetamist endale selgeks tegema, kas sinna üldse ehitada tohib ja saab. Asi ei ole ainult ehitusloa saamises, vaid ka pinnases.

Mõned märgalad on looduskaitse all, mis tähendab, et sinna ei tohi teatud aladele või siis üldse mitte ehitada. See kõik oleneb ehitise asukohast märgalal ja selle suurusest. Lisaks peab silmas pidama ka topograafilisi ehk loodusest tulenevaid takistusi ja eripärasid. 

Paljudel veekogu äärsetel majadel ei ole tavapärast kanalisatsioonisüsteemi, vaid tuleb rajada aeg-ajalt tühjendamist nõudev mahuti, septik või biopuhasti. Paak ei tohiks olla liiga vee lähedal ja peaks olema piisavalt turvaline, et jäätmed vette ei satuks ning selle mürgiseks muudavad. 

Veekogu ääres elades ei tohi unustada ka loodust ja bioloogilisi eluvorme, kes taimestikus või vees kasvavad. Nende eluolu sõltub sinu tehtud otsustest.

Loe ka: Tööde järjekord uue maja ehitamisel

Mõista seaduseid

Kui kohalik omavalitsus omab järve või veekogu ääres olevat maad, kuhu sa tahad ehitada, siis sa pead oma ehitusplaanid nendega läbi arutama. Sellest tulenevalt ei ole võimalik tänapäeval enam täiesti veekaldale ehitada. Looduskaitseseaduse1 § 37 kohaselt on ehituskeeluvöönd mererannal Narva-Jõesuu linna piires ja meresaartel 200 m ja mererannal, Peipsi järve, Lämmijärve, Pihkva järve ja Võrtsjärve rannal 100 meetrit. Tiheasustusaladel on ehituskeeluvööndiks reeglina 50 meetrit. Üle 10 hektari suurusel järvel ja tehisjärvel ning üle 25 ruutkilomeetri suuruse valgalaga jõel, ojal, maaparandussüsteemi eesvoolul 50 meetrit ning  allikal ning kuni kümne hektari suurusel järvel ja veehoidlal ning kuni 25 ruutkilomeetri suuruse valgalaga jõel ja ojal 25 meetrit.

Ranna või kalda ehituskeeluvööndis on uute hoonete ja rajatiste ehitamine keelatud. Ehituskeeld ei laiene aga hajaasustuses olemasoleva elamu õuemaale ehitatavale uuele ehitisele, mis ei jää veekaitsevööndisse ja kehtestatud detailplaneeringuga või kehtestatud üldplaneeringuga kavandatud teatud tüüpi ehitistele.

Ranna või kalda ehituskeeluvööndid võib kohalik omavalitsus suurendada kehtestatud ehitusplaneeringuga. Ehk uus hoone tuleb kaldast ehitada veelgi kaugemale kui eelnevalt toodud numbrid lubavad. Seda distantsi võib vähendada keskkonnaminister kohaliku omavalitsuse taotluse ja planeerimisseaduse kohaselt vastuvõetud üldplaneeringu alusel, kehtestatud üldplaneeringu muutmise ettepanekut sisaldava detailplaneeringu alusel või detailplaneeringu alusel, kui kehtestatud üldplaneering puudub.

Riigil on ehituskeeluvööndi piires asuva või sellesse ulatuva kinnisasja võõrandamisel ostueesõigus, mida eelistatakse muul alusel seatavale ostueesõigusele. Ostueesõiguse teostamisel esindab riiki keskkonnaminister.

Vaated

Paljud valivad veekogu äärse kodu just imelise vaate tõttu. Seega võiks ideaalis maja planeerida nii, et magamistoad, köök, söögiruum ning muud olulised ruumid oleksid vaatega veekogu poole. Aga selleks sa vajad õiget maalappi ja sa pead kindlaks tegema, kas sa saad oma maja ehitada just sinna, et sellest vaatest maksimaalselt kasu lõigata.

Kogemustega ehitaja

Veekogu äärde maja ehitamine pakub mitmeid väljakutseid ja väga oluline on leida kogemustega ehitaja, kes oskab nende väljakutsetega toime tulla. Ideaalselt võiks valik langeda ehitajale, kes on ehitanud mitu veekoguäärset maja ja tal on portfoolio, mida sulle näidata.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Veekogu kasutamine

Põhjus, miks inimesed soovivad kodu veekogu äärde ehitada, tuleneb soovist olla veele lähemal ja selle võimaluste ärakasutamiseks, nt kalapüügiks, skuutriga sõitmiseks või ujumiseks. Kinnises veekogu ei kasva kohalikku faunat, liialt kitsal või madalal jõel ei saa paadi sõita jne. Seega tuleb maja asukoht enda soovidest lähtuvalt korralikult läbi mõelda.

Finants

Kuna veekoguäärne kodu puutub erinevate ilmastikuoludega vaata et rohkem kokku kui tavaline kodus metsas või linnas, siis peab kodu olema ehitatud kvaliteetsetest materjalidest ning nõuab pidevat hooldamist. Tuul, veepritsmed, erosioon, linnud ja metsloomad - need võivad sinu kodu või selle ümbrust mõjutada. 

Maapinna ettevalmistamine ehitamiseks ning vundamendi loomine võivad veekogu ääres olla raskendatud tegevused, kuna pinnas on märg ja soine. Kõike eelnevat arvesse võttes ole valmis välja käima rohkem raha, kui oled ehk algselt planeerinud.

Probleemid

Vee ääres elades on suurendatud oht uputuste järele. Uputus muudab pinnase soiseks, vesi võib tungida majja, vundament ja selle seinad võivad saada kahjustada või võib sinu maja olla teisejärguline ohver, nt langeb uputuse järel sinu majale suur puu. Ilmaennustuse ja tormihoiatuste jälgimine on oluline, sest see võib päästa sinu pere ja sinu hilisematest suurtest kulutustest.

Erosiooniga võitlemiseks saab veekogu äärde rajada tugeva valli, mis ei lase veel maapinda hävitada ja sinu koduni jõudmast. Mõistlik oleks juba kohe alguses ehitada maja veepiirist kaugemale, et uputusest ja erosioonist end päästa. Ühe variandina on kodu täies mahus parvele ehitada, sest nii kohaneb maja liikuva veega paremini.

Kõrge niiskuse tõttu kipuvad materjalid kergemini mädanema, hallitama või roostetama. Ja nende parandustöödega tegelemine ei tekita mitte vaid peavalu, vaid ka kergendab rahakotti. Nendest probleemidest on teadlikud ka kindlustusfirmad, kes võivad sinult kodukindlustuse eest igakuiselt kõrgemat hinda nõuda. 


Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge