Kuidas robotniiduk toimib?
Robotniiduk saab muru niitmisega hakkama täiesti iseseisvalt, kuid enne tööle hakkamist vajab see laadimisjaama üles seadmist, piirete üles märkimist ja tööülesandele vastavat seadistamist. Edasi toimetab ta juba ilma sinu abita, trimmides kasvõi igapäevaselt muru lühemaks. Kuna muru niidetakse igapäevaselt on selle väljanägemine robotniidukit kasutades väga ühtlane ja maha lõigatud murutaimede mass on nii vähene, et jääb täiesti märkamatuks. Siiski peab arvestama, et aia ääred ja kitsad kohad on aegajalt vaja ka ise trimmeriga üle käia, kuid nendesse kohtadesse ei ulatu niitma ka tavaline muruniiduk.
Mida valikul kindlasti silmas pidada?
Niidetava ala suurus. Alustuseks tuleb selgeks teha niidetava ala suurus. Kui sul on aiaplaan, siis saad seda hõlpsasti kontrollida, vastasel juhul tuleb murupind ise üle mõõta. Väiksema aia puhul on see lihtne, kuid suurema aia mõõdistamisel võib kasu olla kaardirakendustest või spetsialistide abist.
Kui sa oled täpselt teadlik niidetava ala suurusest, on oluline meeles pidada, et robotniiduki maksimaalne suutlikkus ei tohiks kunagi olla võrdne niidetava ala suurusega. Seda seetõttu, et robotniiduk suudab optimaalselt toimida ainult täiuslikult ideaalsetes tingimustes, näiteks kuiva ilmaga, tasasel ruudukujulises maastikus, kus pole üleliigseid objekte. Tegelikkuses on enamikel aedadel mitmeid erinevaid tingimusi, seega on mõistlik valida robotniiduk, mis on suuteline niitma vähemalt 20% võrra suuremat ala kui sinu aed. See tagab robotniiduki tõhusa toimimise ka ebatäiuslikes tingimustes ning võimaldab sellel hakkama saada ka kõrgema muru, ebatasase maastiku ja erinevate takistustega.
Kaabliga või kaablita paigaldus. Enne mururoboti valimist on oluline kaaluda, milline paigaldusmeetod sobib sinu aeda kõige paremini. Kaabliga paigaldus on enam levinud mururobotite puhul, kuid viimasel ajal on turule tulnud ka üha rohkem mudeleid, mis ei vaja piirdekaableid. Mõlemal meetodil on omad plussid ja piirangud.
Kaabliga paigaldus võib alguses olla ajamahukam, kuid see sobib suuremate aedade jaoks, võimaldades piirata ära mistahes objektid roboti tööpiirkonnas. Selle paigaldusmeetodi korral asetatakse maasse juhtkaabel, mille olemasolu robot suudab tuvastada, et niitmiseks määratud piire mitte ületada. Kaabliga paigaldus on väga usaldusväärne ja vastupidav, mistõttu ei pea ülemäära muretsema, et robot eksib ja tekitab segadust.
Kaablita paigaldus sobib ainult aedadele, mis on selgelt piiratud kõnnitee või aiaga, ning neid ei tohiks olla liiga suured. Sellised robotid kasutavad erinevaid sensoreid, et ära tunda alad, millel nad ei tohiks liikuda. Siiski tuleb arvestada, et näiteks kõik peenrad tuleb selle roboti puhul eraldada kõrgema servaga muruga, et vältida olukordi, kus niiduk eksib ja liigub alale, kuhu minna ei tohiks. Kaablita paigaldus on kiirem ja mugavam ja see sobib hästi aedadele, kus objektide asukohti sageli muudetakse.
Järsud kalded. Kui sinu aias esineb suuri järsakuid, on oluline selle aspektiga robotniiduki valikul arvestada. Kuna robotid on iseenesest madalad ei maksa nende ümberminemist karta. Siiski ei ole nende kõigi mootorid piisavalt võimsad, et järsematest kallakutest üles ronida. Seega on oluline valida enda aia jaoks piisavalt võimekas mudel, mis suudab järsemates kohtades hakkama saada.
Töötsoonide arv. Kui sinu aed on oma ülesehituselt keerukas ja jaguneb mitmeks eraldatud alaks, võib nende leidmine ja ühtlane niitmine ühe töötsooniga masinate jaoks osutuda keerukaks. Sellisel juhul tuleks vastavalt selliste alade arvule valida välja masin, millel on võimalik määrata piisavalt palju erinevaid töötsoone. Nii saab kindel olla, et robotniiduk jõuab võrdselt kõikidesse aiaosadesse ning suudab iga ala ühtlaselt niita. Sel viisil saavutad aias parima tulemuse ja hoolduse efektiivsuse, hoolimata selle keerulisest ülesehitusest.
Vihmasensor. Robotniiduki valimise puhul on oluline pöörata tähelepanu sellele, kas masin on võimeline vajadusel niitma vihmase ilmaga ning kas tal on seadistatav vihmasensor. See omadus võimaldab sul vastavalt soovile robotniiduki tegevust juhtida vihmasel perioodil.
Vihmasensoriga robotniiduk võimaldab sul seada masin tööle ainult kuival ajal või peatada niitmine sinu saju korral. See tagab, et robotniiduk ei tööta vihmasel ajal, vältides seeläbi muda teket ja võimalikku niitmise ebatõhusust. Vihmasensori abil saad kohandada robotniiduki tööaega vastavalt ilmastikuoludele ning hoida oma aia muru alati hooldatuna ja ilusana.
Mururoboti seadistamine. Lihtsamate mururobotite seadistamine on üldiselt masina enda pealt teostatav, kuid kui soovid keerukamaid ülesandeid, näiteks niitmise ajastamist vastavalt enda kodust eemalviibimisele, siis vajad mudelit, mille juhtimiseks on saadaval rakendus. Seepärast on enne robotniiduki ostmist oluline tutvuda kaasasoleva rakendusega ning veenduda, et see vastab sinu vajadustele ja on mugav kasutada.
Tänapäevaste robotniidukite seadistamine on muutunud erakordselt lihtsaks ning rakenduste abil saab masina üles seada vastavalt enda eelistustele ja ajakavale. Nutikad rakendused võimaldavad sul kontrollida niitmise aega ja sagedust, luua erinevaid niidugraafikuid ning isegi suhelda robotniidukiga kaugjuhtimise teel. See annab sulle täieliku kontrolli oma muru hoolduse üle ka siis, kui oled kodust eemal.
Seega, enne ostu sooritamist tutvu kindlasti robotniidukiga kaasasoleva rakendusega ning veendu, et see vastab sinu vajadustele ning võimaldab sul muuta niitmise protsessi lihtsamaks ja mugavamaks kui kunagi varem.
Loe ka: Muru niitmine ABC