+ Lisa oma töö      

Termopildistamine ABC

05. oktoober 2021 Hange.ee
Tagasi
Termopildistamine, termograafia, külmasillad, soojakaod, termoanalüüs, termoaudit

Termopildistamist ehk termograafiat kasutatakse ehitusvaldkonnas laialdaselt. See võimaldab tuvastada hoone soojuslekked, kontrollida välisseinte soojapidavust ning tehnosüsteemide korrasolekut. Kuidas toimib termograafia? Miks peaks oma kodule tellima soojuspildistamise? Kui palju maksab termopildistamine? Kõigest lähemalt allpool.

Termopildistamine on hea lahendus, et tuvastada oma kodu soojuskadude asukohad. Hoone soojustamisega õigetes kohtades vähendad tunduvalt küttekulusid ning tõstad oma kinnisvara väärtust.

Kuidas toimib termofotograafia?

    Külmalekke avastamiseks piisab, kui pildil on näha hoone nurgast või aknavahest selgelt eristuvaid värvilaike. Kallimad seadmed on täpsemad ja suudavad eristada suuremaid temperatuurivahemikke. Tasub arvesse võtta, et erinevas hinnaklassis seadmed on mõeldud erinevateks töödeks ja kõikidelt materjalidelt ei saa ühtemoodi temperatuuri lugeda. Seadmetel on erinev spektritundlikkus, et mõõta erinevaid lainepikkuseid.

    Näiteks on ka uuematel nutiseadmetel on termokaamerad, kuid ilmselgelt ei saa nendega nii põhjalikke uuringuid teha, kui professionaalsete seadmetega. Kui kahtlustad oma kodus külmalekkeid on igati õigustatud spetsialisti tellimine. Parim temperatuur mõõtmiste tegemiseks on vähemalt 15C soojuste erinevus. Näiteks kui kodus on sooja +21C ning väljas on õhutemperatuur 5-6C on see igati sobilik termokaameraga objekti pildistamiseks. Mõõdistamist saab teha ka suvel, kuid siis on tulemused ebatäpsemad. Üldiselt kehtib reegel, et mida külmem on väljas, seda rohkem soojakao kohti on hoonel avastada.

    Professionaalid teevad kogu maja pildistamise (nii seest kui väljast) ca 1,5-2 tunniga. Seejärel koostatakse raport, mis on reeglina hinna sees. Termopildistamise maksumus on keskmiselt 80-200€. Hind sõltub peamiselt seadmete kvaliteedist ning loomulikult pakkujast.

    Kõige lihtsamad kaamerad on võimalik soetada juba 300-500€ eest, kuid professionaalsed kaamerad annavad oluliselt täpsema ülevaate. Lisaks sellele oskab põhjalikuma analüüsi teostada termopildistamise asjatundja.

    Mõõtmiseks on erinevad võimalused:

      Termograafia on meetod, mis põhineb infrapunakaameraga pildistamisel misjärel saadakse detailne pilt pinnatemperatuuridest. Pilte analüüsib ning annab tagasiside reeglina spetsialist. Värvide erinevused tähendavad temperatuuri erinevusi. Erinevad mõõtjad kasutavad „tõlkimiseks“ erinevaid värve, enamasti kollakad ja punakad toonid tähistavad siiski kõrgemaid ning lillakad ja sinakad toonid aga madalamaid temperatuure.

      • Seina mõõtmine eemalt termomeetriga – näitab, kus on hoone soojakaod.
      • Termokaamera – toimib infrapunakiirte abil ning näitab täpselt, kus on hoone külmasillad, ehk millistest kohtadest kaotab hoone enim soojust.
      • Termopildistamine – infrapunakaamerga mõõdetakse ja tehakse detailne pilt maja temperatuuridest. Annab väga detailse soojuspildi, mille abil saab hinnata objekti soojuspidavust ja määratleda külmasillad.

      Milleks kasutatakse?

      Kõrged küttekulud ei pruugi olla ainult vana või ebaefektiivse küttesüsteemi süü. Tihtipeale on just vanemate majade puhul kõrged küttekulud seotud kahjustunud, ära vajunud või aegunud soojustusmaterjalidega. Koduomanikule on see soodne võimalus hinnata oma kodu soojakadusid ilma ehituskonstruktsioone ning materjale lahti võtmata. Külmasillad ei pruugi olla tõsised ning hoopis hõlpsasti parandatavad.

      Termopildistamine on palju soodsam ja täpsem viis oma kodu soojapidavust kontrollida, kui näiteks pisteliselt seina sees olevat isolatsioonimaterjali torkida. Termokaamera abil on võimalik näha ka niiskuskahjustusi, ebapiisava või valesti paigaldatud soojustust ning isegi majavammi koldeid.

      Enamasti saab suuremad külmakolded parandada mõnesaja euro eest. Suuremad soojustustööd tasub ette võtta suveperioodil kuivade ilmadega.

      Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

      + Lisa oma töö

      Uue maja valmimisel või ostmisel on termokaamera jällegi hea võimalus, et avastada võimalikud ehitusvead juba enne ostu sooritamist. Ebakvaliteetne isolatsioon läheb enamasti garantii alla ning termokaamera on piisav tõend, et nõuda ehitusparandusi või küsida maja hinda alla. Loe ka artiklit: 10 enamlevinud viga maja soojustamisel.

      Kuigi ehituse kvaliteet Eestis üha paremaks muutund, tasub tehtud tööd siiski alati kontrollida. Ka parimal meistrimehel võib ette tulla vigu. Külmasillad on kohad, kus ehitusmaterjal pole isoleeritud ning soojus läheb otse läbi erinevate materjalide seinte kaudu välja. Termokaamera abil on need lihtne üles leida.

      Samuti näitab termokaamera kohe kätte, kus on ebapiisav või valesti paigaldatud isolatsioonimaterjal. Uue korter- või eramaja puhul tehakse üha tihedamalt termokontroll juba enne objekti üleandmist. Hilisemad kaebused nagu näiteks, et kuskilt puhub jahedat tuult, kahjustavad ehitaja mainet ning vigade korrigeerimine on tihtipeale ajamahukam ning kulukam kui kohene soojakadude kontroll.

      Kindlasti on soovitatav lasta teha põhjalik termoanalüüs just enne kodu renoveerimist. Kvaliteetne termopilt näitab kätte kohad, kuhu peab kõige rohkem ressursse paigutama ning tööd panustama.

      Kui soetad uut kodu võib mõnesaja eurone lisainvesteering end kuhjaga ära tasuda. Esiteks annab see kindlustunde, et kinnisvaral pole varjatud defekte, mis võivad tähendada hiljem suuri küttekulusid ning lisainvesteeringuid. Teiseks võib kvaliteetne termopildistamine anda hinnaläbirääkimistel olulise argumendi. Ka müüja poolne termoanalüüs annab vaieldamatu argumendi kinnisvara kõrgemas väärtuses.

      Seega, nii uue kodu ehitamisel kui ka vana renoveerimisel telli termoanalüüs. Viga tehakse sellest, et termograafia tellitakse, kui kuskilt on selgelt tunda soojustuseprobleeme, näiteks jahe tuuletõmbus või külmad seinad. Hoopis soodsam on ennetada neid vigu tellides termopildistamise siis, kui konstruktsioonid ning soojustus on paigaldatud kuid enne viimistlustöid. Nii on võimalik lihtsalt ning soodsamalt kõrvaldada külmakollete probleemid. Parim aeg mõõtmiste tegemiseks on kütteperiood, kui temperatuuri erinevused tulevad piltidel hästi välja.

      Termograafiline pildistamine toob välja ka mehaaniliste ning elektriliste seadmete väsimise ning rikked. Termopildistamine sobi ka soojustrasside isolatsioonikvaliteedi mõõtmiseks ning trassilekete avastamiseks. Ideaalis võiks küttetorustikku mõõta kord aastas ning pilte omavahel võrrelda, et avastada võimalikud minimaalsed lekked juba varakult.

      Samuti kasutatakse termopildistamist küttekollete ning korstnate olukorra hindamiseks. See tagab efektiivse töö ning ohutuse. Ka krohvi- või põrandaaluste elektri- või torujuhtmete asukohti on võimalik kindlaks määrata termomõõtmise abil. Enamike seinte sees varjatud objektide asukohti on võimalik mõõta just täpse termokaamera abil. Sest erinevad objektid on nähtavad juba mõnekraadise erinevusega. 

      Mida teada?

      • Termopildistamine on võrdlemisi soodne ning kiire viis oma kodu külmakollete tuvastamiseks;
      • Termopildistamine ja selle põhjal külmasildade kõrvaldamine aitab kokku hoida küttekulusid;
      • Telli pildistamistöö kütteperioodil – nii saab täpsemad tulemused;
      • Kvaliteetsed seadmed annavad täpsema pildi;
      • Lisaks oma kodu analüüsile, kasutatakse termopildistamist uute ning müügiks mõeldud hoonete jaoks, et õigustada objekti väärtust või küsida hoopis madalamat hinda;
      • Termoanalüüs toob esile ka küttesüsteemide ning korstnate efektiivsuse ning võimalikud ohumärgid;
      • Kuigi termopildistamine võib tunduda kallis või üleliigne väljaminek, siis enamasti tasub see end kordades ära

      Parima tulemuse saavutamiseks leia töid teostama spetsialist.

      Vanemad teated:

      Vaata kõiki

      Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

      Sulge