Puhasta hoolikalt värvitav pind
Enne värvimisega alustamist on äärmiselt oluline kogu pind, mida plaanitakse uue värvikihiga katta, hoolikalt puhastada. Oluline on eemaldada kogu lahtine ja kooruv vana värvikiht ning samuti pinnale ladestunud mustus ja tolm. Selleks võib kasutada erinevaid tööriistu, nagu harju, kaabitsaid või pahtlilabidat. Kui aga näiteks sein on lihvimise tagajärjel peene tolmuga kaetud, tuleb see niiske lapiga pesta või tolmuimejaga hoolikalt puhastada. Samuti tuleb jälgida, millist värvi on eelnevalt kasutatud ja kas välja valitud uus värv sellega sobib ning vajadusel tuleb kasutada pinna puhastamiseks vanast viimistlusvahendist värvieemalduslahuseid.
Likvideeri ebatasasused
Kui vanale seinale on vaja uut värvikihti kanda, võivad sellel esineda suured ebatasasused ja hea tulemuse saavutamiseks tuleb sel juhul teha lauspahteldus. Uue kipsseinaga võib piirduda ainult kruviaukude ja plaatide vaheliste pragude pahteldamisega. Isegi kui sein näib alguses olevat kenasti sirge, võivad remondi käigus vajada täitmist üksikud praod või augud, mis on tekkinud seinal eksponeeritud esemete kinnitustest.
Arvesta, et pahteldamine võib võtta märkimisväärse aja, sest esimese pahtlikihi kuivamise järel on tõenäoliselt vaja ka teise kihiga avasid täita. Peale pahtli täielikku kuivamist tuleb sein ühtlaseks lihvida ja eemaldada lihvimistolm.
Hermeetiku kasutamine liistude ja seina vaheliste pragude täitmiseks
Kui plaanid värvida seina, mille ääristamiseks on kasutatud põranda-, lae- või ukseliiste, siis kontrolli enne töö alustamist, ega nende vahel ei ole pragusid. Kui tühimikud on olemas tuleb need enne värvimist hermeetikuga täita, et saavutada ilus lõpptulemus. Kui see lahendus mingil põhjusel ei sobi, võib alternatiivina liistud värvimise ajaks eemaldada ja pärast uuesti paigaldada. Siiski tuleb meeles pidada, et liistude eemaldamisel on suur oht neid vigastada.
Tapeedi üle värvimine
Kui seinas on vana tapeet ja oled otsustanud selle kiire lahendusena lihtsalt üle värvida, siis tea, et selline projekt ei pruugi alati õnnestuda. Kõige parem on tapeet eemaldada ja seejärel sein uuesti värvida, et tagada parim tulemus. Kui soovid siiski proovida tapeedi ülevärvimist, siis esimese asjana on mõistlik ühes väiksemas nurgas testida, kuidas see värvile reageerib. On oht, et tapeet võib värvi tõttu seinast lahti tulla. Kui tapeet püsib seinas korralikult, siis võid alustada värvimist, kuid enne seda tuleks kindlasti kruntvärviga katta, et tagada värvikihi hea nakkepind tapeedi ja seina vahel. Nii võid olla kindel, et värv jääb kenasti seinale kinni ega hakkagi aja jooksul maha kooruma.
Kasuta maalriteipi
Värvimistöödel on mõistlik kõik värvitava pinnaga piirnevad alad teipida ja seda isegi juhul kui tunnet, et oled väga kindla käega. Üritades väga täpseid pintslitõmbeid teha kulutatakse tegelikult ebamõistlikult palju aega ja lisaks sellele ei jää nii tulemus seina äärtes ühtlane. Samuti tasub mõelda sellele, et õnnetuse juhtumisel on tagajärgedega tegelemine juba tunduvalt raskem. Värvimistööde puhul on väga oluline meeles pidada, et maalriteip tuleb pindadelt eemaldada enne, kui värv kuivada jõuab, kuna vastasel juhul võib selle lahti tõmbamine endaga kaasa võtta ka osa värvi seinalt.
Kasuta kruntvärvi
Alati tasub enne värvimist töödeldav pind krundiga katta. See tagab, et töö tulemus on ühtlase väljanägemisega ja värv kindlasti ka seinal püsib. Kruntvärv täidab nimelt seinamaterjali poorid ja aitab värvil paremini kinnituda. Kui märkad, et peale esimese krundikihi lisamist jäävad seinale suured laigud, tasub enne põhivärvi lisamist teha ka teine kruntimine.
Sega värv hoolikalt läbi
Värvi segamine ise ei ole keeruline, kuid selle tähtsa etapi vahele jätmisel võib värvitud pind jääda ebaühtlase väljanägemisega. Värvi purgis tasub segada puhta puuliistuga, mis ulatub kindlasti põhjani. Kui värvinõu on väga suur, siis võib kasutada segamiseks akutrelli otsa paigaldatud visplit, et saavutada parem tulemus.
Värvi ainult täiesti kuiva pinda
Värvimistööd võivad olla aeganõudvad, sest nii pahteldamine, kruntimine kui ka värvimine nõuab värskelt viimistletud kihi täielikku kuivamist. Pikale veniv protsess ja soov töö lõpptulemust näha on põhjused, miks tihti kiputakse kiirustama ja seda väga olulist reeglit eiratakse. Selle tulemusena võib juhtuda, et kogu eelnevalt tehtud töö rikutakse, kuna uut kihti lisades hõõrutakse pintsliga laiali veel kuivamata alumine kiht ning tööd tuleb otsast peale alustada.
Kas teha ise või palgata spetsialist?
Kuigi värvimistöödes ei tundu esiti midagi keerulist olevat, siis tegelikult on ühtlase ja ilusa väljanägemise saavutamine keeruline ülesanne, mis nõuab hoolikat planeerimist. Kindlasti saab selle tööga iseenesest hakkama pea igaüks, kuid kauni ja kvaliteetse tulemuse saavutamiseks on oluline ka varasem kogemus, seetõttu võib spetsialisti kasutamine olla mõistlik valik. Spetsialisti kasuks räägib ka asjaolu, et tal on olemas kõik maalritöödeks vajalikud tarvikud, mille soetamine üksiku projekti jaoks ei ole eriti otstarbekas.
Loe ka: Värvipsühholoogia sisekujunduses