+ Lisa oma töö      

Seinte ja lagede värvimise ABC

12. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
seina värvimine, lae värvimine, seinte värvimine, lagede värvimine, seinte ja lagede värvimine

Värvimine võib tunduda nii uuele kodule kui ka vana renoveerimisel üks lihtsamaid lahendusi. Siiski on siin mitmeid nüansse ja nippe, mis aitavad nii seinte kui lagede värvimist muuta hõlpsamaks ja mida on kasulik teada.

Millised värvid valida?

On tuntud tõsiasi, et heledad pastelsed toonid teevad ruumid suuremaks ja laed kõrgemaks ning tumedad toonid kitsendavad. Liigne värviküllus muutub ajapikku häirivaks. seevastu neutraalsed toonid – beež, hallid ja puidu värv sobivad seevastu pea kõigega. Heledad soojad toonid sobivad vähese päikesevalgusega ruumidesse ning tumedad soojad toonid muudavad ruumid hubaseks. 

Samuti on oluline teada, millised värvitüübid sobivad millise pinnaga kokku. Lubjakrohvile sobivad hästi lubjavärvid. Vesialusel toodetud värvid on lihtsaim lahendus – need ei lõhna ning on kergesti pinnale kantavad ja töövahenditelt mahapestavad. Lahusti baasil värvid imenduvad hästi ning moodustavad sileda, kulumiskindla ning pestava pinna. 

Värvide läikeastmed – mida kõrgem läige, seda tugevam värvikile, läikiv pind toob hästi esile pinna ebatasasused. Üldjuhul sobib kõrge läikega värv niisketesse ruumidesse – vannitoad. Köögis sobib läikega värv pliidi taha seina, mida on vaja tihti puhastada. 

Lisaks tavavärvidele pakutakse tänapäeval ka erinevaid dekoratiivvärve – struktuurkrohv, pärlmutterefekt, betooni efekt, metallikvärvid jpm. Nende pinda kandmisel on omad ettekirjutused, millega peaks kindlasti tutvuma. 

Värvipurkidel on kirjas, kui suurele alale jätkub keskmiselt ühe kihi jaoks. Väga hea tulemuse saavutamiseks tuleks värvi kanda vähemalt 2 kihti lisaks kruntvärvile. 

Loe ka: Värvipsühholoogia sisekujunduses.

Lisaks värvidele soeta kindlasti ka kvaliteetsed vahendid ja tööriistad:

  • Värvirullid – vähemalt suur ja väike. 
  • Teleskoopvars
  • Värvialused – suur ja väike
  • Värvipintslid – nurgad ja väikesed vahed, näiteks uksepiida ja seina vahel
  • Liivapaber
  • Maalriteip
  • Kattepaber ja maalrikile – põranda ja mööbli jaoks
  • Väike pahtlilabidas, et suruda maalriteip tugevamalt vastu pinda
  • Lapid, et valesse kohta sattunud värv kiirelt ära puhastada
  • Lisa ämbrid – värvi ühtlustamiseks ja segamiseks
  • Puidust pulgad värvi segamiseks
  • Kohtvalgusti – ehitusvalgustiga tulevad pinnavead paremini esile ning need saab vajadusel kohe ära parandada
  • Värvimisel kasuta kindaid ning kaitseprille, eriti lagede puhul. 

Pea meeles, et ehituses on hinna ja kvaliteedi suhe ülioluline. Enamasti näitab hind kvaliteeti ja ebamugavad, kergesti pragunevad ja purunevad vahendid võivad tekitada pigem frustratsiooni kui Sind abistada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ettevalmistused

Enne värvimise alustamist tee vajadusel pahtliga parandustööd. Kui pind on ebaühtlane, tuleb teha lauspahteldus. Loe meie artiklit pahteldamise põhitõdede kohta siit. Värvi paremaks haakumiseks värvi pind üle kruntvärviga, mis sobib valitud värviga. Heledate toonidega sobib hele kruntvärv, tumedad toonid vajavad tumedat kruntvärvi. Loe ka: Kruntimine ABC - mida tuleks teada?

Puhas aluspind on ülioluline, muidu tuleb värv maha või ei jäägi külge. Näiteks rasvased pinnad tuleb puhastada rasvaeemaldajaga ning kõrgläikega pinnad tuleb tuhmistada liivapaberi või deglosseriga, mis on spetsiaalne vahend kõrgläikega pindadele. 

Kui mööblit pole võimalik ruumist välja kanda, pane kõik asjad ruumi keskele kokku ja kata maalrikilega. Jäta ruumi liikumiseks, et lage ning seinu värvida. 

Eemalda pistiku- ja lülitikaaned ning plaadid. Kui Sul pole võimalik põrandaliiste eemaldada, kata need maalriteibiga ning suru väikese pahtlilabidaga tugevamalt vastu liistu. 

Kui seinavärv on mitmes värvi ämbris, sega need omavahel, et vältida toonierinevusi. Selleks kasuta täiendavaid ämbreid. Kalla ühest ämbrist teise ja tagasi mitu korda, et värv korralikult ära segada. 

Nagu on näha, võtavad ettevalmistused omajagu aega, kuid need on vajalikud, et värvimine sujuks. Põhjalik planeerimine hoiab palju aega kokku. Varu piisavalt aega – ettevalmistused, värvimine ning kuivamine ja mitu kihti võtab alati rohkem aega kui esialgu paistab.

Alusta laest

Kui laed on ühtlaseks pahteldatud ja lihvitud, kata lagi krundiga, et põhivärv jääks võimalikult sile ning ühtlane. Lagede värvimise põhireegel on, et valge ja selle erinevad toonid teevad ruumid kõrgemaks, tumedad laed kitsendavad ruumi ning sobivad pigem kõrgete lagede puhul. Korterites on üldjuhul alati valged kipslaed. 

Olenevalt eelistuses, kuid üldjuhul värvitakse lagi nii, et seina ülemine serv 2-3cm on laega sama värvi. Selleks värvi alustuseks kõik nurgad keskmises suuruses rulliga. Värvi ka seina ülemine serv kuni 4cm ulatuses. Hoolitse, et rullil oleks piisavalt kuid mitte liiga palju värvi – selleks rulli 1-2 korda värvi alusel. Käepärase ja mugava värvi hulga tunnetus tuleb juba mõne rullimisega. 

Seejärel kata ülejäänud lagi pikakarvalise suure rulliga. Kasuta redelit või teleskoopvart. Ära vajuta rulli liiga tugevalt, see jätab nähtavad triibud servadesse. Värv kantakse lakke alustades aknapoolsest servast valguse liikumise suunas ehk aknast eemale. Kanna värv lakke ühtlaste piki joontena. Oluline on, et kannad lakke piisava koguse värvi, et see ei jõuaks vahepeal kuivama hakata. Värvi kogu lagi korraga. 

Olenevalt lae suurusest, värvi teine kiht kohe või hiljem. Enne uut kihti veendu, et värv on kuivanud. Muidu võtab uus kiht värvi rullimisega eelmise kihi lahti.
 
Kui näed, et lagi vajab parandusi, jäta need pigem tegemata või värvi lakke ka kolmas kiht.

Värvilisandid:

Isoleeriv lisand – vähendab soojusjuhtivust – suvel jätab ruumid jahedamaks, talvel soojemaks. Vähendab värvi läiget - lisada kruntvärvile või esimesele värvikihile

Hallitust pärssiv lisand sobib niisketesse ruumidesse ja puhastamist vajavatele pindadele – vannitoad, saunaruum, köök. 

Tulekindel lisand – tulekahju levimise vältimiseks, lisatakse kergesti põlevatele värvidele.

Värvivedeldaja – kasutatakse värvipihustite puhul, aga ka rulliga värvimisel, et pikendada kuivamisaega. Värv ühtlustub paremini ning vähendab pintsli jälgi. Kasutatakse lagede värvimise puhul.

Kokkuvõte

Oma kodu värvimine võib olla üks mõnusamaid ning põnevamaid tegevusi. Kuid kui Sa pole varem värvimistöid teinud, õigeid võtteid ei tea siis konsulteeri kindlasti professionaaliga. Kindlasti värvi lagi ja seinad õiges järjekorras ning ole hoolas, et värv sobiks aluspinnaga. Keeruliste ja suuremahuliste tööde puhul palka asjatundja. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge