Erinevad uksed
Siseustele mõeldes kerkib tavaliselt silme ette lihtne uks köögi ja elutoa või magamistoa ning elutoa vahel. Sellised uksed on reeglina tavalised ja lihtsa disainiga ning täidavad ukse kõige põhilisemaid funktsioone ehk tagavad privaatsuse ning mõnel juhul ka helikindluse. Samas tuleb näiteks vannitoa või duširuumi puhul tuleb kasutada teistsugust, tavalisest niiskuskindlamat ust. Kaubanduses on saadaval hulgaliselt sobivaid valikuid.
Niiskuskindlamaid uksi läheb kindlasti vaja ka saunas või spaas. Tänapäeval on väga populaarne korterisse sauna ehitamine. Tihti valitakse infrapunasaun, mis näeb oma disainilt välja kui klaasist riidekapp, kuid teinekord muudetakse saunaks kogu ruum. Sellise sauna eesruumi võib ülejäänud majapidamisest eraldada niiskuskindel uks, eesruumi ja leiliruumi vahel on aga tihti klaasist uks. Kuna niiskuse- ja temperatuuri tase on erinev, peavad uksed nendele tingimustele vastu pidama.
Spaa-klaasuksi saab kasutada vannitoas, duširuumis ja pesuruumis, kuid huvitava lahendusena soovitavad asjatundjad kasutada seda ka efektse sisekujunduselemendina eluruumide või kontorite siseukseks. Uksed on tuhmist klaasist ja kuigi siluetid ning varjud paistavad läbi, säilib siiski privaatsus. Seda tüüpi uksed on niiskus- ja kulumiskindlad ning kergesti hooldatavad.
Spoonitud uksed on hea ja soodne lahendus neile, kes ei otsi peeneid lahendusi ja tahavad lihtsat ust. Spoon on õhuke puiduleht, mida kasutatakse vähemväärtuslike puitmaterjalide pealistamiseks ja ristvineeri valmistamiseks. Tänu spooni kasutamisele on võimalik kokku hoida väärtuslikku puitu, sest pealistamiseks kasutatakse ainult imeõhukest lehte. Spoonitud ja tugevdatud täitematerjaliga uksed sobivad suurepäraselt kasutamiseks nii kodudes kui üldkasutatavates ruumides.
Täispuidust lahendus sobib neile, kes armastavad puitu ja teavad, kui tugev ja ilus see võib olla. Kaubanduses on saadaval täielikult puidust valmistatud uksi ning ka lahendused, kus ukse sees on tuhmist klaasist plaadid. Valikusse kuuluvad nii ühe- kui ka kahepoolsed uksed.
Kui otsid koju unikaalseid lahendusi, võiksid mõelda lükandukse peale. Saadaval seinasisesed ja -pealsed lahendusi. Kahtlusi võib tekitada seinapealse ruumi kaotamine, kuid näiteks seinasisesed lahendused võimaldavad nii seina- kui ka põrandapinda kasutada muul otstarbel. Seinapealne lükanduks on aga silmatorkav sisustuselement ja modernne lahendus kaasaegses kodus.
Põnev lahendus on ka voldikuks, mis võtab paigaldamisel sama palju ruumi kui tavaline uks, kuid toimib liugustele sarnasel põhimõttel. Nagu nimigi ütleb, avaneb ja sulgeb uks kui voldik, tõmmates end “kortsu”, ning sarnaneb akordioni lõõtsale. Saadaval on neid erinevas toonis. Sagedasti on need valmistatud plastikust. Sellised uksed sobivad hästi magamistoa või panipaiga juurde.
Mõnel juhul on vaja kasutada ust, mis on tule- ja helikindlam kui maja teised uksed. Selleks on turul saadaval uksed (näiteks Fire EI30/Rw38dB), mis kuuluvad tulepüsivusklassi EI30 ja heliisolatsiooniklassi 35dB. Valikusse kuuluvad erinevates toonides värvitud või spoonkattega uksed, mida on kerge paigaldada.
Lengid ja muud tarvikud
Siseuksele lenge ostes ei maksa kiirustada ning enne ostmist tuleb veenduda, millise siseuksega on tegemist, sest manteluste ja sirge servaga uste lengid ei ühildu. Seetõttu tuleb leng valida alati vastavalt ukselehe tüübile.
Erilahendusega uksed nagu tule- ja helitõkkeuksed, saunauksed või spaa-klaasuksed ja välisuksed tarnitakse komplektina ehk koos lengiga. Sarnaselt käepidemele ei pruugi ka leng ukse komplekti kuuluda, mistõttu võib osutuda vajalikuks see eraldi tellida. Lengi valikul peaks silmas pidama sarnaseid omadusi kui ukse juures - niiskuskindla ukse juurde niiskuskindel leng, tulekindla ukse juurde tulekindel leng jne. Saadaval on erinevatest materjalidest ja paljudes toonides lenge, tänu millele saab ukse ja lengi teineteisega kergesti ühildada.
Ukse tellimisel pööra tähelepanu sellele, kas sinu valitud ettevõtte tootevalikus kuulub ka ukselink komplekti või mitte. Kuigi see võib tunduda kummaline on võimalik tellida uks ka ilma lingita, mistõttu tuleb olla eriti hoolikas ja teha õige valik.
Lisatarvikutest on moodsad lahendused magnetlukk või tark sulgemissüsteem, tänu millele sulgub uks aeglaselt ja pehmelt nagu kaasaegsed köögikapid. See on turvaline, kui majapidamises on väikesed lapsed, ning ka uks säilib kauem, kui seda paugutada ei saa. Uksele on võimalik lisada erinevaid tarvikuid nagu näiteks lukku kaitsev kilp, erinevad hinged, riivid, haagid, sulgurid, käepidemed ning uksetihendid, mis on kiired ja mugavad viimistlusmaterjalid.
Paigaldamisest
Oma disaini, ehituse ja omaduste tõttu ei tohi siseust kasutada väljas. See on küll võimalik, kuid siseuks ei ole disainitud selliselt, et pikalt erinevatele ilmastikuoludele vastu pidada. Siseuks on mõeldud kasutamiseks köetavates ruumides ja vaheuksena ruumides, kus temperatuuride erinevus ei ole üle viie kraadi.
Enne paigaldamist tuleks uks ja leng viimistleda ehk neid tuleks värvida, õlitada, peitsida, lakkida jne, et uks oleks võimalikult töökindel. Kui selgub, et tellitud uks on vale mõõduga ja ei sobi olemasolevasse ukseavasse, või tegu on vale värviga, ei ole soovitatav midagi ise lõikama või värvima hakata ning pigem tuleks pöörduda teenusepakkuja poole. Vastasel juhul võid tekitada uksele kahjustusi, mida on hiljem raske likvideerida ning ukse omadused halvenevad. Erandiks võib pidada siiski täispuidust viimistlusvalmis männiust.
Uks ei pruugi avasse mahutada ka seetõttu, et kehva ehitustöö, vana maja vajumise või muu põhjuse tõttu on ukseava viltu. Seega peaks enne ukse paigaldamist veenduma, et ukseava on loodis ja nurgad täisnurksed.
Sarnaselt välisuksele tuleb ka siseust võimalusel ladustada horisontaalsel pinnal ning vältida kokkupuudet otsese päikesevalguse ja sademetega. Need võivad rikkuda ukse kvaliteeti, uks kooldub ja see ei pruugi enam kasutuskõlblik olla. Kui uks on paigaldatud, tuleb teha viimased viimistlustööd, näiteks kergemate kahjustuste likvideerimine puidupahtli või vahaga.