+ Lisa oma töö      

Vahe- ehk poolkorruse ABC

03. november 2021 Hange.ee
Tagasi
Vahekorrus, poolkorrus, mezzanine, antresool, poolkorruse ehitamine, vahekorruse ehitamine

Kui majas või hoones on kõrged laed siis võib poolkorrus ehk mezzanine olla ideaalseks mooduseks kuidas võita täiendavat ruumi. Mida aga peaks silmas pidama, kui kaalute vahekorruse ehitamist ning milliseid eritahulisi funktsioone see peaks välja kandma? Järgnevas artiklis anname poolkorruste rajamise teemadel ideid ning inspireerivaid näpunäiteid.

Millega on tegu?

Vahe- ehk atikakorrus on siseruumi ala, mis ei kata põrandapinda terve hoone ulatuses, vaid üksnes osaliselt. See on olemuselt madalavõitu poolik korrus ja platvorm, mis jääb avatuks enda alla jäävale ruumile. Eesti keeles on selle tähistamiseks olemas ka sõna ‘antresool’, mis tuleneb prantsusekeelsest sõnast entresol ehk ‘poolkorrus’. Viimast kohtame sageli ka mezzanine nime all, milles mezzo tähendab itaalia keelest otsetõlkes ‘pool’. Esmakordselt näeb Euroopas selle arhitektuurivõtte kasutamist barokk-, renessanss- ja uusklassitsistlikus kontekstis.

Kui teie hoones juba on, või hoopis planeerite oma tulevasele majale või hoonele projekteerida kõrged laed on mezzanine heaks lahenduseks kuidas tundlikult ja praktiliselt vertikaalset ruumi ära kasutada. Samuti võimaldab see mängida privaatse ja avaliku tsooni jaotusega majas, tekitades mõnusaid üleminekuid ja liigitusi ühest sfäärist teise. Seda eralduvat paika on hea kasutada just puhkealana, ent tegelikult on funktsioone loendamatult, millena seda täiendavat eluruumi ära kasutada — ent sellest juba lähemalt allpool. 

Poolkorruse rajamise eeldused

Nagu mainitud, pole mitte üksnes vahekorruse üheks rajamise eelduseks, vaid lausa tingimuseks kõrge lagi. Laias laastus ei ole võimalik seda ehitada juhul, kui ruumi kogukõrgus jääb alla nelja meetri. Ei ole soovitatav, et vahelae alune ruum oleks madalam kui 2,1 meetrit. Antresoolil endal võib aga olla harilikust madalam lagi.

Et seda ei peeta terveks korruseks siis reeglina ei arvestada seda maksimaalse ehitatava põrandapindala hulka. Küll aga on selle rajamisel väike nõue — nimelt ei tohi see platvorm ületada 40% sellest allpool asuvast põrandapinnast. Piirkondlikult võivad need ehituskvoodid pisut varieeruda kuid üldiselt ei tohiks poolkorrus ületada suuruse osas ühte kolmandikku alast, millele see rajatakse.

Kui eelnimetatud aspektid on atikakorruse rajamiseks jaatavad, siis ei ole vähemolulisem ka ohutus. Stabiilseim variant on sinna pääsemiseks ehitada trepp, millel võib olla tavapärasest veidi järsum kalle, või siis näiteks keerdtrepp. Kummagi variandi puhul on igatahes kohustuslikuks käsipuu olemasolu. Teiseks variandiks on ka redel, mis peaks aga olema kindlalt fikseeritud. 

Et vahekorrusel viibimine oleks turvaline on ülioluline, et konstruktsioon saaks tugev ja vastupidav. Siinkohal tuleb mängu spetsialiseerunud projekteerija, kes oskab teha vajalikud arvutused, kuivõrd palju tugitalasid teie mezzanine vajab. 

Harilikult ei pruugi vahekorrusele pääseda just suur hulk loomulikku valgust, seega mängib olulist rolli ka tehisvalguslahendus.

Samuti väärib mainimist ka ventilatsioon. Teadagi koguneb soojus just lae alla, seega võib seal suvel üpris palavaks kiskuda — eriti, kui kasutate poolkorrust just "magamistoana". Seega mõelge läbi, et kas vajate ka ventilatsiooniseadmeid või hoopis akent, et tagada piisav õhuvahetus. Kui vajate vaikust, siis mõelge läbi ka heliisolatsiooni võimalikkus. 

Mezzanine on heaks mooduseks ruumi maksimaalseks ära kasutamiseks vertikaalsel teljel ning selleks, et põrandapinda juurde kasvatada. Milliseid funktsioone aga poolkorrusele jääv ala võiks täita?

Millena poolkorrust kasutada?

Poolkorruse kasutusala on lai — alustame juba ülalpool vihjatud puhkefunktsioonist. Antresooli kasutamine magamistoana kodudes või puhkeruumina kontorites on üha levinum, seda oma loomuliku pimeduse ja eraldatuse tõttu. Veel võib sinna rajada ka külalisteruumi või hoopis lastetoas lisa magamislavatsi.

Teine funktsioon, mida poolkorruse rahu ja eraldatus hõlpsasti soosib on töö ja keskendumine. Nimelt võite sinna ehitada oma väikese kontoriala või kabineti, mis ülejäänud melust on kõrgemal ja eemaldunud. Miks mitte katta seinad ka raamaturiiulitega, et säästa ruumi alumisel ja põhilisel elupinnal. Suuremates tööasutustes rajatakse poolkorrustele vahel ka väikesed koosolekuruumid — samuti eraldatuse plusspunkti ära kasutades.

Vahekorruseid kasutatakse laialdaselt ka ladudes ja tööstuslikus keskkonnas. Sinna paigaldatakse tihtilugu demonteeritavaid variante, mida on kerge vajadusel ümber paigutada. Sellised vahekorrused on enamasti valmistatud terasest elementidest.

Kodukeskkonnast rääkides taas ei pea muretsema ka trepi alla kuuluva ruutmetraaži pärast. Kui tegu on (laste) magamistoaga, siis saate trepialuse täita kas sisseehitatud sahtlite, kappidega või riiulitega, mis on mõeldud kas mänguasjade, riiete või hoopis raamatute jaoks. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vahekorruse ja -lae ehitamine

Nagu eelnevalt mainitud, siis selleks, et teie vahekorrusel saaks muretult aega veeta on tarvis ka kvaliteetse vahelae ehk kandetarindi ehitamist. Selle konstruktsiooni planeerimisega saab aidata ehitusinsener, kes oskab hinnata, kas teie hoone olemasolev põrand on üldse võimeline antresooli välja kandma. Niisamuti on vaja teada, kuivõrd raske poolkorrus ise olla võib, ning kui palju koormust ta kanda võib. 

Peale kalkulatsioonide tegemist saab hakata põhistruktuuri ehitama, mis koosneb enamasti taladest ja raamist, mis klambritega seintele ja maapinnale kinnitatakse. Enne nende paigaldamist tuleb aga talade jaoks teha seintesse paarikümne sentimeetrised süvendid. Talasid saab omakorda fikseerida omakorda tsementmördiga. Kui räägime materjalidest, siis tihtilugu valmistatakse raami alus liimpuidust ning talad metallist. 

Kui kandetarind on olemas, moodustubki nende peale vahelagi ja põrand. Ohutuse mõttes peaks kindlasti platvormi piirama kas klaasist, kergplastist või mõnest muust kergemast materjalist seinte või piirdega. 

Vahekorrus, poolkorrus, mezzanine, antresool, poolkorruse ehitamine, vahekorruse ehitamine
Vahekorruse talad

Sisustusnippe

Juhul, kui vajate poolkorrusel rohkem avarust ja valgust siis tuleb silmas pidada ka toone, mida viimistluseks valite. Heledad toonid seintel ja kardinatel aitavad ruumi avardada seevastu kui tumedad toonid suurust jällegi vähendavad. Valgusküllasuse tagamiseks aitavad ka lisaaknad ida- ja lõuna ilmakaare teljel või siis läbimõeldud tehisvalguslahendus. Kui aga kasutate ala magamiskohana ning vajate hoopis rohkem pimedust, siis valige pimendavad kardinad või ruloo ja ehitage ruum rohkem kinniseks. Loe ka: Värvipsühholoogia sisekujunduses.

Kuna poolkorruse kõrgusmõõdud võivad keskmisest madalamad olla siis tasub eelistada mööbli valimisel niisamuti madalamaid sisustusesemeid, näiteks lamamis- ja kotttoole, patju ja kohvilaudu. Stiilinäiteid leiate ka idamaisest maadligi interjöörist. Loomulikult eelistage kergelt monteeritavat ja ka kergekaalulisemast materjalist mööblit, sest konstruktsioon ei saa siiski niivõrd palju tuge, kui näiteks üks terviklik, täisulatuses ehitatud korrus.  

Kokkuvõte

Selleks, et ehitada turvaline ja ka nõuetekohane mezzanine on siiski mõned tingimused, mis peaks olema täidetud — seda eelkõige piisavate kõrgusmõõtude, pindala suuruse ja kandekonstruktsiooni tugevuse kohalt. Kindlasti pole selle ehitamine teab, mis omalooming, vaid vajab siiski eksperthinnanguid ja -oskusi. Kui leiate konsultandi või projekteerija abil, et teie hoone kannab mezzanine rajamise välja on teie ainsaks piiranguks vaid teie kujutlusvõime. Funktsioone, mida see ruum täita võib on väga erinevaid — kasutage seda näiteks raamatukogu, magamis- või mängupesana, panipaiga, külalistetoa, kontori või puhkeruumina. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge