+ Lisa oma töö      

Vead, mida tehakse maja ehitusel

08. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
ehitusvead, omanikujärelevalve, vead ehitamisel, vead ehitustöödel

Maja ehitamine algab sobiva krundi leidmisest. Mõtle kindlasti läbi, kas tahad elada maal või linnas ja kui oluline on Sinu jaoks vaikus. Ehk eelistad hoopis naabritega tutvust sobitada. Kui krunt on juba olemas siis tuleb täpsemalt läbi mõelda oma vajadused ja soovid ning teha maja esmane projekt. Järgnevas artiklis vaatleme levinud vigu, mida tehakse uut maja ehitades.

Projekt ja eelarve

Eesti vanasõna ütleb:„9 korda mõõda ning 1 kord lõika". Ilmselgelt kehtib see ka maja ehitamise puhul. Alustuseks tee täpselt selgeks oma vajadused, soovid ja võimalused. Arvesta, et ka parima tahtmise ja täpsete kalkulatsioonide puhul tuleb alati lisada maja ehituse eelarvesse 10-15%. 

Tihtipeale tahetakse suurt kodu, kus on palju ruumi ja valgust. Suure või keerulise maja ehitamine võib tähendada, et ehitus venib mitmete aastate peale ja võib jääda ka sootuks toppama. Seisev ja poolvalmis maja jällegi kaotab oma kvaliteeti ning hiljem peab ka valmis tegema parandusi.

Vali omale sobiv ja hea mainega projekti koostaja. Eestis on väga palju erinevaid arhitektuuribüroosid ning tänu sotsiaalmeediale on väga lihtsasti võimalik leida parim projekti koostaja.

Mõned näpunäited:

  • Kodus peavad olema panipaigad.
  • 3-5 liikmelise pere puhul peaks kodus olema vähemalt kaks tualetti ning vannituba.
  • Mõtle läbi, kuidas heli majas kostab ja levib, vajadusel räägi arhitekti ja ehitusinseneriga.
  • Kindlasti peaks olema kodus heliisolatsiooniga majapidamisruum, kuhu saab panna koristustarvikud ja kus asub suur tehnika – küttesüsteem, ventilatsioon jne.
  • Mõtle läbi ilmakaared – põhjas asuvad toad on alati jahedamad, kui lõunakülg.
  • Planeeri juba kohe alguses kõik ehitustapid – alates krundi puhastusest kuni katusesarikate ja maastiku arhitektuurini välja. Nii on kindel, et kõik osad on hästi läbi mõeldud ja väldid võimalikke levinumaid vigu.
  • Tegelikult on väga palju asju, mille peale esmase majaomanikuna ei oska mõelda. Loe näiteks foorumitest või küsi sõpradelt-tuttavatelt majaomanikelt, mida nad teeksid teisiti, kui peaksid uue maja ehitama või ostma.

Vundament

Levinud viga on, et ei tehta geodeetilist uuringut, mis näitab krundi olukorda. Kui maapind on uurimata, siis tihtipeale ehitatakse ka vundament valesti. Liigniiske ja seetõttu liikuv maapind tähendab, et maja hakkab oodatust rohkem vajuma.

Niiske maa peale tuleb rajada kuivenduskraavid, mis vee hoonest eemale viiksid. Võimalusel ehita maja kõige kõrgemale krundis asuvale kohale. Vajadusel rendi kopateenus, et maad ümber tõsta. Pikaaegsed loigud ja lumesulavesi kohe maja kõrval lõhuvad vundamenti.

Vundament on ehitusel kõige üks kõige olulisem osa, sest kui siin esineb puudujääke, tähendab see kogu majale kulukaid probleeme ning ümberehitusi.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Materjalid

Enamik majaomanikke soovitab, et materjalide pealt ei tohi kokku hoida. Üks näpunäide, osta materjalid ise aga töövõtjaga kooskõlas. Võimalusel tee ise väike uurimustöö, internetis on saadaval väga palju infot. 

Lisaks hoolitse, et materjalid omavahel kokku sobivad. Näiteks krohvimisel on oluline, et aluspind ja viimistlus oleks valmistatud sama tootja poolt, et tagada materjalide omavaheline sobivus.

Kui ehitad endale, siis tasub alati osta pigem kallimad ning kvaliteetsemad materjalid. Näiteks kallimat isolatsioonimaterjali on lihtsam paigaldada, esineb vähem vigu ning see püsib aastakümneid.

Kui ostad valmisolevat maja, siis üks näpunäide on koputada seintele – ka kipsplaat peaks olema tuhmi kõlaga, kui see on õigesti paigaldatud. Kui koputus „kõlab“ hästi või isegi veidi kajab, siis on seinad seest tühjapoolsed, tihtipeale on materjali pealt kokku hoitud.

Üldjuhul peaks hoolitsema, et kodu oleks pikaaegne ja valima paremad materjalid ning süsteemid. Kindlasti on suuremad väljaminekud, mille pealt kokku ei maksa hoida:

  • Vundament
  • Küttesüsteem
  • Ventilatsioonisüsteem
  • Katus
  • Fassaad
ehitusvead, omanikujärelevalve, vead maalritöödel
Ehitustööde järgne vigade märgistamine.

Järelevalve

Tihtipeale hoitakse finantse kokku just järelevalve pealt. Kahjuks tähendab see, et hiljem võib esineda tõsiseid probleeme, näiteks elektrilühised seintes, külmunud torustik, ebapiisav soojustus ja külmasillad rääkimata suurematest ehitusvigadest hoone konstruktsioonis vms.

Tegelikult on Eestis omanikujärelevalve kohustuslik ehk omaniku kohus tagada ehitise ehitamise üle asjatundlik järelevalve. Kui on tegu ehitusloakohustusliku ehitisega võib omanikujärelevalvet teha vaid kvalifikatsiooninõuetele vastav isik. Siiski püütakse seda vältida, kuna vastavalt objekti külastuse sagedusele võib teenus maksta ~300-1500+€/kuus. See paistab üsna kopsakas hind, kuid tagab, et ehitusel on regulaarnekvaliteedikontroll ja raport koos piltidega.

Selline põhjalik dokumentatsioon tähendab, et kui näiteks aasta hiljem kuskil mõni toru lõhkeb või tekib elektrilühis, siis on võimalik täpselt ära määrata, kus on vea asukoht ning kes täpselt, millal paigaldas. Nii on võimalik teha parandustööd garantii alusel.

Kui tehniline kontroll puudub ja ehitusvead hakkavad ilmnema on hilisemalt keeruline tõestada, kes mida ja kus tegi ning parandustööd võivad omanikule väga kalliks maksma minna.

 Kokkuvõtteks

Selge on see, et nii ise ehitades kui tööd tellides on väga oluline leida omale kogemustega spetsialistid ning koostööpartnerid. Kui soovid kellegagi kokkulepped sõlmida, tee kindlasti eelnevalt ka taustauuring. Head ehitamist!

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge