+ Lisa oma töö      

Siseviimistluse ABC

25. märts 2021 Hange.ee
Tagasi
siseviimistluse ABC , Siseviimistluse põhitõed, siseviimistlus , sisekujundus , põrand , lagi , köök

Sul on majakarkass püsti, aknad ees, soojustus seintes, küttesüsteem ning ventilatsioon paigaldatud, torustik paigas ning elektrikaablid veetud. Nüüd on järg siseviimistluse käes. Kuna siseviimistluses on väga palju detaile ning võimalusi, siis selles artiklis piirdume vaid põhiteadmistega. Ehk millest alustada, mis on õige tegevusjärjekord ning millised variandid on olemas nii seinte, lagede kui ka põrandate viimistlemiseks erinevates eluruumides.

Siseviimistlusel on oluline teha väga hea eeltöö, paigaldada õigel viisil auru-, tuule- ja tuletõkked. Materjalide valikul ning paigaldusel peab olema hoolas, et seinad hingaks, et takistada niiskuse kogunemist seinte vahele.

Uue maja ehitusel on valik suurem, renoveerimisel tuleb arvestada olemasoleva maja võimaluste ning omapäraga. Loomulikult tuleb alati arvestada ka eelarvega.

Arvesta, et lisaks materjalidele, mis lähevad lakke, seina ja põrandale on sul vaja ka muid tarvikuid – kruvid, liimid, lakid, värvid ja tarvikud, põrandaliistud, elektripistikud kui ka lülitid, ehitusteip ning palju muud. Seega lisa eelarvesse alati 10% juurde ettenägematuteks kuludeks.

Kui oled otsustanud kipsi kasuks, uuri kindlasti, kuidas seda paigaldada ning vältida üldlevinud vigu, mida tehakse kipsplaatide kasutusel.  Kindlasti tasub kaaluda ka spetsialistide kaasamist.

Lagi

Üldjuhul alustatakse siseviimistlust lagedest, et kaitsta seinu ning põrandaid. Kui mingil põhjusel on põrandad juba valmis, on ülioluline katta põrandad ehituspapi või muu kaitsega. Lagede viimistlusel on palju erinevaid variante. Mõned enimlevinud lahendused on kipskarkass-, puit-, ping-, mitmetasandiline- ja ripplagi või  väljaulatuvate taladega ning n-ö katedraal tüüpi lagi.

Sinu valik sõltub peamiselt võimalustest, maja stiilist ning loomulikult meeldivusest. Lihtsamad ning rohkemlevinud variandid on kipslaed ning puitlaed. Kipslaed värvitakse üldjuhul heledate toonidega, et anda ruumidele avarust. Väga palju põnevaid, värviküllaseid lahendusi pakuvad pinglaed, mille puhul saab mängida värvide, piltide ja LED-valgustustega.

Vanemate majade renoveerimisel on hea vanu talasid uuendada – puhastada, õlitada, lisada vee- ja tolmukaitse, jms, et nende unikaalsus välja tuua. Kodudes kasutatakse ka puidust lahendusi, mis lisavad hubasust. Kontorites on enamlevinud ripplaed, mis varjavad suured torustiku- ning ventilatsioonisüsteemid.

Kallimate erilahenduste hulka kuuluvad mitmetasandilised ning katedraal- laed, mis lisavad kodu atmosfäärile luksuslikkust ning avarust. Enne valiku tegemist, tuleks teha uurimustööd, kuidas on tagasiside Sinule meeldiva laestiili puhul. Näiteks võib leida pinglagede puhul tagasisidet, et ebameeldiv lõhn ei lähe kodust nädalaid ära. Kui eelistad loodussõbralike materjale, siis pinglagi pole kindlasti Sinu jaoks.

Kipslagi kipub mõne aastaga juba vajuma ning pragunema. Avarad puittala ning katedraal-lahendused on küll efektsed, kuid kipuvad olema kallid lahendused ka pikemas perspektiivis, kuna soe õhk liigub pigem lae alla, mis omakorda suurendab küttearveid.

Seinad

Välisseinte viimistlus tehakse pärast soojustust, vahekihid on veel tuletõke, aurutõke, tuuletõke. Siseseintesse pannakse vahest helitõke, eriti korterites – müramatid, villaplaadid, helitõkke vineer, heli takistav kips, jms.

Seinte puhul on valik vähemalt sama lai kui lagede puhul. Kipsplaadid, mille peale käib seinavärv, dekoratiivkrohv, puitviimistlus või tapeet on vaid osa levinud lahendustest. Lisaks on veel mitmeid täindavaid võimalusi– dekoratiivkivi sein, keraamiline plaat, laminaat, plastik, nahk ja looduslik puit.

Erinevad lahendused sõltuvad jällegi peamiselt meeldivusest ning võimalustest. Vanade majade puhul on moes välja tuua vanad puidust talade ning seinte eripärasus, kiviseinad, vanadest tellistest seinad puhastada ja hooldada, jms. Dekoratiivkivi kombinatsioonid valgustitega annavad ruumile luksuslikkust ning hubasust.

Antiiktellis, õlitatud puit, savikrohv ja looduskivi lisavad interjöörile hubasust ning omapära. Väga suurte pindade puhul, eriti kui on ajapuudus ning väiksem eelarve, on hea kasutada näiteks värvipritsi, mis katab kogukad pinnad väiksema ajakuluga.

Laminaat, plastik, keraamilised plaadid ja nahk on peaaegu lõputute võimaluste ning lahendustega. Väga levinud on erinevate materjalide kombineerimine – näiteks dekoratiivkivi ja krohv, tapeet ja seinavärv, looduslik puit ja savikrohv – võimalusi on tõeliselt palju ning piiriks on vaid enda kujutlusvõime.

Vana maja renoveerimisel ning uue ehitamisel on erinevad lahendused. Vana maja annab võimalusi mängida, ümber kujundada juba olemasolevate materjalidega. Uue maja siseviimistlus vajab küll põhjalikumat planeerimist, kuid annab jälle palju rohkem võimalusi kasutada oma loomingulisust, et isikupära väljendada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Põrandad

Enne põrandamaterjali on vaja otsustada, kas ja kuidas paigaldate põrandakütte. Olenevalt põranda sügavuses, on valikus mitu erinevat varianti: betooni valatud kütteringid, soojusjaotusplaadid, mille soontes on küttetorud, laudiste vahele paigutatav põrandaküte, hõreda laudise vahele paigutatavad kütteringid.

Parkett, puitpõrand, vineer, laminaat, linoleum, kivipõrand, betoonpõrand, vaipkate – ka põrandate viimistluse puhul on valik väga suur.

Moodsal ajal on paljudes kodudes põrandasoojustus – torude või elektrikütte näol. Sinna peale põrand kas valatakse või puitkonstruktsioonid ja metalltalad kaetakse kipsplaatidega. Viimistlus sõltub täielikult eelarvest ning eelistustest.

Marmorit kasutatakse üldjuhul vähe, sest see on väga kallis ning vähe kättesaadav.

Puitpõrand ning -parkett on inimesesõbralik, kuid võib olla sõltuvalt materjalist väga erinevas hinnaklassis, lisaks vajab regulaarset asjatundlikku hoolt. Laminaat imiteerib parketti tihtipeale, kuid pole nii meeldiv ega prestiižne. Vineer on veidi kallim ja kvaliteetsem kui laminaat, kuid ei asenda siiski kvaliteetse puitpõranda tunnet.

Vaipkate vajab pikapeale väljavahetamist, sest kulub kiiresti. Põrandaplaate kasutatakse peamiselt köögis ja vannitubades. Linoleum on odav variant, vajab väga vähe hoolt ning on mitmekesiste värvi- ja mustrilahendustega.

Vahest on kodudes ka lihtsalt valatud betoonpõrandad, kuigi need on ebamugavad ja vajavad vaipu, kuid need sobivad väga hästi näiteks industriaalstiiliga.

Vannituba

Vannitoas on ülioluline vee- ja aurutõke. Selle pealt ei tohiks kokku hoida, et vältida niiskuse kogunemist ning hallituse teket. Samal põhjusel vajavad vannitoad ja saunaruumid väga head ventilatsiooni.

Siseviimistluseks sobivad veekindlad värvid, keraamilised plaadid ning mikrotsement. Plaatide hinnad varieeruvad väga odavatest kuni luksuslike kallite plaatideni. Värvide, porte ning mustrite valik on jällegi loomingulisuse mängumaa.

Viimased aastad on väga levinud ka mikrotsement – kogu vannituba kaetakse veekindla tsemendiga. Ka siin saab just värvidega mängida neid omavahel vähem või rohkem segades. Samuti on mikrotsement ühtlase tasapinnaga, mida on lihtsam hooldada, kui plaatide vuugivahesid.

Köök

Kuigi tänapäeval on väga kvaliteetsed ventilatsioonisüsteemid, peab ka köögis olema seinakate, mis vähemal määral peab vastu ka toidu valmistamisel tekkivale aurule. Põrandal peab olema lihtsasti pestav ja hooldatav kate, sest paratamatult kukub tihti põrandale toitu.

Aknad

Juba enne siseviimistlust mõtle läbi akende viimistlus – põsed ja aknalaud. Radikad on hea peita aknalaua alla. Samuti on aknalauad praktilise väärtusega lisapinnad näiteks taimede jaoks. Olenevalt seinte laiusest on vahest praktiline teha aknalaud seinast väljaulatuvaks. Vastavalt sisekujundusele võib aknalaud olla disainelemendine seintest ja akendest erinevat värvi.

Soovitused

Siseviimistluse puhul kasuta pigem heledaid ja neutraalseid toone – heledam jätab avarama mulje ning neutraalsed värvid annavad palju rohkem võimalusi mööblivalikute tegemiseks ning muutmiseks.

Enne seinte ja põrandate valimist mõtle kindlasti ka koristamise peale – kui lihtne või keeruline on erinevaid detaile hooldada, pesta, puhastada. Näiteks pikas perspektiivis võib looduskivi seina puhastus mitmed korrad aastas muutuda väga tüütuks.

Detailid on olulised – kuigi peamist rolli sisekujunduses mängib mööbel ja värvid, siis detailid seintes või puittalad võivad anda ruumile väga palju juurde.

Pisivead, näiteks lohakalt paigaldatud põrandaliist või lühike ukseliist, mis ei ulatugi põrandani tekitavad pikapeale rahulolematust. Seepärast on väga oluline teha viimistlustööd korralikult, pöörates piisavalt tähelepanu ka näiliselt väikestele asjadele.

Kokkuvõte

Siseviimistlus on sama oluline kui kogu eelnev maja ehitamise protsess, sest see loob õhustiku Sinu kodule.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge