Mida teada enne trepi ehitamist?
Iseenesest ei ole treppi kuigi keeruline ehitada kuid seejuures tuleb hästi läbi mõelda materjalid, astmete kõrgus, suurus, käsipuud jms. Pole midagi hullemat, kui ebamugav trepp, kus on liiga vähe ruumi, liiga kitsad või kõrged sammud.
- Mida tihedamalt treppi kasutad, seda mugavam see peab olema. Altpoolt leiad mitmed näpunäited, mida trepi mõõtmisel arvestada.
- Kui planeerid treppi, siis tuleb see juba kooskõlastada kogu maja projektiga. Näiteks võib trepi jaoks jäetud ava olla liiga väike ning häirima trepi kasutamist.
- Ruum – arvesta täpselt välja, kui suurt treppi on vaja. Trepil peaks olema võimalik ka mööblit transportida – näiteks suuri kappe, madratseid, voodiraame jne.
- Trepi planeerimisel tuleb arvestada selle kasutajatega – väikesed lapsed ja vanurid vajavad kindlasti laiemat, mugavamat treppi kui täiselujõus noored.
- Trepi planeerimiselt ja kujundamisel arvesta, kui pikk on selle eluiga. Noorena on lihtne väikesel keerdtrepil liikuda, aga 30-40 aasta pärast tuleb arvestada liigeste ning põlvevaluga. Trepp peab ka siis turvaline ning toetav olema.
- Laiem ja sirge trepp on alati mugavam ning kindlam, kui keerd- või spiraaltrepp, mis tehakse tihtipeale, et ruumi kokku hoida.
Kuidas valida?
Arvesta oma kodu stiili, suurust, võimalusi ja trepi kasutust. Trepp võib-olla väga erinevate kujuga nagu näiteks L- või U-kujuline, keerdtrepp, vahemademega või ka lihtsalt üks sirge jne. Nagu öeldud eelpool, arvesta kasutust praegu ja ka tulevikus ning kui palju peab mööblit liigutama jne.
Milline on Sinu tulevase kodu stiil? Kas eelistad praktilisust välimusele? Näiteks sepistatud metallist keerdtrepp on väga stiilne, kuid paraku üsna ebamugav ning ei ole praktiline. Kas trepp peab täitma vaid praktilist rolli või olla pilkupüüdev stiilielement?
Kuidas mõõta?
Trepi ise ehitamine näiteks terrassile pole kuigi keeruline ja on ka ise tehtav. Samas kandva trepi ehitamine, mis viib ühelt korruselt teisele, peaks jääma siiski spetsialistide teha. Kõige suurem väljakutse on tõenäoliselt trepi õigesti mõõtmine, et see oleks mugav kasutada ehk oleks korrektne sammu pikkus, kõrgus ning trepi kogulaius.
Järgnevalt anname ülevaate, millega peaks arvestama trepi mõõtmisel. Lisaks tuleb kindlasti mõelda, kuidas ja kuhu kinnitada näiteks vaheliistud, iluliistud ja detailid, kas soovid valgustust trepi sisse jms. Mõnikord tuleb teha erilahendused vastavalt ruumi võimalustele – näiteks pöördega trepp, vaheastme trepp, keerdtrepp jms.
- Mõõda kõrgus – see mõõdetakse maast kuni täpselt selle kohani, kus trepp lõpeb. Kindlasti ära unusta vahelae paksust.
- Astmete arvu leidmiseks jaga eelnevalt mõõdetud kõrgus optimaalse sammu arvuga. Näiteks kahe korruse vaheline kõrgus 300cm ja astme arv nt 15cm saame astmete arvuks 20. Ühe astme mugav kõrgus astumiseks on 15-22cm. Liiga kõrge ja liiga madal aste on ebamugav ning tihtipeale harjumatu
- Sammude arvu järgi leiad trepi kogu pikkuse. Arvesta, et mugav samm peaks olema vähemalt 25cm. Liiga kitsas võib-olla ohtlik, sest jalg ei saa piisavalt toetuda. Liiga pikk samm jällegi võib trepil liikumise teha ebamugavamaks ja venitada trepi liiga pikaks.
- Sammude arv peab olema ülitäpselt ning võrdselt arvutatud. Kõik sammud peavad olema täpselt ühekõrgused ja seda väga täpselt. Trepi puhul pole midagi hullemat, kui aste, mis on teistest erineva kõrgusega ja koperdamised ning õnnetused on kerged tulema.
- Trepp peaks olema vähemalt 70-100cm lai, et seda oleks mugav kasutada.
- Arvesta, et trepi kohal ei oleks lagi liiga madal. Uued inimesed löövad tihti pea ära.
Millised materjalid valida?
Trepp ehitatakse üldjuhul puidust. Harvem metallist, näiteks lastakse teha kogulahendusena tehases. Kivist trepp võtab rohkem ruumi ning on tunduvalt raskem, kivist trepi planeerimist tuleb alustada juba vundamendi ehitusel. Viimistletakse vastavalt sisekujundusele – puit, laminaat, vineer, vaip jne. Samuti saab treppi lakkida või värvida, tõstes seeläbi trepi vastupidavust ning muutes välimust.
Lisaks trepile ära unusta piirdeid ning käsipuid. Need peavad taluma piisavalt koormust ning sobima trepi ja ülejäänud sisekujundusega. Mõnikord ehitatakse trepi kõrvale või alla panipaigad ja riiulid. See aitab kokku hoida ruumi ja teed kodu omanäoliseks. Internetist leiab palju inspiratsiooni, kuidas trepp ja selle ümber olevad detailid on põnevalt ning nutikalt lahendatud.
Kuigi internetist leiab palju infot, kuidas ise treppi ehitada tasub arvesse võtta, et teadmiste ning varasema kogemuse puudumine võib viia vastvalminud trepi väljavahetamiseni. Kui alustad uue trepi ehitamist või vana renoveerimist, muutmist siis tasub igal juhul konsulteerida spetsialistiga ja võimalusel ka sisekujundajaga. Nii võid vältida elementaarseid vigu ja saad häid nippe, kuidas parimal viisil trepp oma koju sobitada.