Sauna eluiga sõltub selle hooldusest
Kuigi ajaloo vältel on saunal olnud vägagi erinevaid funktsioone, täidab see tänapäeval kasutusel peamiselt ihu puhastamiseks, toksiinide väljutamiseks, lõõgastamiseks ning lähedastega aja veetmiseks. Lisaks annab saun meie kliimavöötmes tervisele turgutust, mistõttu on see ka rahvameditsiinis au sees. Karge ja ekstreemne ilmastik ei mõjuta mitte vaid inimese tervist, vaid ka sauna eriti juhul, kui see hoovi ehitatud eraldiseisva hoonena. Selleks, et saun kestaks, jagamegi teile paar nõuannet, kuidas seda tõhusalt hooldada.
Kui sageli peaks sauna puhastama?
Efektiivse hoolduse võtmesõnaks on regulaarsus. Lisaks aitab järjepidav korrashoid ennetada ka tõsisemate kahjustuste teket. Seega on soovitatav pärast igat leilitamist saunaruumi põgusalt puhastada. Sellisel juhul piisab ka lihtsalt veest ja tulevikus pole suurpuhastus kuigi keeruline ettevõtmine.
Muidugi sõltub ruumi pesemise vajalikkus ka sauna kasutustihedusest. Sellegi poolest võiks meeles pidada, et kui pärast mitmeid leiliviskamisi on jäänud ruum puhastamata, võiks ette võtta põhjalikuma puhastuse, et ruum püsiks hügieene ja niiskuse suhtes vastupidav. Isegi kui kasutate sauna harva peaks ulatuslikuma suurpuhastuse ette võtma minimaalselt kord aastas. Põhjalikuma hoolduse all peame silmas kindlasti mitte ainult saunalava ja seinapindade pesemist, vaid ka spetsiaalse kaitsekihi peale kandmist. Lisaks suurpuhastuse käigus välja vahetada ka kulunud detailid. Et saun on siiski tuletegemise koht, võib viimane aspekt teie hoone tuleohutust oluliselt mõjutada.
Regulaarne hooldus
Pärast igat leilikorda on seega soovituslik nii põrandad, seinad kui ka saunalava sooja veega üle käia. Hoolduse vältel pööra tähelepanu ka vahedele, et ruum saaks puhastatud vihtlemise käigus kogunenud leherisust ning kuivanud seebiplekkidest. Puit on "elav" materjal, mistõttu tasub selle pooride sulgemiseks lõpus tarvitada jahedat vett. Et vältida rõskuse tuppa kogunemist, võiks jätta akna lahti ning interjööri ka kuivatada.
Milliseid puhastusvahendeid suurpuhastuse puhul kasutada?
Tänapäeval on ehituskauplustes puhastusainete sortiment mitmekülgne, mis on mõeldud just saunapindade nagu lava, seinte ning lagede hoolduseks. Nimelt on müügil spetsiaalselt tooted, mis on loodud puitpindade kaitsmiseks ja puhastamiseks niisketes ruumides.
Selleks, et tagada hügieen erisugustest materjalidest pindadel nagu keraamilisel plaadil, kivil, puidul ja metallil on hõlbus kasutada ka kloorivabu happelisi ühendeid. Need mõjuvad hästi setete, õli ning rasva likvideerimisel, seda eriti efektiivselt just ruumides, kuhu koguneb niiskus.
Kui käsil on suurpuhastuse aeg tasub valida asjakohased vahendid, mis on leeliselised — kas siis näiteks abrasiivpulbrid või mõni antiseptiline puhastusaine.
Kui saunaruumid on puhtaks pestud on järg jõudnud viimistlusvahendi juurde. Üks efektiivseim nendest ainetest on vesialuseline akrüülkaitseühend, millel on hallitusvastane ja vett tõrjuv toime. Erilist hoolt tasuks kanda saunalava eest. Selle kaitsmiseks sobib peale kanda immutusõli, mis sulgeb puidu poorid ja nõnda ei kahjusta niiskus materjali ning hoiab seda ka määrdumise eest.
Kuidas kerist hooldada?
Vähemtähtis pole ka n-ö sauna südame ehk kerise korrashoid. Et ekstreemse kuumenemise vältel tekivad kividesse praod, peaks need aeg ajalt uute kividega asendada. Kui tihti seda teha oleneb aga sellest kui sagedasti saunas käiakse. Näiteks, kui küttekollet kasutatakse aastas keskeltläbi nädalas korra, võiks kivid iga kahe aasta tagant välja vahetada. Murenenud kivide väljavahetamine on oluline ka seetõttu, et need ei soodusta õhu tsirkulatsiooni. Kvaliteetne õhuringlus aitab omakorda pikendada kerise kestvusiga. Kui asi jõuab kivide valikuni siis reeglina eelistatakse suurema kaalu ning tumedama tonaalsusega kive, sest nendesse talletub soojusenergia hõlpsamini.
Kui küttekolle on vana ning sellega esineb probleeme, tasub see ohutuse mõttes kindlasti välja vahetada. Saunades kasutatakse nii puu- kui ka elektrikeriseid, millest mõlemal on omad võlud. Küttekolde suurus tuletatakse aga leilitoa ruumalast — mida suuremad on ruumi mõõtmed, seda vägevamat ahju on tarvis.
Kokkuvõte
Saunaruum vajab spetsiifilist hoolt seetõttu, et sinna koguneb palju niiskust — olgu selle põhjuseks siis kas leiliaurud, higi või hoopis pesuvesi. Niiskuse tungimise eest materjali ja selle kahjustumisest hoidumiseks tuleks sauna hooldamisel kasutada erinevaid puhastusained, kaitselakke ning õlisid. Selleks, et leida sobivaimad tooted, mis on mõeldud spetsiaalselt saunaruumides kasutamiseks on soovituslik konsulteerida tooteid müüva kaupluse teenindajaga, et valida just oma saunale sobivaim vahend. Ka küttekolle peab olema heas vormis, sest kerisekivide kvaliteet määrab nii õhuringluse kui ka sellest lähtudes leili kvaliteedi. Kahtlemata tagab puhas saun ka meeldivama miljöö. Hüva leili!
Loe ka: Sauna ehitamise ABC