+ Lisa oma töö      

Tapeedi paigaldamise ABC

09. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
tapeedi paigaldamine, tapeedipaigaldus , vinüül tapeedi paigaldamine , tapeetimine, tapetseerimine, tapeedi paigaldus

Tapeedipaigaldus võib-olla meeldiv ühine tegevus või hoopis ärritav kogemus. Milline on õige tapeedirull, kuidas sättida mustrid paika ning vältida õhumulle? Õige tapeedipaigaldus on omaette kunst, kuid selleks on vaja teada õigeid võtteid ning tegevuste järjekorda. Parima tulemuse saamiseks on alati hea küsida nõu eksperdilt.

Kui palju tapeeti läheb vaja?

Üldjuhul arvutatakse vajaliku tapeedi maht korrutades kõrguse ruumi ümbermõõduga. Ühest rullist saab enamasti kuni neli paani. Ruutmeetrite põhjal saab osta tapeeti, kuid on vajalik arvestada, et mustri kombineerimisel tekivad kaod. Näitaks ilusate suurte lillede sobitamisel võib pool meetrit tapeeti kaduma minna, kui tahad seina jätta 3 lille mitte 2,5 lilleõit. Samuti tuleb arvestada akende ja ustega. 

Keerulisema mustriga kalli tapeedi puhul küsi müüjalt nõu. Väga oluline on kontrollida, et kõik rullid oleks täpselt samast partiist - seda saab täpsustada koodi alusel. Mõnikord on tapeedirullidel toonierinevused, mis sõltub toodetud partiist. Liimi valik on tapeetimisjuhendil tavaliselt kirjas. 

Pabertapeeti on mugav seina kanda, kuid see on niiskusele väga tundlik ning seda ei saa puhastada. Vinüültapeet on vastupidavam ning veniv ja kannatab niiskust paremini. Erinevad tapeedid on erineva vinüüli sisaldusega – tihti on tootekirjelduses kirjas, millisesse ruumi tapeet kõige paremini sobib. 

Loe ka: Tapeet – pika ajalooga võimalusterohke seinakattelahendus

Tarvikud:

  • 2 ämbrit – liimi ja puhta vee jaoks.
  • Suurem pintsel või värvirull liimi pealekandmiseks.
  • Tapeedinuga või 10cm pikkune muu nuga ning käärid. 
  • Mõõdulint seinte ja tapeedi jaoks.
  • Lood
  • Tapeedihari – tapeedi ühtlustamiseks seinas, õhumullide väljasurumiseks.
  • Kummirull või tapeedilabidas – kummirull sobib paremini venivate tapeetide silumiseks.
  • Vajadusel redel – kui on kõrgemad laed.
  • Kaltsu või käsna, et üleliigset liimi eemaldada.
  • Tapeedilaud, kus tapeeti lõigata. Saab ka põrandal, kuid siis tuleb põrandapinda kaitsta.

Vajalik teada:

  • Tapeet kantakse seina alati alustades toaaknast.
  • Optimaalne tapeedipaneku temperatuur on 20 C kraadi.
  • Aknad ja uksed peavad olema kinni, sest tuuletõmbus kuivatab liimi liiga kiirest ning tapeet võib järgmiseks päevaks maha tulla.
  • Esimene rull pane seina 40cm kaugusel aknast.
  • Liimivalik sõltub tapeedist – tekstiil- ning fliistapeedid vajavad spetsiaalset liimi.
  • Õhemad tapeedid vajavad vedelamat liimi.

Enne tapeetimist:

Seina pind peab olema puhas, kuiv ja ühtlane. Parim aluspind tapeedile on kipsplaadid ning pahtel. Vanale tapeedile, kiviseinale puitpinnale uut tapeeti üldjuhul paigaldada ei soovitata. 

Enne tapeetimist eemalda igalt poolt kruvid, konksud, jms. Augud ja pinnavead tuleb eelnevalt üle pahteldada, lihvida ja kruntida. Pahteldamise kohta loe artiklit siit

Karedad pinnad tuleb lihvida. Kontrolli, et alussein oleks ühtlase sileduse ja imavusega, poorsed pinnad vajavad kruntimist. 

Vana tapeet tuleb eemaldada, sest vastasel juhul võib kõik koos uue tapeediga seina küljest lahti kooruda. See kehtib eriti vanade kliistriga paigaldatud tapeetide puhul. Vana tapeedi muster võib läbi uue tapeedi kumada või mustri struktuur näha jääda. Vana tapeedi eemaldamisel on asendamatuks abimeheks tavaline pahtlilabidas. 

Kui vana tapeet on eemaldatud, tuleks pind kergelt lihvida ning kruntida, et muuta see ühtlaseks ning vähendada niiskuse imavust. 

Vajadusel kontrolli, et alussein ja lagi oleksid ühtlaselt valged või muud värvi, mis Sinu kodus on. 

Kui võimalik, eemalda lülitite ja pistikute katted, siis on mugavam teha vastavad lõiked tapeedi sisse. Eemalda ka põrandaliistud, siis saab alumise servad hiljem peita liistude taha.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuidas tapeeti seina paigaldada?

Tapeet peaks jääma laest 2-3cm allapoole. Seda on hea teha ühtlaselt loodi abil hariliku pliiatsiga, et joon jääks võimalikult vähe märgatav.

Aseta paan eesosaga põrandale või tapeedilauale ning mõõda sobiv pikkus 5-10cm varuga. Seejärel kata tagaosa liimiga – liimi on väga mugav peale kanda ka näiteks suurema värvirulliga. Voldi liimitud paan ühekordselt kokku (ära murra) ning lase seista 5-15min. See võimaldab liimil tapeediga ühilduda. Kata liimiga korraga mitu paani ning lase seista. Kui oled algaja, pane liimiga paanid kilekotti, et Sul oleks rohkem aega neid seina panna. 

Liimi võib ka otse seina panna, siis on võimalik paani paremini vajadusel nihutada. Fliis- ja tekstiiltapeedi puhul läheb liim otse seina ning paanid kohe peale, et liim ära ei kuivaks.

tapeedi paigaldamine, tapeedipaigaldus , vinüül tapeedi paigaldamine , tapeetimine, tapetseerimine, tapeedi paigaldus
Alati alusta ülevalt servast! Seinapanekul voldi lahti ainult ülemine osa ning suru ka ülemine serv kinni. Alusta paani seina harjamist ülevalt liikudes kergete suruvate liigutustega alla ning keskelt mõlemale poole äärtesse. Viimistle tapeedilabida või kummirulliga veelkord, suru kogu tapeet ühtlaselt kuid mitte liiga tugevalt – liim peab jääma seina ja tapeedi vahele. Ole hoolas, et suruda keskelt väljapoole ja ülevalt alla välja kõik õhumullid. Vahest kaovad õhumullid ise pikapeale ära, kuid siis on tihtipeale sellest kohast ka liim kuivanud enne kui see seinaga kokku puutub.

Äärtes ning tapeedil olev üleliigne liim puhasta kohe niiske puhta lapi või käsnaga ära. Ära lase liimil liialt kuivada enne kui selle eemaldad. Paljud tapeedid ei talu üldse niiskust ning liimi ei tohi tapeedile sattuda – järgi tootja juhiseid! 

Kindlasti ei tohi tapeeti tugevalt puhastada, sest värv võib maha tulla. Tapeeti ei tohi venitada, sest muidu võib tapeet kuivades praguneda.

Ole hoolas, et esimene paan läheks sirgelt seina. Kui esimene paan on pandud viltu, siis on oht, et ka teised tapeedipaanid lähevad viltu. Seega on hea esimese paani jooksul tõmmata loodiga sirgjoone laest põrandale. Teised paanid joonduvad esimese järgi. Ära lase end häirida, kui toa nurgad pole loodis – seinad ja nurgad on harva täpselt loodis, eriti vanemate vajunud hoonete puhul. 

Jälgi tapeedimustreid ning lõika vajalikud tükid, sobita need omavahel juba enne liimiga katmist. Pärast puhastamist rulli tapeedipaanide ühenduskohad kergelt ning ühtlaselt spetsiaalse plastikrulliga või tapeedirulliga seina vastu. 

Keerulised kohad – pistikud, ukseservad, lülitid – lõika paberinoaga ettevaatlikult enne tapeedi täielikult seina surumist vastavad lõiked, et detailid jääksid välja. Seejärel harja ülejäänud tapeet seina. Kui tapeet on seinas, lõika sobivad augud nii, et pistiku ja lüliti katted varjaksid lõiked.

Tapeedi paigaldamine tundub lihtne, kuid võib olla võrdlemisi tülikas ja aeganõudev protsess, kuna tuleb teha nii eeltööd kui ka järgida väga paljusid detaile. Seetõttu on parima tulemuse saamiseks mõistlik konsulteerida valdkonna spetsialistidega. 

Miks tuleb tapeet maha?

tapeedi paigaldamine, tapeedipaigaldus , vinüül tapeedi paigaldamine , tapeetimine, tapetseerimine, tapeedi paigaldus, tapeet koorub lahti
Tuuletõmbus – liim on järsult kuivanud ning tapeet ei püsi.

Vale liim – paksemad tapeedid vajavad tugevamat liimi ja õhemad see eest vedelamat. Tekstiiltapeet vajab spetsiaalset liimi ning pannakse üldjuhul otse seina. 

Tapeedipaanile tuleb liim peale kanda ja lasta seista, et liim imbuks ning ühilduks tapeediga.

Aluspind on värvitud õlivärviga või niiskust tõrjuva vahendiga ning liim ei haaku aluspinnaga. Siis tuleb aluspind üle värvida või lihvida.

Mis on kõige olulisem?

Vali oma kodule sobiv tapeet, kuid järgi tootjatehase juhiseid. Vali omale sobivad vajalikud töövahendid. Oluline on paigaldada tapeet õigesti – lasta liimil ühilduda ning kuivada sobivalt ja suruda õhumullid välja kergete mõõduka survega liigutustega. Üleliigne liim eemalda iga paani puhul kohe. Ole hoolas, et tapeet ei saaks liialt niiskust. 

Lisaks on palju teisi vajalikke teadmisi ning oskuseid, mida võib-olla igaüks ei teagi. Kui Sa pole varem tapeetinud, konsulteeri kindlasti spetsialistiga. Kalli tapeedi paigaldamiseks on tõenäoliselt vaja professionaali abi.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge