Miks sohu ehitatakse?
Erinevaid maju ja hooneid on sadu aastaid ehitatakse sohu peamiselt asukoha pärast. Iga asula jaoks on hea kaubatee oluline ja juba aastatuhandeid on kaubavahetus toimunud mööda veeteid. Sellepärast asuvad paljud suured linnad just veekogude ääres.
Mõnikord võib juhtuda, et ka kinnistu pinnas on ainult osaliselt soine või märg. Hea näide selle kohta on Tartusse rajatava uue tänava Ujula põik üks osa. Sinna ehitatakse kolm uut elumaja. Üks osa, mis jääb Ranna tee ja Ujula põik nurka, oli kunagi soine ning inimesed hoidsid sealt eemale. Nüüd on sinna rajatud kergliiklustee ja peagi valmivad ka uued majad. Umbes 90% kinnistust oli korralik ja tugev pinnas, kuid väikesest märjast maalapist ei lastud end häirida. See kuivendati ja peagi saab sellest kellegi uus elukoht.
Inimesed on mitu millenniumit ehitanud hooneid ja konstruktsioone, mis näivad eelnevatele põlvkondadele võimatud ja tekitavad mõnikord imestust ka tänapäeval. Üks tuntumaid märjale ja soisele alale ehitatud linnu on Sankt Peterburg. Peeter I tahtis Venemaa viia modernsesse aega ja oli valmis selleks tegema kõike. Erinevate versioonide järgi oli asukoha valikul põhjuseks soov näidata maailmale, et venelased on nii kange rahvas, et nad suudavad looduse alistada. Linn, mis sai venelastele ukseks Euroopasse, rajati soisele pinnale ja püsib seal uhkelt tänapäevalgi.
Põhja-Ameerikas on mitmed linnad ehitatud soo peale. Prantsuse asunikud rajasid New Orleansi linna Mississippi jõe äärde kõrgele alale umbes 300 aastat tagasi. Madalikule jäänud ala oli soine ja märg. Asunikel kulus sada aastat mõtlemaks, kuidas sood tühjendada. Seda tehes vajus linn allapoole, kuid jäi püsima. Chicago on tänapäeval üks suuremaid ja tuntumaid linnu USAs, kuid veel 19. sajandi keskel oli tegu väikese linnaga, sest see oli ehitatud soo peale ning selle laiendamine oli raske. Hiljem leiti lahendused, linn hakkas kasvama ja see on täna koduks ligi üheksale miljonile inimesele.
Euroopas on sohu ehitatud Saksamaa pealinn Berliin. Linn on rajatud 13. sajandil Spree ja Haveli jõgede ristumispaigas. Ajalooliselt oluline linn on tänaseks jätnud oma märja alguse minevikku.
Kuidas soo peale ehitada?
Sohu või märjale alale ehitamine ei ole tänapäeval enam nii raske, kuid on siiski mitmeid väljakutseid, millega peab arvestama.
Pinnase tugevdamine
Märjale pinnasele ehitamine võib-olla kallim kui alguses arvatakse, sest enne ehitamist tuleb pinnas ette valmistada. Mõnes piirkonnas ei ole vaja teha muud, kui tuua veoautode abil kohale muld, kruus ja muu pinnas. See valatakse liigniiskele alale, surutakse tugevasti kokku ja luuakse tugev ja kindel pinnas.
Teistes kohtades on vaja luua eraldi vee äravoolusüsteem, et maja ümber olev pinnas kuivana hoida. Igal juhul peaks võimalikult vara uurima, kui palju läheb maksma maapinna tugevdamine või äravoolusüsteemi paigaldamine. Selle põhjal saab hinnata, kas kogu ettevõtmine tasub end üldse ära.
Kasuta kogenud ehitusfirmat
Märjale alale ehitamine ei ole kerge. Kindlasti tasub pöörduda asjatundjate poole. Küsi ehitusfirmalt aadresse, kuhu nad on varem märjale pinnasele ehitanud ja mine ise vaatama, kas majad on pärast kõiki neid aastaid ikka kindlalt püsti. Lisaks võib küsida eelmistelt klientidelt tagasisidet, et saada teada, kas nad on ehitisega rahul, millised on pikaajalised võimalikud probleemid ja mis see kõik maksma läks.
Paindlikud plaanid
Enne ehitamist vaatab töövõtja kinnistu üle ja selle käigus võib selguda probleeme, mis ehitamist takistavad. Võib-olla ei ole kogu pinnas ehituseks sobilik, aga sobiksid teatud osad. Siis tuleb plaanid ümber teha ja disainida maja selliselt, et see mahuks sobivale osale ära. Oma kodu planeerimisel on hea omada visiooni ja soove, kuid märjale alale ehitamisel peab olema plaanidega paindlik ja neid vajadusel muutma.
Keldri ehitamine?
Soisele alale ehitades ei pruugi keldri rajamine olla kõige otstarbekam. Keldri planeerimisel peab olema väga hoolas. Isegi kogenud ehitaja ei saa garanteerida, et keldris ei teki uputust, kui maapind selle ümber liigub või kui mitu päeva on tugevasti sadanud. Keldri asemel võib rajada suurema garaaži või panipaigad. Soise või liiga kõrge veenivoo puhul tasub kaaluda plaatvundamendi kasutamist.
Loe ka: Plaatvundament ABC