Eeltöö
Kivide värske välimuse hoidmiseks tasub neid regulaarselt puhastada, eriti suure koormusega ala elumaja ümbruses. Tänavakivide pesuks kasutatakse peamiselt survepesurit. Kuna tegu on tugeva survega ja pesur pritsib vuukide vahelt mulda, sammalt ja liiva pesija suunas, siis ei maksa unustada õige riietuse kandmist. Pesemise ajal võiksid kanda kaitseprille või visiiri, mütsi, sooja voodriga kummikindaid, tugevamat vihmakeepi ja kahlamispükse.
Enne pesuri kasutamist tuleb kergesti viga saavad pinnad pestava ala läheduses katta maalrikile, presentkile või muu sarnasega. Katmist võivad vajada aknad, uksed, sõidukid, lillepeenrad jne, et neid ei peaks pärast survepesuri kasutamist puhastama. Seejärel peaks kividelt eemaldama sinna aastate jooksul tekkinud murumättad või samblad. Seda on soovitatav teha labida või kühvliga, sest pesuriga võib see kauem aega võtta ja pori kõikjale laiali pritsida.
Kui muru ei ole hiljuti lõigatud või on sellel lastud äärekivide juures metsikuks kasvada, siis peab enne puhastamist äärekivi välja tooma. Selleks tuleks labidaga äärekivi suunas kivi murupoolsel küljel kaevata paari sentimeetrine riba. Riba ei pea olema sügav, ühest sentimeetrist piisab.
Pesu
Tänavakivide korralikuks pesuks on vaja head masinat ja selleks soovitavad asjatundjad kasutada survepesurit või mootoriga puhastusharja. Kaubanduses on saadaval erinevad valikud, konsulteeri eksperdiga või palka spetsialist kive puhastama. Paljud firmad pakuvad täisteenust pesemise, remondi ja lasuurimisega.
Üldiselt peaks tänavakivide pesemiseks kasutama kõrgsurvepesurit (rõhk minimaalselt 165 bar-i), sest plekid ja mustus võivad olla sügavale sisse tunginud ning kuna kivi on tugev materjal, siis peab see tugevale veesurvele ka kenasti vastu. Pesemisel peab pesurit hoidma maapinnast 5–20 cm kõrgusel ning suuna püstol endast eemale, et võimalikult palju mustust eemale juhtida.
Asjatundjad soovitavad pesemisel kasutada kindlat loogikat, nt pesta ruutmeetri või kindla hulga kivide kaupa. Alguses peab tähelepanu pöörama kõige mustemale alale ehk vuugivahedele, seejärel võta ette kivide pesu. Enne edasi liikumist loputa pind ja kontrolli selle puhtust. Kui ei ole tulemusega rahul, siis pese uuesti.
Mustuse kogumine ja vuukide täitmine
Pesemise ajal püüa kogu mustus suunata ühte või mitmesse hunnikusse. Seda on survepesuriga lihtne teha. Kuna pesemise ajal eemaldati vuukide vahelt koos mustusega ka liiv, siis pärast pesemist ja kuivamist tuleks liiv tagasi panna. Puista teele suurem osa liiva, hõõru see harjaga laiali ja veendu, et vuuk täituks ääreni, koputades harjaga kivide peale. Sellega põrutatakse kive ja liiv tiheneb vuukide vahele. Protsessi tuleb korrata seni, kuni vuugid on korralikult täitunud. Pühi üleliigne liiv ära.
Parandus
Kuigi kivi on tugev materjal, siis võib see suure koormuse tõttu ikkagi praguneda või mõraneda ning siis tuleb need asendada. Kui tegu on üksikute kividega, siis saab viga saanud kohas olnud kivid üles võtta, asendada katki läinud kivid ja ülejäänud tagasi panna. Soovitatakse kasutada sama firma, mis eelmise kivikatte ladus.
Tihti ei ole probleemiks mõranenud kivid, vaid hoopis kivide äravajumine. Enne parandamist tuleb välja selgitada vajumise põhjus, et sama viga ei korduks.
Kivisillutise vajumise põhjused võivad olla järgmised:
- Teel sõitsid rasked sõidukid, mis ületasid tee kandevõime.
- Tegu on vana kiviplatsiga, mille alus suure koormuse tõttu on ära vajunud.
- Ebakvaliteetne töö kivide paigaldusel või kivide puudulik tihendamine.
- Vale aluskihtide koostis või paksus.
Lasuurimine
Lihtsas keeles öeldes on lasuurimine tänavakivide värvimine. Tänu sellele saab vanadele kividele anda kerge vaevaga uus väljanägemine. Tänavakive lasuurides ühtlustatakse ja süvendatakse tänavakivide värvitoone. Lasuurimisel kasutatakse veepõhist läbipaistvat tänavakivide hooldusainet, mis imendub pinda ja annab kividele värske ja hooldatud ilme. Lisaks kaitseb see pinda määrdumise eest.
Lasuuri sobib kasutada nii värviliste kui ka hallide tänavakivide puhul. Värviliste kivide puhul tuleks valida lasuur, mis on kividega võimalikult sarnases toonis.
Lasuur kantakse pinnale rulli või pintsli abil. Kõigepealt tuleb pinnas katta esimese kihiga, lasta sellel kuivada ja siis katta pind teise kihiga. Lasuuri saab pinnale kanda ka pihustiga, aga siis on see soovitatav pintsliga üle käia, et kogu lasuur oleks ühtlaselt kivile kantud. Sellist hooldust tuleks korrata paari aasta järel.