Mis juhtus varasemalt?
Esimeses artiklis kirjutasime kuidas elupõline linlane Valdur näeb lähitulevikus enda elu maal kuid enne plaanide elluviimist on vaja palju tööd teha. Valdur rääkis, et maale kolimise mõte on tal juba pikka aega olnud kuid hoogu sellele andis hea sõbra Gunnariga rääkimine kellel oli sama idee. Seega lõid sõbrad käed ja otsustati see teekond ühiselt ette võtta. Nad hakkasid otsima sobivat maatükki ja kui nad Elva vallast leidsid selle, mida otsisid oli järgmisena vaja laenu selle soetamiseks.
Laenu võtmine aga osutus suuremaks peavaluks, kui kumbki neist esialgu arvas. Valdur ja Gunnar tegid kahepeale kokku seitse laenutaotlust kolme panka. Nüüd kui laen käes ja maatükk ostetud on aeg alustada ettevalmistus ja ehitustöödega. Valdur plaanib soetada krundile elementmaja.
Ehitustööde algus
Pärast laenu saamist ja maalapi ostmist ei oodanud Gunnar kaua, et lammutus ja ehitustöödega pihta hakata. Kuna Valdur töötab Soomes ei saanud tema alguses töödel abiks olla ja selle asemel kasutas Gunnar pereliikmete abi. Ostetud maalapil oli palju igasugust sodi ja prahti, mis oli eelmisest omanikust sinna jäänud. Esimesena oligi vaja sellest lahti saada.
Kui sodi oli eemaldatud ja jäätmejaama veetud asuti lammutama vana sauna. Kolmest kinnistul olnud majast elumaja ja garaaži kõrval oli see kõige kehvemas seisus, mistõttu ei olnud seda võimalik kasutada. Garaaž on nagu ta on kuid asjade ladustamiseks sobi see esialgu hästi. Ka elumajas kannatab häda pärast olla ja kuna hoone on veel vajalik võetakse see ette viimasena.
Sauna lammutamisele kulus umbes nädal. Selle käigus eemaldati eterniidist katus, puust seinad ja tugitalad. Gunnar avastas sarikaid lammutades, et nende kinnitamiseks ei oldud kasutatud ei kruvisid ega naelu, vaid tappe, mis tegi nende lammutamise natuke kergemaks. Tuli lihtsalt leida õige nurk, mille alt sarikaid liigutada ja need tulid paigast ära nagu LEGO-klotsid. Sauna lammutades selgus, et ka seda tuleb õigesti teha, mitte niisama vasara ja sõrgkangiga “peale lennata”.
Pärast kahenädalast perioodi Soomes naasis Valdur Eestisse ja ka tema sai lammutamisel oma panuse anda. Esimese asjana paigaldas ta elumajja WC-poti. Varasemalt kasutati kinnistul olnud välikäimlat kuid nagu kõik teavad ei ole see kõige meeldivam variant. Selle järel lammutati saun ära, viidi sodi minema ning alustati uue vundamendi rajamisega. Vundamendi valamiseks kulus paar päeva. Töö lihtsustamiseks kasutasid mehed vana vundamendi piire, et täpselt paika panna, kus neil hakkab olema uks, aknad ning kuhu läheb uus kerkis koos pinkidega.
Kui betoon oli kuivanud, tehti algust sauna raamistiku ehitamisega, mis kahe ehituskogemusega mehe kulges kiiresti. Mehed siiski kõiki töid ise ei tee ja kanalisatsiooni paigaldamine jäetakse valdkonna spetsialistide teha.
Kõige selle juures väärib märkimist see, et nii Gunnar kui Valdur teevad ehitustöid oma vabast ajast. Gunnar elab ja töötab Tartus, mis võimaldab tal objekti tihedamini külastada. Valdur saab seda teha nädala jooksul iga kahe nädala tagant, sest töökohustused hoiavad teda põhjanaabrite juures. Valdur töötab koos oma vanema vennaga seitsmel päeval nädalas 10-12 tundi päevas. Kui varasemalt oli Eestis viibimine nende jaoks puhkus, siis nüüd teevad mõlemad oma maalapil regulaarselt ehitustöid ning puhkust on neil nii palju, kui nad seda iseendale annavad. Ja seda pole palju.