Vale valgusti suurus
Enne kui lähete valgustit valima soovitame teha kodus vastavad mõõtmised ja läbi mõelda, millist lampi ja valgustit kuhu, ning mille jaoks vaja läheb. Tasub meeles pidada, et poes tunduvad lambid suuremad kui nad kodus välja hakkavad nägema. Seega ongi üheks levinud veaks see, et ostetud valgusti saab vajaminevast väiksem, ning avar eluruum ei saa piisavalt hästi valgustatud.
Samuti võib valitud valgusti osutuda vastupidi liiga suureks — näiteks hiiglaslik lühter väiksevõitu toas mõjub samuti ebaproportsionaalselt rusuvalt. Selleks soovitamegi enne selgelt läbi mõelda valgusti otstarbe ja kasutuskoha. Meeles tasub ka pidada, et enamasti pakuvad tootjad sama valgusti mudelit mitmes erinevas suuruses.
Valgusti kõrgus
Üsna tihti ei ole inimesed teadlikud sobivatest normidest ja valgusti paigaldatakse valele kõrgusele. See pealtnäha väike viga võib aga hakata teie ruumikogemust suuresti mõjutama. Näiteks, kui valgusti jääb väga madalale, võib see hakata vaatevälja ebamugavalt riivama, või halvemal juhul võib sinna vastu pea ära lüüa. Eriti sageli esineb see kitsaskoht just köögi- ja söögiala puhul. Siinkohal võib meelde jätta, et laua pinna ja selle kohal oleva valgusti vahele võiks jääda vähemalt 70cm õhuruumi.
Teine äärmus on paigaldada lamp liiga kõrgele, kust valgusti võib hakata ebamugavalt otse silma paistma. Seega soovitamegi toa keskel paiknevate valgustite puhul võtta arvesse nii valgusti ja lae kõrguseid ning ka vaba õhuruumi. Lambi paigaldamisel ja selle juhtme pikkuse reguleerimisel võtke arvesse seda, et see ei jääks teile ette, ent samal ajal säilitaks oma põhifunktsiooni ehk valgusega aktsendi andmise.
Valgustit ei saa reguleerida
Üheks suureks abimeheks, mida kasutada oma valgusti valgustugevuse reguleerimiseks on dimmer ehk valgusregulaator. See annab võimaluse reguleerida valguse intensiivsust vastavalt päevarežiimile, tegevusele ja meeleolule. On selge, et õppimiseks, töötamiseks või koristamiseks vajaminev valguse hulk on suurem sellest, mida vajate hubaseks õhtupoolikuks. Pidev intensiivne valgus mõjub õhtusel ajal ka silmadele väsitavalt ja ei lase lõõgastuda ega loomulikku unerütmi häälestuda. Siinkohal aitab dimmer kontrollida ruumis oleva valguse tugevust.
Üheks valgusregulaatori boonuseks on muuhulgas ka see, et sellega saate elektriarvelt säästa, kuna sellega ei kasuta te valgustit alati selle maksimaalses koguses. Küll aga peab arvestama sellega, et dimmerdamine vajab spetsiaalset kaablit ja lülitit, seega oleks hea selle kasuks otsustada projekteerimise etapis ja enne valguslahenduse paigaldamist.
Keskendutakse vaid laevalgustusele
Üsna tihiti piirdutakse vaid paari laevalgustiga ja arvatakse, et see on ruumi jaoks piisav. Otse vastu lage või lakke süvistatud valgustid aga ei ole väga efektiivseks valikuks, sest seinad ei aita sellise valgusti puhul valgust tagasi peegeldada.
Kuna enamasti ei vajata valgustust terve ruumi ulatuses, siis ei ole üdini ühtlane valgusjaotus mitte ainult elektrikulukas, vaid sageli ka ebaefektiivne. Tihtipeale vajame valgust rohkem just teatud kohtadesse, nagu näiteks tööalale või lugemisnurka. Seega kui soovite parandada oma miljööd lisades rohkem iseloomu ja soojust, siis leidke abi ka laua-, põranda- ja seinavalgustitest. Nõnda saate oluliselt ilmestada oma ruumielamust nii esteetilise kui ka praktilise poole pealt.
Ebapiisav laevalgustus puudutab eriti veel väiksemaid alasid nagu panipaiku, riietus- ja tehnilisi ruume. Üksik laevalgusti jätab aga tuppa pimedad nurgad ja nõnda ei ole kerge vajaminevat üles leida. Seega soovitame pisemate ruumide puhul kaaluda ka suunatavate või ribavalgustite kasutuselevõttu.
Ebasobiv värvustemperatuur
Üldjuhul oskavad inimesed uurida valgusti vattide ja valgustugevuse kohta, kuid üsna tihti jääb tähelepanuta värvustemperatuur, mida mõõdetakse kelvinites (K). Kodu puhul mängib viimane aga olulist rolli, millele tasub tähelepanu pöörata. Mida suurem on värvustemperatuur, seda külmem on valguse tonaalsus. Külm toon sobib hästi tööalale, sest sellega eristuvad detailid paremini ja ühtlasi annab külm värvustemperatuur kehale ka signaali, et tegu on päevase ajaga. Kui teie kodus on aga kõik valgustid külmad, siis paraku mõjutab see aga ka teie kodu ilmestust vastavalt. Kodu keskkonda soovitatakse reeglina 2700-3000 vahemikku jäävat temperatuuri, mis on kergelt kollane ja soe ja aitab seeläbi luua hubasema atmosfääri. Muidugi sõltub aga tooni valik ka teie seinte tonaalsusest ning toa otstarbest. Loe ka: LED- või hõõgvalgusti?
Varjud
Valgusti valimisel on oluline arvesse võtta ka tekkivaid varje. Need võivad osutuda vägagi häirivaks näiteks köögitasapindadel. Sellisel puhul on kõige kindlam integreerida valgus tasapinna kohale, köögimööblisse.
Nimetatud probleem esineb tihti ka esikus ja vannitubades, kus üksik valgusti asetatakse sageli peegli kohale. Sellisel puhul jäävad aga näole tugevad varjud. Et tagada aga piisav ja ühtlane valgus, siis tasub paigutada kaks valgustit mõlemale poole peeglit, või siis vähemalt asendada peegli kohal olev üksik punktvalgusti pikliku horisontaalse valgustiga.
Eksimusi, mida valgusti valimisel ja paigaldamisel on tegelikult rohkem. Näiteks tasuks vannituppa või basseinide äärde lisada veekindla kattega valgustid. Mõningad lambid on aga lihtsalt ebapraktilised, näiteks laua- ja põrandalambid, mida ei saa suunata või on kaalult liiga rasked, et neid vajadusel ümber paigutada.
Kokkuvõte
Et vältida ülaltoodud eksimusi, siis soovime tellida läbimõeldud valgusprojekt sisearhitektilt või vähemalt küsida nõu valgustuseksperdilt või -konsultandilt. Vastasel juhul võite mõningaid vigu märgata alles majja sisse kolides ja valguslahenduse ümbertegemine võib osutuda üsnagi kulukaks.
Valgusti võib mängida ruumis ka tarbeeseme või sisekujundusliku elemendi rolli, hea lahenduse puhul täidab ta aga mõlemat. Reeglina võib öelda, et hea valgustuse tagavad nii töö-, meeleolu- ja aktsentvalgustused kombineerituna. Iga valgusti ega lamp ei sobi kõikjale. See kuidas valida õiged valgustid, mis ülejäänud ruumiga harmooniliselt kokku sobiks võib osutuda parajaks nuputamiseks.