Milleks on kvaliteetne ukseisolatsioon vajalik?
Kui välisuksel puudub korralik tihendus, pääseb jahe õhk kergelt läbi uksepragude eluruumidesse. Avausi läbiv tuuletõmme toob endaga kaasa kõrgemad küttekulud. Et neid vältida, tasub teha väike kuid oluline investeering kvaliteetsesse ukseisolatsiooni. Uksetihend kaitseb peale külma ja tuule ka müra, tolmu, putukate ja niiskuse leviku eest.
Parim lahendus: valida õige välisuks
Kõik algab kvaliteetse ukse valimise ja paigaldamisega. Võrreldes omavahel täispuidust ja soojustusega ust, võib tunduda kallim täispuidust uks atraktiivsem oma väljanägemise poolest, kuid reeglina on soojustatud uks siiski praktilisem valik. Nimelt reageerib täispuidust uks rohkem ilmastiku muutustele. Niiskusega puit paisub, ning sooja ja kuivaga aheneb, seeläbi võib ukse avamine ja sulgemine ilmastiku vaheldudes osutuda vaevarikkaks.
Mida soojustatud uks endast õigupoolest kujutab? Tegu on puidust karkassiga, mis on täidetud vahtplasti ja kaetud alumiiniumkihi ja puitkiudplaadiga. Nende valmistamisel kasutatakse soojapidavuse saavutamiseks spetsiaalselt just selliseid koostisosi, mis oleks niiskuse ja ilmastiku suhtes võimalikult vastupidavad ning võimalikult vähe deformeeruks.
Kui teil on aga uks juba olemas, siis võib soojapidavuse tõstmiseks seda ka lisaks isoleerida. Erinevatest võimalustest kirjutame lähemalt juba allpool.
Ettevalmistus
Kevapoolse soojustuse saab kindlaks teha näiteks küünlaleegi abil, mis näitab täpselt kätte, mis alasid tuul läbib. Enne kui poodlema minna tuleks ära mõõta ukseraam, sest muidu ei tea mis laiuse, pikkuse ja paksusega tihendit täpselt vajate. Liiga väike isolatsioon laseb külma ja tuult läbi, samas kui liiga paks tihend võib ukse liikumist takistada.
Peale sobiva tihendi leidmist tuleb kõik tasapinnad hoolikalt puhastada ja lasta neil kuivada. Isolatsioon kleepub ja kinnitub nimelt kõige paremini tolmutule ja puhtale pinnale. Ka ilmastik mõjutab tihendi paigaldamise efektiivsust — seda tuleks teha kuiva ja sooja ilmaga, ehk ideaalne aeg oleks suve teises pooles.
Mis materjaliga ust tihendada?
Varasemal ajal kasutati uste isoleerimiseks nahka, vatiini ja vilti. Tänapäeval on aga valikus palju väiksemate mõõtemega ja efektiivsemaid variante, millest siinkohal lähemalt ülevaate anname. Materjali valimisel tuleks arvestada ukse asukohta ja ka avade suurust.
Üks populaarsemaid variante nüüdisajal on iseliimuv kummitihend. Rauduste jaoks on kasutatud ka vahtplasti, samuti ka silikoonmassi. Mõnikord kasutatakse ventilatsiooni parandamiseks ka isoleerivat harjasriba, mis paigaldatakse läve kohale ukse alumisse serva.
Metallkonstruktsioonidega uste puhul võib alumine vahe olla ka kõigest 1-8 mm. Sellisel puhul sobib tihendiks kõige paremini liimitav, õhuke ja lame PVC riba või silikoon. Lisaks tasub metallraamide korral silmas pidada ka seda, kuidas töötavad sulgurid. Nende ja hingede vaseliiniga üle määrimine aitavad efektiivse isolatsiooni tagamisele tohutult kaasa.
EPDM-kummitihend
Elastsest EPDM-vahtkummist tihendid on vastupidavad, venivad, tuule- ja tolmukindlad. Et paljud toodetest on iseliimuvad, mis tähendab seda, et kummiriba üks pool on kaetud liimikihiga on nad ka kergesti paigaldatavad. Materjali on saadaval eri värvitoonides, paksustes ja laiustes, ning seda müüakse reeglina meetriste juppidena.
Peale pindade puhastamist lõigake välja vajaminev tihendi pikkus 1 sentimeetrise varuga. Eemaldage lindilt kaitsepaber 5 cm võrra ning seejärel alustage riba paigaldamist ukseraami nurga ülaosast. Avaldage survet, et liim saaks ukse külge tugevasti haakuda. Pöörake tähelepanu ka riba liitekohtadele nurkades, kus need peaksid olema n-ö teravalt välja lõigatud.
Müüdaval on ka kummitihendeid ilma liimikihita, ent kvaliteedilt on nad liimuvatega samaväärsed. Kasutusjuhendite järgmisel on ka nende paigaldamine naelte abil lihtne.
Kummitihend on silikoonmassiga võrreldes soodsam, ent pole nii vastupidav. Eriti kui uks seisab alatasa suletuna, surutakse tihenduslint kokku ja nii kahanevad selle suurus ja efektiivsus.
Silikoonmass
Elastne ehitussilikoon on teiste eeltoodud materjalidega võrreldes vastupidavaim. Seda on saadaval läbipaistvas või valges torus, ning nõuab paigaldamiseks spetsiaalset püstolit. Et silikoonmass vajab tahenemiseks rohkem aega, on ka selle materjali puhul eriti oluline, et tihendit ei paigaldataks niisketes tingimustes.
Et vältida ukse määrdumist, tasub läheduses olevad alad katta näiteks vaseliiniga, et pindu oleks hiljem üleliigsest silikoonist võimalikult kerge puhastada. Seejärel asetage toru püstolisse ja jälgige materjali sujuval pealekandmisel, et silikoonriba oleks paksem kui täidetav vahe. Massil peaks laskma kuivada nõnda, et uks püsiks suletud asendis.
Kokkuvõte
Et teie hoone saaks võimalikult energiasäästlik, on uste tihendamine oluliseks nurgakiviks. Kvaliteetse tihendi paigaldamisel muutub teie hoone tunduvalt niiskus-, külma- ja tuulekindlamaks, ning seeläbi ka õdusamaks. Tänapäeval paigutatakse ukse ja läve vahele isolatsiooni tagamiseks eri tihendeid nii kummist, silikoonist ja vahtplastist.