Konditsioneer
Üks levinud abivahend eluruumide jahutamiseks on konditsioneer. Selleks on saadaval mitmeid erinevaid lahendusi, mistõttu peaks igaüks leidma enda koju sobivaima variandi. Olenemata sellest, millise konditsioneeri kasuks lõpuks otsustatakse, on efektiivse jahutusprotsessi tagamiseks kõige tähtsam jälgida seadme võimsust, mis peab vastama jahutatavate ruumide parameetritele.
Välisosaga seadmed on üks levinumaid konditsioneeritüüpe, kuna need on üsna taskukohased ja võtavad toas vähe ruumi. Seadme paigaldamiseks ei ole vaja teha suuri ehitustöid ning seinale paigaldatavate siseosade hulgas on saadaval kaunid disainmudelid, mis aitavad interjööri kaunistada. Selle konditsioneeritüübi miinuseks võib pidada seda, et jahutamine ei toimi kõigis tubades ühtlaselt. Kuid kui hoida uksed avatuna ja kasutada lisaseadmeid, mis suunavad külma õhku nendesse ruumidesse, siis on võimalik saavutada jahedam temperatuur ka kaugemates tubades.
Samuti tuleb arvestada, et nii konditsioneeride kui ka soojuspumpade välisosa paigaldamine on hoone tehnosüsteemide muutmine. Seetõttu on tulenevalt ehitusseadustikust vaja kohalikule omavalitsusele esitada läbi ehitusregistri ehitusteatis ja ehitusprojekt. Ilma ehitusprojektita paigaldatud soojuspumbad tuleb seadustada ja viia vastavusse kehtivate nõuetega. Arvestada tuleb ka sellega, et kui selline kliimaseade plaanitakse paigaldada korterelamusse, siis on lisaks kohaliku omavalitsuse loale vaja ka luba korteriühistult seadme välisosa paigaldamiseks.
Välisosata seadmed. Sinna, kus mingil põhjusel ei ole võimalik paigaldada välisosaga konditsioneeri, võib kaaluda ainult sisemise osaga seadme paigaldamist. Selle konditsioneeritüübi puhul on vaja väliskeskkonnaga ühendamiseks puurida seina vaid kaks auku, mis jätavad suures plaanis majafassaadi ilme samaks.
Laekassett. Neile, kes eelistavad interjööris puhtamat ilmet, on võimalus paigaldada endale lakke uputatav konditsioneer. Selle konditsioneeritüübi eeliseks on ka see, et kuna külm õhk puhutakse tuppa ülevalt poolt, siis jaotub see lõppkokkuvõttes toas ühtlasemalt. Laekasseti miinuseks võib pidada seda, et kui tegemist ei ole alles ehitusjärgus oleva hoonega, siis tuleb seadme paigaldamiseks võtta ette ehitustööd, ning samuti on nad eelnevatest variantidest kallimad.
Mitme siseosaga ehk multisplit seadmed. Selline konditsioneer on suurepärane valik suurematesse elamutesse, kus on vajadus jahutada mitut tuba, kuid ühe siseseadmega see võimalik ei ole. Sel juhul paigaldatakse majafassaadile üks välisosa, kuid siseosasid on mitu, mis võimaldab neid paigaldada erinevatesse ruumidesse. See lahendus tagab kõikidele tubadele individuaalse jahutamise ning temperatuurikontrolli.
Kanali tüüpi ehk tsentraalkonditsioneer. Kui soovite jahutada mitut ruumi ja ühe siseseadme kasutamine pole võimalik, siis on see üks parimaid valikuid konditsioneeride hulgas. Antud mudeli suureks eeliseks on võimalus paigaldada siseseade pööningule, keldrisse või mõnda teise abiruumi, kus selle tekitatav müra ei sega eluruumides viibijaid. Selle lahenduse puhul juhitakse külm õhk ruumi ja soe õhk ruumist välja seinasiseste torude kaudu, mis tagab interjööri puhta ilme. Nähtavale jäävad vaid õhu sissevõtu ja väljalaskekohtadel olevad torude otsas asuvad restid. Siiski tasub kaaluda selle konditsioneeritüübi paigaldamist vaid juhul, kui hoone on ehitusjärgus, kuna torustiku paigaldamine nõuab seinte avamist.
Mobiilne konditsioneer. Nendes elamutes, kus mingil põhjusel ei ole võimalik saada luba välisseadme paigaldamiseks on mobiilne konditsioneer lahendus, mis aitab kõige kuumematel suvepäevadel toa jahedaks saada. Arvestama peab, et tegemist ei ole väga võimsa seadmega, kuid väikese korteri jahutamisega saab see edukalt hakkama. Ka mobiilse konditsioneeri puhul on vaja välja mõelda, kuidas tekitada ühendus väliskekskkonnaga, kuid ühe lihtsa lahendusena saab torud juhtida välja aknast, mille tihendamiseks sellistes olukordades saab kasutada spetsiaalseid katteid.
Mobiilse konditsioneeri puhul peab arvestama, et selle töötamise ajal võib osutuda vajalikuks regulaarselt tühjendada kondensaatvee paaki, kuid kui eluruum seda võimaldab, siis saab vee juhtida ka kanalisatsiooni või õue. Kõige suuremaks miinuseks mobiilsete mudelite puhul on nende kõrgem müratase võrreldes statsionaarsete mudelitega.
Õhksoojuspump
Eesti kliimas on õhksoojuspump üks parimaid lahendusi tubade jahutamiseks, kuna see võimaldab suhteliselt energiasäästlikult kütta ka külmal ajal. Kui soovite jahutada mitmeid ruume suures elamus, saate endale hankida ühe välisseadme ja mitu siseseadmega mudelit. Oluline on arvestada, et mida suurem on jahutatav pindala, seda võimsam peab olema välisseade. Suurem võimsus võib aga kaasneda suurema müratasemega, seega tuleb välisseadme asukohta valides kaaluda selle võimalikku mõju eluruumides viibijatele. Alternatiivina võib kaaluda mitme väiksema välisseadme paigaldamist.
Õhksoojuspumpadel on mõned miinused võrreldes konditsioneeridega, näiteks kõrgem hind. Siiski on nende eeliseks suurem mugavus, kuna jahutamine toimub sujuvamalt ning õhksoojuspump suudab hoida ruumis temperatuuri suhteliselt stabiilsena.
Ventilaator
Kui enamus eluruumides on suvised temperatuurid väga mõistlikud ja probleemne on vaid mõni üksik päikesepoolne tuba, siis võib aidata sealset temperatuuri ühtlustada ventilaatorite kasutamine. Selleks tuleks hoida kõnealuse toa uksed avatuna ja paigaldada ventilaatorid nii, et nad tagaksid tubade vahel õhuringluse. Sarnaselt saab tuba jahutada ka öiseid madalamaid temperatuure ära kasutades, kus avatud akna kõrval tuleks õhtusel ajal käivitada ventilaator, mis õues oleval jahedusel aitaks tuppa jõuda.
Vesipõrandaküte
Kui elamus on kasutusel vesipõrandaküte, võib ühe võimalusena kaaluda sama süsteemi kasutamist ruumide jahutamiseks. Sellel lahendusel on mitmeid eeliseid, sealhulgas väga ühtlane jaheduse jaotumine ning täielik müravabadus. Siiski tuleb hoolikalt kaaluda, kuidas vältida jahutamisel kondensaadi tekkimist.
Sellega seoses on oluline paigaldada süsteemi juhtimiseks spetsiaalne automaatika, mis suudab tuvastada ruumi niiskustaset ja vajadusel süsteemi välja lülitada, kuni ventilatsioonisüsteem eemaldab üleliigse niiskuse ruumist. Selline automaatika tagab süsteemi ohutu ja efektiivse töö ning aitab vältida võimalikke niiskuseprobleeme.