+ Lisa oma töö      

Värvipsühholoogia sisekujunduses

07. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
värvipsühholoogia , sisekujundus , maalritööd , siseviimistlus, värvide valik

Ligi 90% infost välismaailma kohta saame just nägemise kaudu. Värvipsühholoogia on reklaamimaailmas väga levinud – näiteks roheline kui raha ja looduse värv sobib nii finantsettevõtetele kui ka ökotoodetele. Sinine mõjub eriti usaldusväärselt ning kollane ja punane stimuleerivad ostma. 

Riidemoes vahelduvad värvid igal aastal. Sisekujunduses seevastu peab mõtlema pikemas perspektiivis, kuna seinavärve, põrandaid ja mööblit üldjuhul ei vahetata isegi mitme aasta jooksul. Näiteks Skandinaavia stiilis viimistletakse enamasti seinad ja põrandad neutraalsetes toonides, mis peavad vastu isegi aastakümneid ning kasutatakse ja vahetatakse eri värvides aksessuaare – kardinad, padjad, vaibad, jms.

Sisekujunduses on värvid üliolulised, sest mõjutavad otseselt inimese enesetunnet ja kodu üldist atmosfääri. Lisaks värvitoonidele tuleb arvesse võtta veel värvivaliku omavahelist sobivust, valguse küllust ja intensiivsust ruumides. Sisekujunduse kohta saad lähemalt lugeda siit.

Kuidas valida sobivad värvid ja toonid oma koju? Värvide mõjust täpsemalt allpool.

Millised värvid sobivad koju?

värvipsühholoogia , sisekujundus , maalritööd , siseviimistlus, värvide valik
Heledad ja valged värvid on vähenõudlikud, annavad teiste värvidega mängimiseks palju võimalusi - heledad toonid lisavad ruumile avarust ning valgust. Valgel on väga palju erinevaid värvitoone – elevandiluu, lumivalge, šampanja- või alabastervalge. Valged seinad ja lagi võimaldavad mitmekesist sisekujundust ja mööblit. Kuigi valge määrdub kiiresti, on hele mööbel alati ilus, lihtne kuid samas peen. 

Hallid varjundid on sisekujunduses ülimalt populaarne. Nagu ka valge, on hall neutraalne ning võimaldab värvilistel detailidel ja aksessuaaridel särada. Hall mõjub soliidselt ning hallisegu mustrite ja tekstiiliga ei saa mööda panna.

Sarnaselt halliga on ka tumesinine soliidne ning luksuslik, mida võib alati eelistada. Sinine põhivärvi ja taevavärvina mõjub inimesele usaldusväärselt ning rahustavalt. 

Pastelsed värvid – heleroheline, roosa, sinine, kollane, beež, jne - sobivad hästi kõikidesse tubadesse. Oma tagasihoidlikusega ei hakka pastelsed toonid kunagi häirima ning on taustaks värvikamatele detailidele – näiteks padjad, vaasid, mööblitükid, vms. 

Naturaalne puidutoon sobib igal ajastul ning on alati moes. Puitpinnaga viimistletud sein või mõni mööbliese on alati sobiv ja ilus. Samuti mõjub puitpind rahustavalt ja maalähedaselt ega lähe kunagi moest. 

Puitviimistlust ja -disaini kasutatakse palju just maalähedase stiili puhul.

Mida võiks sisekujunduses pigem vältida?

Üldjuhul pole värve või kombinatsioone, mis ei sobi. Värvivalik sisekujunduses sõltub inimese eelistustest ning meeldivusest. Oluline on enne lõpliku valikut teadvustada, millised värvid ja kombinatsioonid jäävad ruumides domineerima. 

Veripunane ei tohiks üheski ruumis olla peamine värvivalik. Punane on kriiskav ja torkab alati silma. Üleni punane tuba hakkab pikapeale kindlasti häirima ja muutub väsitavaks. Kui mõni suurem mööbliese või kardinad ja padjad on punased, siis ülejäänud ruum võiks kindlasti olla pigem neutraalsetes toonides. 

Lillad toonid on küll ilusad ja luksuslikud, kuid suures külluses mõjuvad liialt domineerivalt. Lilla on kunstlik värv ning seda peab tasakaalustama neutraalsete toonidega. Üldjuhul sobib lilla väheste värvidega – näiteks kollane, hall, roheline ja valge - lillade toonide puhul tuleb teisi detaile hoolega valida. Roosa ja punasega kombineerides mõjub lilla liialt võimukana ning sarnaselt punasega hakkab kiiresti häirima. 

Sinepikollane ei mõju kunagi hästi ja tihtipeale seostub see värv haigeks olemise ning vanadusega. Kollaste toonide asemel valida pigem oliiviroheline või beežikad, kuldsed toonid. 

Kole pruun on samuti värv, mida pigem vältida siseviimistlemisel. Seda enam, et naturaalne puit, nahkmööbel, dekoratiivkivi, jms sisaldab tihti pruune toone ning peab olema hoolas, et pruuni ei saaks tuppa liiga palju. 

Neoonvärvid on üldjuhul tähelepanu äratamiseks – kaitsevestid, kiivrid, jms. Erksates toonides loomad looduses on üldjuhul mürgised ning väljendavad seda oma värvides, et kiskjad eemale hoiaksid. Üksikud väiksemad neoon-aksessuaarid võivad stiili poolest olla pilkupüüdvad ning sobivad. Kindlasti tuleks vältida neoontoone suurtel pindadel, sest see hakkab väga kiiresti häirima ja ärritab. 

Sätendavad ja glittervärvid – siidniidid, metall-läikega servad ja üksikud säravad detailid ruumides võivad olla ilusad ja maitsekad. Sobib eriti hästi Hollywoodi glamuur-stiiliga. Samas liigselt sära ning metallkõlinaid ja glitter osakestega seinavärv mõjub odavalt ning kui ruumis kõik helendab ja helgib, võib pea hakata ringi käima.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuidas värve omavahel kombineerida?

Värviskaalal on 12 peamist värvi, nendest 3 on põhivärvid – kollane, punane ja sinine – mille omavahelisel kokkusegamisel moodustuvad teised värvid. Lisaks on värvidel tuhandeid erinevaid varjundeid ning variatsoone – pastelsed, intensiivsed neoonvärvid, kirkad metallikvärvid ja kõik vahepealsed variandid. Värvide maailm ning värvipsühholoogia on äärmiselt põnev ning lõputute võimalustega.

Sisekujunduse eesmärk on harmoonia. Kui seinad on pastelsetes ja heledates toonides, siis näiteks mööbel ja põrand võivad olla tumedamad. Samuti on ilus, kui näiteks üks sein on tumedates toonides, mille taustal tuleb erksamates heledates toonides kapp, põrandalamp või maal hästi esile.

Ruumis me ei näe tavaliselt üksikuid eraldatud värve, vaid värvide kooslust. Kõik värvid on mõjutatud nii oma kõrval olevate värvide poolt kui ka ruumis oleva valguse hulgast. 

Hele-tume kontrast avaldub hästi, kui kõrvutada heleduselt erinevaid värve. Värvikaarti vastandvärvid võimendavad üksteist ja toovad üksteist hästi esile – näiteks punane ja roheline, sinine ja oranž, lillakas-punane ja rohekas-kollane. Siiski peaks vältima neid vastandpaare intensiivsete värvide koosluste puhul – see mõjub liialt kommertslikult ning pilkupüüdvalt. 

Värvipsühholoogia kohaselt mõjuvad põhivärvid alateadvust rahustavalt. Inimene otsib alateadlikult harmooniat, mida pakub värviskaala vastandvärvide kombineerimine. Näiteks punased lauanõud rohelise seina taustal. Lilla voodipesu kollase lillemustriga seina taustal, jms. 

Väga hästi sobib omavahel soe-külm kontrast. Näiteks kombineerida pastelsed jahedad sinised seinad erksamate kollakas, punaste ja oranžikate aksessuaaridega. Samuti on ilus ning maitsekas kombineerida sama tooni jahedad ja soojad variatsioonid. Näiteks jahe põhjamaine sinine ning särav soe Vahemere sinine. 

Ruumides võiks siseviimistlusel kasutada pigem neutraalseid ning looduslähedasi värve – pastelsed rohekad, pronks, sinakad, valge, beežid ja hallide varjundid. See võimaldab sisekujunduses detailidega rohkem mängida – näiteks erksamad lauanõud, kardinad, padjad, vaasid, voodipesu, jms. 

Omavahel sobib kombineerida detailid värviskaalal üksteise kõrval olevates värvides, näiteks roheline, rohekas-kollane ja kollane. 

Tumedaid toone soovitatakse seintel ja lagedel kasutada vähem, sest need teevad ruumid kitsamaks. Siiski tulevad heledad detailid pildid ja aksessuaarid tumedal taustal just paremini esile.

värvipsühholoogia , kollased toonid, sisekujundus , maalritööd , siseviimistlus, värvide valik

Elutuba – kuna siin viibitakse tavaliselt kõige rohkem, peaksid värvid olema võimalikud neutraalsed ning looduslikud ja pastelsed. Erksaid värve detailides võib vähesel määral kasutada ning vajadusel muuta.

Magamistuba – vältida musti toone suurtel pindadel, sest need teevad ruumi kitsamaks ja võivad tekitada ängistuse tunnet. Hea on kasutada sooje punakaid ja roosakaid toone vähesel määral.

Köök – räägitakse, et oranž ja kollane tekitab söögiisu, külm pastelne sinine aga hoopis vähendab. Köök võiks samuti olla pigem pastelsetes toonides, kuna üldjuhul veedavad inimesed köögis palju aega.

Vannituba – võiks kasutada pigem sooje toone – kollakad, virsikuoranž, türkiissinine, jms.

2021 värvitrendid...

on maalähedased naturaalsed soojad beežid, pruunid, pastelsed rohekad, sinakad ja tumeroosad ning kuldsed toonid. Kindlasti ei pea värvidega oma kodu üle külvama, piisab kui näiteks tassid, padjad ja kardinad on omavahel sarnastes toonides ning harmoonias. 

Kokkuvõte

Kui Sa pole kindel, milliseid värvi millistes ruumides eelistada, on hea jalutada näiteks sisustuskaubamajades erinevate väljapanekute vahel ning teadvustada, kuidas mingi värv Sulle parasjagu mõjub ja meeldib. Arvesta, et värvide meeldivus või mittemeeldivus muutub vastavalt tujule. 

Erksad ja intensiivsed toonid – neoon, oranž, mürk-roheline, jne suurtel pindadel hakkavad kindlasti pikapeale häirima. Läikivate metallikvärvidega võiks samuti olla pigem kokkuhoidlik, sest metall elementide üleküllus tekitab kommertsliku ja tehisliku mulje. 

Pastelsed ja neutraalsed toonid seinas või laes sobivad alati, sest siis on mööblivalik mitmekesisem ning värvi ja aktsenti saab lisada aksessuaaridega – padjad, kardinad, vaasid, lauanõud, jms.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge