Renoveerimisega käivad kaasas ka muudatused maja konstruktsioonides ja tehnosüsteemides, seega ei saa ega tohi sellist tööd ette võtta ilma korraliku renoveerimise projektita. Vastasel juhul võib juhtuda, et projekti ei suudeta täiel määral ellu viia ja hiljem tekib probleeme elamule kasutusloa saamisega. Järgnevalt toomegi välja põhilised aspektid, millele renoveerimisprojekti koostamisel tähelepanu pöörata.
Pane selgelt kirja oma soovid
Kõige esimese asjana tuleks mõelda, milline on renoveerimise eesmärk konkreetse ehitise puhul. Lisaks sellele, et enamasti on vanade hoonete puhul tarvis parandada maja soojapidavust ja kaasajastada tehnosüsteeme, võib renoveerimise eesmärgiks olla ka vana ruumilahenduse muutmine, eluruumide laiendamine, valgusolude parandamine akende lisamisega või taastuvenergia lahenduste integreerimine olemasolevasse tehnosüsteemi. Mida täpsem on arusaam sellest, mida renoveerimisega soovitakse saavutada, seda paremini oskab projekteerija välja töötada toimiva terviklahenduse, mis ei vaja hiljem lisandunud soovide näol lisaraha.
Telli elamule energiaaudit
Enne renoveerimisprojekti tellimist tasub lasta hoonele teha energiaaudit, mis annab ülevaate sellest, milline on maja hetkeseisukord soojuspidavuse- ja energiatarbimise koha pealt, ning milliste vahenditega oleks mõistlik olemasolevat olukorda parandada. Energiaauditi alusel on lihtsam koostada ehituseelarvet, ning kui kogurenoveerimine sellisel juhul tundub rahalisi võimalusi arvestades liiga kulukas, on võimalik vastavalt auditi tulemustele ja soovitustele planeerida renoveerimistöid etapiviisiliselt – alustades neist, mis kiiremini suurema kasu toovad. Energiaaudit võib osutuda vajalikuks dokumendiks ka siis, kui plaanid tööde finantseerimiseks kasutada pangalaenu või KredEx-i toetust.
Uuri välja, millised on sinu rahalised võimalused
Projekti koostamisele peaks eelnema ka oma rahaliste võimaluste välja selgitamine, kuna ainult nii saab projekteerija koostada realistliku projekti. Kui vajad renoveerimiseks laenu, või plaanid kasutada KredEx-i toetusi loe kindlasti hoolega läbi kõik tingimused olemaks kindel, et renoveerimisalune hoone ja töö eesmärgid neile vastavad.
Esita projekteerimistingimuste taotlus
Kui soovid, et projekt oleks valminud kujul kasutusloa kõlbulik, siis tuleb enne renoveerimisprojekti koostamist taotleda kohalikult omavalistuselt projekteerimistingimusi. Tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, et kui renoveeritav hoone on muinsuskaitse all või asub miljööväärtuslikus piirkonnas, tuleb enne projekteerimise alustamist ühendust võtta ka muinsuskaitseametiga, kes edastab omakorda nendepoolsed nõuded.
Renoveerimise projekt
Kui kõik soovid, maja seisukord, rahalised võimalused ja projekteerimistingimused on teada, võib asuda renoveerimise projekti koostama. Projekteerija valik on siinkohal väga oluline, sest tema koostatud renoveerimise projekti alusel teevad töödele omapoolse pakkumise ehitusfirmad. Kui projektis on sees vigu, mis vajavad hiljem muudatusi, siis enamasti tõuseb sellest ka ehituse hind ja tekib oht, et rahalistest vahenditest töö täielikuks teostamiseks ei piisa ning ka valmimistähtaeg võib pikeneda.
Kui renoveerimiseks on plaanis kasutada KredEx-i toetust, siis tasub selles osas olla eriti ettevaatlik, sest asjatundmatult koostatud renoveerimisprojekt ei pruugi läbida nendepoolset ekspertiisi, mistõttu tuleb projektis teha muudatusi, või hoopistükis koostada täiesti uus renoveerimisprojekt. See aga tähendab suuremat ajakulu, mis tähtaegade kukkumisel võib päädida rahastusest ilma jäämisega.
Kuna tähtaegadest kinni pidamine on toetuste ja laenude puhul väga oluline, siis tasub sellisel juhul alati kaaluda varianti teha ehitus-projekteerimishange koos. Selliselt on ehitaja kohe alguses seotud projektiga, ning hilisemad üllatused või lahkarvamused kahe poole vahel jäävad ära. Samuti on sellise töödejaotuse puhul karanteeritud parem ajaplaneerimine, kuna ehitaja on algusest peale teadlik eesootavast projektist, selle mastaapidest ning nõuetest. Kui soovid riske veel rohkem minimeerida, siis tasub hanke koostamiseks palgata ehituskonsultant, kes oskab selles kõik tähtsad detailid välja tuua, ning pakkumiste seast kõige parema välja valida.
Renoveerimise projekti osad
Vastavalt renoveerimistööde mahule koosneb projekt erinevatest osadest. Kui renoveerimise käigus on plaanis hoonet laiendada (muuta välispiire, ehitada katusealune eluruumideks), soojustada, muuta kandekonstruktsioone või -planeeringut, siis on selliste tööde teostamiseks vaja koostada uus ehitusprojekt. Vastavat projekti on vaja ka tehnosüsteemide, nagu küte, ventilatsioon ja elekter renoveerimisel. Kui hoone juures renoveeritakse parklat või juurdepääsuteed, siis ka need vajavad tööde teostamiseks vastavat projekti.
Taotle ehitusluba
Kui renoveerimise projekt on valminud, siis esimeseks proovikiviks selle nõuetele vastavuse osas on ehitusloa taotlemine. Ehitusluba käes, võib juba renoveerimise juurde asuda. Arvestama peaks aga kindlasti, et loa väljastamine võib olla küllaltki aeganõudev ja suuremates omavalitsustes, kus taotluste hulk on väga suur, võib selleks kuluda isegi kuni aasta.
Sind võivad veel huvitada aritiklid:
Kuidas planeerida kortermaja renoveerimist?
Millega arvestada oma kodu renoveerimise eelarvet koostades?