Kodu värvidega värskendamisel on mitmeid nüansse, mida peab jälgima. Värvimine eeldab mahukat eeltööd, tuleb valida värvitoonid ja hiljem tegeleda värvide pealekandmisega. Kui neid etappe korralikult järgida, siis on lõpptulemus ilus ja kvaliteetne ning kodu püsib kauem värske.
Kas teha ise või kutsuda maaler?
Koduses majapidamises on seinte ja lagede värvimine üks lihtsamaid töid. Eksimisruumi on palju ja vigu on võimalik peita. Isetegemise kasuks räägib kindlasti ka see, et see on odavam kui töömehe palkamine. Lisaks saad ise paika panna töögraafiku, mille alusel töötad ega pea muretsema, et keegi võõras kodus ringi askeldab.
Ka professionaali palkamisel on mitmeid kasutegureid, mida tuleks arvesse võtta:
- Asjatundja oskab valida sobivaid värve, kombineerida toone ning valdab muidugi korrektseid töövõtteid ja kasutab õigeid tööriistu.
- Maaler teab, kuidas värvitavaid pindu ette valmistada, pragusid kinni katta ja pahteldada.
- Oskab soovitada, millised pintslid ja rullid on parimad ning oskab hoiduda vigadest.
- Kogenud maalril on tööriistad, teadmised ja oskused ning töö saab kiire, korralik ja kvaliteetne.
Värvi valimine
Õigete värvide või värvikombinatsiooni valimine on keeruline ja paljud inimesed toovad just selle põhjuseks, miks nad ei ole kodus värvimistöid ette võtnud. Tänapäeval tuleb värvi valimisel appi ka tehnoloogia, mida saab oma nutitelefonis kasutada. Valige rakenduste poest endale sobib rakendus, laadige see alla ja saate kasutada värvitoonide valikul abi.
Rakenduse kasutamine on lihtne: suunake nutiseade seinale, valige välja sobiv värvitoon ja seejärel puudutage telefoni ekraanil seina. Rakenduse värvipaletist on võimalik valida sobiv värv ka mõne eseme järgi. Värvitoonide rakenduste valik on lai, toome välja mõned eesti keelse kasutajaliidesega rakendused:
- Tikkurila Color Master (Android seadmed, iOS seadmed)
- Sadolin Visualizer (Android seadmed, iOS seadmed)
Värvi valimisel võib otsuse teha ka värviringi abil:
- Lähestikku asuvad värvid. Rahuliku mulje jätmiseks võiks värvivalikul piirduda 2-3 värvitooniga.
- Kõrvaltoonid ehk ühevärviline värvikava põhineb sama värvi erinevate toonide kombineerimisel. Selline värvikava võib mõjuda üksluiselt, mistõttu tasub seda rikastada erinevate mustritega.
- Vastamisi asetsevad värvid on värviringil näiteks kollane ja violetne või punane ning roheline. Tasakaalu leidmiseks tasub kasutada ühte tooni, mis domineerib mahult ja teist aktsendina.
Üldiselt peaksid värvid jätma värske mulje pikaks ajaks. Seinte värvimisel võiks kasutada värve, mis sisaldavad vaha. See muudab värvitud pinna vedelikke ja mustust tõrjuvaks. Tänu vett tõrjuvale kattele ei imendu pinnale sattunud vedelik alusesse. Nii väheneb määrdumise riski ja pinda on kergem puhastada.
Niisketes ruumides, nagu vannituba ja köök, peaks kasutama niiskuskindlaid värve. Hubase õhkkonna loomiseks tuleks kasutada pehmeid toone. Omapärase mulje jätab ruum, kus üks või kaks seina on erinevat tooni.
Kõige olulisem on oma ruumi värvivalikut planeerides mõelda kodu stiilile ja toonidele, mis Sulle meeldivad. Loe ka: Värvipsühholoogia sisekujunduses
Eeltöö
Ettevalmistustööd on värvimisel kõige ajamahukam osa ja tuleb teada, mida selles etapis teha. Värvimine on mahukas protsess ja kui eeltöö korralikult ära teha on ka värvimistöö oluliselt lihtsam. Võimalusel tuleks ruumist välja tõsta mööbel, mis võib tööde käigus ette jääda.
Ülejäänud pinnad kata kilega ja põrand ajalehtedega. Kui põrandal on vaip, siis peaks selle rulli keerama ja teise tuppa viima. Kui vaipa eemaldada ei saa, siis tuleb ka see korralikult kilega katta.
Et lõpptulemus oleks korralik, peaks enne värvimist seinad korralikult puhtaks pesema ja viimistlema. Kui sein on liiga tugevasti määrdunud, siis võib seda pesta sooja seebiveega või tehnilise (denatureeritud) piiritusega, kuid soovitatav on kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid. Unustada ei tohiks ka tolmu puhastamist seintelt ja laest.
Mõnikord tekib küsimus, kas enne uue värvi pealekandmist tuleks vana värv eemaldada? Sõltub sellest, mis seisus on vana värv. Lahtikoorunud värvitükid tuleb kindlasti maha kraapida ja pind lihvida ning kruntida. Vana värvi eemaldamiseks puitpindadelt saab kasutada kuumaõhupuhurit ja värvikaabitsat.
Kokkuvõtteks
Seinte ja lagede värvimine aitab muuta kodu elavamaks ja meeldivamaks kohaks kus olla. Värvimine on töö, mis tuleks igas kodus mõne aasta möödudes ette võtta. Tänu abivahenditele nagu värviring ja õigetele tööriistadele ning korrektselt teostatud eeltöödele võib värvimistöö olla üsna lihtne.
Ka inimene, kes ei ole kunagi pintslit kätte võtnud, saab sellega hakkama kuigi tulemus ei pruugi olla päris see mis kogenud spetsialistil. Seega võib värvimine osutuda liiga ajamahukaks, seega on mõnikord maalri palkamine hea otsus. Üheskoos saate välja valida värvid, toonid ja nende kombinatsioonid ning kuna maalril on tööriistad ja oskused, siis kulgeb töö kiiremini ja lõpptulemus on meeldiv.