Valesti valitud muruseeme
Kui märkad, et sinu hoovi muru ei näe enam kuigi hea välja, siis esmalt tuleb mõelda, kas hoovi külvatud muruseeme üldse sobib sinna. Nimelt koosnevad erinevate murutüüpide seemnesegud erinevatest taimedest erinevas ratsioonis ja selle valiku paika panemisel on arvestatud mitmete asukohast ja tallamiskoormusest tulenevate nõuetega. Nii on saadaval lisaks universaalsetele murutüüpidele näiteks tallamiskindlamad spordimurud või päikese eest varjulistesse kohtadesse sobivad varjumurud. Kui aga avastad, et laste mänguväljakule on külvatud ilumuru, mis suurt tallamist ei kannata, siis lihtsate hooldusvõtetega seda parandada ei õnnestu ning selle asemel tasub valida uus sobivam seemnesegu, et saavutada soovitud ilus tulemus.
Muruniide lämmatab muru
Palju segadust tekitab küsimus, mida teha muruniitmisel maha lõigatud rohumassiga. Kui muru kasv on tagasihoidlik ja niidetakse regulaarselt, siis ei ole mingil juhul vaja seda kõike kokku riisuda. Maha jäetud muruniide, mis ühtlaselt muruplatsil jaotub on tegelikult ääretult kasulik, kuna toimib kui looduslik väetis. Seevastu suve lõpu poole, kui muru on tunduvalt lopsakama kasvuga, võivad niitmise järgselt murule jääda paksud tihedad murutordid, mis kokku riisumata jätmisel hakkavad muru lämmatama ja soodustavad enda all ka hallituse teket. Seega tasub riisumise vajadust alati visuaalselt hinnata ja selle põhjal otsustada, mida parasjagu õigem teha on.
Muru ei ole õhutatud
Igasugune murul liikumine surub aja jooksul pinnase, millel murutaimed kasvavad, järjest tihedamalt kokku. Sellistes tingimustes muutub aga seal kasvavate taimede jaoks üha raskemaks mullast elutegevuseks vajaliku vee, toitainete ja õhu kätte saamine. Veelgi raskemaks läheb murutaimede jaoks olukord, kui taolistes tingimustes ennast hästi tundev sammal hakkab üha enam võimust võtma ning seeläbi omakorda taimestikku lämmatab. Olukorda saab parandada vaid regulaarse muru õhutamisega, mis muudab pinnase murutaimede kasvu soodustavaks.
Muruniiduki lõiketerad on nürid
Muruniiduki lõiketerasid tuleb hoida teravana, kuna nüride teradega niidetud muru jääb ebaühtlase kõrgusega. Lisaks ei lõika nürid terad kõiki taimi lõpuni maha, vaid selle asemel hoopis rebivad neid katki ja läbi selle moodustuvad lõhutud taimedest muru sisse inetud kolletunud laigud. Seega, kui märkad, et niidetud ala ei ole ühtlane, võta kätte lõiketerade hooldus.
Muru jääb veepuudusesse
Eesti kliimas ei ole muru pidev kastmine reeglina vajalik, kuid kauni tulemuse säilitamiseks on soovitatav seda suveperioodil vähemalt korra nädalas kasta. Sellega seoses tuleb lisaks valitsevatele ilmaoludele pöörata tähelepanu ka külvatud murutaimede sordile ja pinnase eripäradele. Muru kastmisel tuleb silmas pidada peamiselt kahte reeglit: 1) Kui kastmine ette võetakse, siis tuleb teha seda korralikult; 2) Kastmine tuleks võtta ette varahommikul. Kuna selliselt on küllaltki keeruline kastmist enda päevakavasse mahutada, on muru kastmiseks mõistlik paigaldada õuele spetsiaalsed vihmutid.
Toitainete puudus
Mida rohkem muru hooldatakse, seda rohkem on vaja seda ka väetada. Pidevalt muru niites ja niidet kokku riisudes jääb mullas toitaineid aina vähemaks. Lõppkokkuvõttes hakkab murutaimi ilma väetise lisamiseta vaevama toitainete puudus. Seega on oluline lisada murule väetist, kuid tuleb olla ettevaatlik, sest väetise vale kasutamine võib hoopis rohkem kahju tekitada. Muruvälja hooldamisel on oluline jälgida, milliseid väetist millal ja millises koguses kasutada. Selleks, et kõik õnnestuks plaanipäraselt, loe enne väetamisega alustamist hoolikalt pakendil olevat juhendit.
Muru lõigatakse korraga liiga palju
Muru niitmist peab tegema regulaarselt, kuid seejuurest tuleb arvestada, et aktiivsema kasvu aegadel tuleb teha seda sagedamini. Seda põhjusel, et murutaimedele ei meeldi, kui neid liiga palju korraga tagasi lõigatakse. Seega, kui muru mingil põhjusel on kasvanud liiga kõrgeks, siis isegi kui niiduk on selleks võimeline, ei ole soovitatav seda ühe korraga sulle meeldivale kõrgusele niita. Selle asemel vii paari päevaste vahedega läbi mitu niitmist, mille käigus saad muruvaiba järjest madalamaks trimmida ilma taimedele liigset stressi tekitamata.
Muru niidetakse liiga madalaks
Igal murutüübil on oma optimaalne niitmiskõrgus, mida tuleb jälgida. Kui niidame muru liiga madalaks, siis võime viia murutaimed liigsesse stressi, mille tagajärjel nad kohati hävivad. Samuti on madalas murukattes keerulisem taimedele vajalikku niiskust hoida. Kui soovid koduõuel väga madalat muru näha, siis pead õnnestunud tulemuse nimel külvama õuele ka vastavat lõikust taluva murutüübi.
Loe ka: Kuidas parandada muru?