Mis samblale meeldib
Ilma samblaid lähemalt tundmata, võib paratamatult esmajoones tekkida küsimus, miks nad on nõuks võtnud mõnes paigas kontrollimatult paljuneda, samas kui teises üldjoontes sarnases kohas ei tundu neile kohe üldse kohalikud olud meeldivat.
Mis samblale meeldib ja mis ei meeldi:
- Sammaldele sobib elu varjus või ka poolvarjus, mitte lauspäikese all.
- Samblad vajavad oma elutegevuseks niiskust. Seega väga hea drenaažiga paikades nad paljuneda ei saa. Aastaaegadest meeldivad neile enim, niiskust toovate pikkade vihmaperioodide ning madala õhutemperatuuri tõttu, kevad ja sügis.
- Samblad armastavad happelist mulda, mis ei meeldi enamikule taimedele. Kuna liialt happelises mullas hakkava paraku mitmed neist vaikselt surema, siis jääb selle arvelt samblale rohkem ruumi oma elupaiga laiendamiseks. Kui mulla pH muuta aluselisemaks, siis samblad seal enam elada ei suuda.
Sammal murus
Sammal murus ei ole miski, mis põhjustaks otseselt ohtu meile või meie varale, kuid muru kvaliteet ja väljanägemine langeb sellest tulenevalt kindlasti. Nimelt, kui ta on juba ükskord murutaimede vahel oma koha leidnud, väheneb järjest enam taimedele kättesaadavate toitainete ja vee hulk ning sammal võtab üsna kiiresti nende seas võimust. Selle tulemusena muutub murulapp oma väljanägemiselt ebaühtlaseks, mis ei ole ilmselt tulemus, mida muru rajades lootsid saavutada.
Kui eelnev probleem samblaga on puhtalt esteetiline, siis tuleb arvestada, et sellega kaasnevad ka väga praktilised mured. Nimelt ei ole samblaga kaetud pind niivõrd vastupidav mehhaanilisele survele, kui korralik murukamar. Seega, kui taoline sammaldumine on aset leidnud väga käidavas kohas, siis paratamatult tekivad olukorrad, kus samblast pinda lõhutakse ja sellistesse kohtadesse tekivad muru sisse inetud musta mulla laigud, mis omakorda muutuvad edaspidi vihmase ilmaga poriseks.
Lisaks muutub sambla väiksema mehhaanilise surve talumise tõttu raskemaks ka muru niitmine murutraktoriga, kuna raskel masinal on libeduse tõttu tunduvalt vaevalisem edasi liikuda niiskel samblal, kui kõval murukamaral. Ka raske masinaga sammaldunud alal rattaid pöörates on suur oht sambla maa küljest lahti rebenemiseks ja tühjade mullalaikude tekkimiseks. Samas ei saa niitmisprotseduuri ka ära jätta, sest sambla vahel kasvab laiguti endiselt muru.
Kuidas murus leiduvat sammalt eemalda:
- Liigselt tihenenud pinnas ei võimalda murutaimedel mullast piisavalt toitaineid kätte saada ja nende kadumisel vabanevat ruumi kasutab koheselt ära sammal. Seega on oluline muru õhutada, eriti käidavates kohtades. Väikesel alal saab seda teha spetsiaalse rehaga või muruniidukit meenutava muruõhutajaga, kuid suurematel muruplatsidel tuleb kasuta spetsiaalset murutraktori taha paigaldatavat aeraatorit.
- Isegi kui muru rajamisel on mulla pH olnud murutaimedele sobivalt nõrgalt happeline, siis aja jooksul muutub see taimede lagunemise ja vihmavee toimel järjest happelisemaks. Seega tuleb muru aegajalt pH tõstmiseks lubjata. Ahiküttega majapidamises võib ära kasutada ka kogu tekkiva puutuha, mis on samuti oma olemuselt aluseline ning seda varakevadel ja hilissügisel murus pesitsevale samblale peale puistata.
- Väeta muru ja liigniisketel aladel tekita korralik drenaaž. Kui murutaimed ennast hästi tunnevad, siis samblal on raske nende vahel levida.
- Olemas on ka keemilised samblaeemaldid, kuid nende kasutamist tuleks kaaluda viimase variandina, Selle võimaluse kasutamine ei kõrvalda algpõhjust, miks murutaimed ennast halvasti tunnevad ja samblale alla jäävad.
- Kui samblane on ala, mis asub täisvarjus, siis seal võib osutuda võitlus samblaga mõttetuks. Kaalu võimalust sellistes kohtades hoopis sambla ilu täiel määral nautida.
Sammal aiateedel
Pinnasteedel ei ole sambla olemasolu otseselt probleemiks, kuid kivist aiateed muudab sammal vihma korral libedaks ja ohtlikuks. Seega tuleb kiviteedel ja eriti kivitreppidel sammalt tõrjuda. Kivipinnalt sambla tõrjumiseks on peamisteks meetoditeks mehhaaniline pesu ja kuumusega töötlemine.
Kui kivipinnal esineb lohke, on selle pesemine väga oluline, kuna süvenditesse kogunevale mustusel on sammal kerge tekkima. Kuumusega töötlemisel valatakse samblale peale keevat vett või töödeldakse seda gaasipõletiga, misjärel see täielikult hävib. Juhul kui sammal kipub tekkima kivide vahele on ilmselt vahetäiteks kasutatud liiv oma aja ära elanud ja parim lahendus oleks seda drenaaži parandamiseks lisada.