+ Lisa oma töö      

Vastu Shastra kodus - algtõed

03. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
Vastu Shastra, sisekujundus , siseviimistlus , siseviimistlustööd

Ehk olete kuulnud hiinlaste Feng Shuist? See kasvas välja hindude Vastu Shastra-st viimase itta laienemise tagajärjel. Alljärgnevas artiklis  anname põgusa ülevaate sellest põhjalikust ehitusteadusest ning toome välja ka mõningad praktilised näpunäited, mida võite oma hoonet projekteerides silmas pidada. 

Millega on tegu?

Vastu kujutab endas arhitektuuri- ja ehitusteadusharu, mille peaeesmärgiks on materiaalse ja vaimse rahulolu tagamine hoones. Sanskriti keelest tõlkes tähendab ‘shastra’ püha teksti ning ‘Vastu’ eksisteerimist ja elamist, seega võibki öelda, et selle igivana traditsiooni olemuseks ongi elamisekunsti õpetamine. Selle ajalugu ulatub tagasi iidsete veedade, puranade ja tosinkond teiste India püharaamatuteni, milleks üheks tuntuimaks on näiteks ka “Mahabharata”. Kõige varasemad säilinud tekstid pärinevad viie tuhande aasta tagant, ning Vastu Shastra juured kuuluvad samuti sinna ajastusse.

Nagu allpool käsitleme, siis tugineb Vastu geomeetria looduse viiele põhielemendile, milleks on maa, vesi, õhk, tuli ja eeter. Selle teaduse eesmärgiks on harida inimest sellest, kuidas elada tasakaalus kõigi nende mateeria viie põhikomponentidega. 

Tegu on äärmiselt sügava ent samal ajal praktilise teadusega, mille juhtnöörid on väga konkreetsed. Põhiliselt kirjeldab see, kuidas peaks ruumiplaneering jääma ilmakaarte suhtes paiknema. Lisaks omavad väga olulist tähendust ka värvid, millest mõned teatud ruumifunktsioone soodustavad sellal, kui teised aga pidurdavad.

Viis põhilist looduselementi

Vastu kohaselt on planeet Maa elusorganism ja oma hoone ehitamisel peaks arvesse võtma siin kehtivaid magnetlaineid ning arvestama, et maja ruumiplaneering ei jääks vastuollu näiteks ka maakera pöörlemise rütmiga.

Vastu põhiprintsiibid toetuvad sellele, et viis mateeria põhielementi nagu maa, vesi, tuli, õhk ja eeter jääksid omavahel hoones harmooniasse. Iga elemendiga jääb vastavusse ka üks planeet, mis neid esindab — vastavalt siis Marss, Veenus, Päike, Saturn ja Jupiter. Seega on Vastu Shastral ka väga otsene seos veedaliku astroloogiaga. 

Samuti leiavad need viis komponenti suurt korrelatsiooni ka meie füüsilise kehaga, nimelt sisalduvad meis need kõik, ning iga nendest elemendist on seotud ka mõne meie meelega. Seega projekteerides oma maja vastavuses nende ülaltoodud looduskomponentidega, saame Vastu kohaselt mõjutada mitte üksnes meie energeetilist vaid ka füüsilist tervist. Vastasel juhul on tervisehädad ja ka muud probleemid argielus ja inimestevahelistes suhetes kerged tulema. 

Kolm aspekti, mida projekteerimisel jälgida

Vastu Shastra käsitleb olulise lähtekohana kolme puntki, mida hoone rajamisel jälgida. Esmalt peavad ruumid asetuma ilmakaarte suhtes õiges suunas — selle määratlemiseks on tarvis kompassi. Teisalt on oluline see, et ruumiplaneering oleks Vastu skeemi järgi paigutatud, seda niisamuti nii ilmakaarte kui ka looduselementide näol. Nimelt paikneb igas ilmakaares üks ülaltoodud looduselementidest, mis siis teatud tegevusi soosivad või hoopis takistavad. Sellekohaselt saabki ruumiplaneeringu paika seada. Kolmandaks omab olulist rolli ka see, et toad ehitataks ka sobivates proportsioonides. 

Hindu traditsiooni kohale on olulise rolliga ka see, et hoone üldkuju oleks kas ruudu või ristküliku vormiga — niimoodi on lihtne kõikide ilmakaartega vastavalt vajadusele mängida ja nendest maksimaalselt kasu saada. Mainimist väärib ka see, et selline ruumijaotus aitab energiaid hoones ühtlaselt jaotada nõnda, et raskuskese ei langeks vaid teatud hoone osasse.

Mida iga ilmakaar soodustab?

  • Põhi — majanduslikku heaolu
  • Kirre — laste heaolu
  • Ida —  tervise heaolu
  • Kagu — naiseliku energia voolamist
  • Lõuna — eluenergia kasvamist
  • Edel — plaanide täitmist ja õnnestumist
  • Lääs — üldise korrashoiu ja selguse tagamist
  • Loe  — peresuhete heaolu

Sissepääs

Äärmiselt oluline Vastu kohaselt on see, et maja avaus jääks põhja või ida ilmakaare suunda silmitsema. Vägagi spetsiifilised nõuded on esitatud ka uksele. Nimelt peaks avanema päripäeva ja ületama ülejäänud hoone uste kõrguseid. Samuti ei tohiks see olla musta värvusega. Soovituste eesmärk on, et kutsuda majja head õnne ning kaitsta halva eest.

Eluruum ja köök

Elutuba jääb Vastu skeemidel paiknema tavaliselt suure avara ruumina hoone keskmesse. See peaks avanema põhja ja ida telje suunas, ning siinjuures on soovitatav raske mööbel on planeerida lõuna ja lääne külge. Täpsustused on isegi elektroonika paiknemise osas, mis võiks jääda, kas lõuna või ida nurka. 

Köögi kohta kehtib arusaam, et see sobib hästi hoones kagu ilmakaare suunal. Et anda väike põgus võrdlus sellele, kuidas need viis looduselementi Vastu toajaotusega seoses on, siis võib siinkohal välja tuua, et just kagus valitseb tule element ning seetõttu on köök sobilik just sinna ehitada.

Hindu kultuuris jäeti sageli hoone keskmesse ka olulise rolliga sisehoov. Reeglina on sellise sisehoovi maapind kivimist nagu marmor või nüüdisajal ka betoonist. Seal võib kasvatada näiteks ravimtaimi, ent peamine on, et säiliks roheline ja vaba ilming. Oluline on see, et mistahes hoone keskele jääks avar ruum, kust energia saaks takistusteta läbi voolata.

Magamistuba

Vastu kohaselt on soovitatav jätta magamisala edela suunas ja et uni oleks hea siis tasub vältida kagu suunda. Niisamuti on oluline see, et teie pea ei jääks silmitsema põhja või kirde suunas, vaid paigutuks pigem lääne suunas. Ka peeglite olemasolu kohta kehtib punkt, et voodi ei tohiks jääda selle ulatusse. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Meditatsiooniala

Kuna veedade keskmeks on spirituaalsus ja et need mõeldud inimesele juhiseks, kuidas vaimselt kasvada, siis pole imeks pandav, et ka Vastu juures on religioossus äärmiselt olulisel kohal. Indias on ka tänini igas majapidamises väike altar ning sageli on selleks ettenähtud ka eraldi ruum. Modernses kultuuris võib see tähendada meditatsiooni- või jooganurka, kuhu on asetatud pühad pildid ja atribuutika nagu viirukid ja küünlad. Kui teie kodus leiaks selline ala kasutust, siis pidage meeles säärane templituba rajada hoone kirdeosasse. Samal ajal võiksite palvuse ajal aga ise silmitseda idakaart.

Kõige eelneva põhjal pole ilmselt ka raske tuletada, et erinevalt Lääne ühiskonnale ei kuulu kindlasti Vastu lähenemise hulka topiste seintele riputamine.

Loe lisaks ka: Feng Shui kodus - algtõed.

Kokkuvõte

Kuigi inimeste huvi iidsete idamaade tarkuste järele on üha suurenenud võib ülalkirjeldatud tunduda siiski võõras ja siinsele kultuurile elukauge. Vastu Shastra on India päritolu arhitektuuriteadus, mis kirjeldab kuidas rajada oma hoone nii, et see jääks vastavusse meid mõjutavate loodus- ja kosmiliste seadustega. See iidne haru annab detailsed kirjeldused selle kohta, millisesse ilmakaarde eri funktsioonidega toad ja mööbel planeerida. Tegu on äärmiselt sügava ja põhjaliku teadusega, mille kõiki punkte me paraku käesolevas artiklis ei ole jõudnud käsitleda. Näiteks on Vastu Shastra puhul kasutusel ka jantrad ehk graafilised sümbolid, mis aitavad samuti visuaalselt energiat puhastada ja parandada.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge