Kuidas kõik alguse sai?
Puitu on kasutanud inimesed juba aegade algusest peale. Algselt kasutati pigem oksi või materjali, mida oli võimalik omal käel kätte saada. Mida aeg edasi seda enam arenesid tööriistad, mistõttu on tänapäeval võimalik ära kasutada peaaegu kogu puust saadav materjal.
Puitu, kui ehituslikku materjali kasutati põhjapoolses kliimas just puude rohkuse tõttu. Kuni keskajani rajati enamik põrandaid tavalisele maapinnale ehk põranda moodustas muld koos kivikestega või siis tambiti kinni savine pind.
Kui majal oli ka ülemine korrus, siis kasutati enamasti tamme- või männipuust laudu, küll aga olid need sellel ajal veel töötlemata. Mida aeg edasi seda keerukamad põrandad hakkasid tekkima. Kallimad puidust põrandad, mida said endale lubada vaid kõige jõukamad, värviti erinevatesse toonidesse või kasutati mõnda kallist ja kvaliteetset puitu. Kusjuures populaarseim puit Euroopas ja Põhja- Ameerikas sel ajal oli tamm.
Tamme kasutamise põhjuseid oli mitmeid, see oli hõlpsasti kättesaadav, lihtsasti töödeldav, tugev ja ilus puumaterjal. 17. Sajandil võeti Eestis kasutusele saag, mis võimaldas luua kaasaegsema väljanägemisega puidust põrandaid. Kui 1970. aastatel hakkasid populaarsust koguma pigem vaipkatted on puitpõrand taas äärmiselt moodi tulnud just oma naturaalse ilu, maalähenduse ja vastupidavuse tõttu.
Millised on puitpõranda omadused?
Plussideks võib kindlasti pidada:
- Jala all mõnusalt soe;
- Naturaalne materjal, ehe ning kordumatu muster;
- On võimalik edukalt lihvida ja värskendada;
- Tervislik õhukvaliteet, sest puit ei kogu tolmu ja allergeene;
- Vastupidav, mis teeb sellest pikaajalise investeeringu;
- Mitmekülgselt töödeldav - õlita, laki, värvi või vahata. Saadaval tohutus koguses erinevaid värvitoone ja mustreid.
Puudustena saab välja tuua:
- Ei talu kuigi hästi temperatuuri ja õhuniiskuse kõikumist, laudade vahele võivad tulla praod;
- Ajapikku tekivad kriimud ning kasutusjäljed, samas kuna on kerge lihvida ja värskendada, siis pole see suureks probleemiks;
- Kallis - oleneb suuresti kasutatud puit materjalist.
- Keeruline paigaldada;
- Vajab aeg ajalt kindlasti uuendamist.
Mis vahe on täispuidul ja tööstuslikul puidul?
- Täispuitpõrand on laudpõrand, mis on puutüve ühest tükist välja saetud. Algselt ei tehtudki täispuitlauad põrandateks, vaid eesmärk oli hoopis kasutada abitaladena puitkarkassil, et nendega kogu kupatust toetada. Täispuitpõrand on kõikidest puitpõrandatest kõige kulumiskindlam ning seda on hea hooldada, sest talub hästi lihvimist. Täispuit võib säilida mitusada aastat ning tänapäevalgi võib paarisaja aasta vanuseid põrandaid kohata.
- Tööstuslik puit erineb täispuidust selle poolest, et ta hõlmab kahte või enamat puidukihti, mis on omavahel ühendatud. Tavaliselt on tööstuslikul puitpõrandal kaks kihti. Ülemine kiht on õhuke väärispuit ning alumine kiht, mille eesmärgiks on toestada, on tehtud ebakvaliteetsemast odavamast puidust või hoopis vineerist. Tänu sellele on tööstuslik puitpõrand palju odavam, kui täispuitpõrand. Tööstuslik puitpõrand on laialdaselt levinud Euroopas ning Põhja- Ameerikas.
Kas paigaldusega saab hakkama igaüks?
Puitpõranda puhul on oluline, et mõõdaksid kogu ruumi korralikult ära, sest varuga osta pole mõtet. Lauad võiksid olla 2-3 nädalat selles ruumis, kuhu hakkad puitpõrandat paigaldama. See on oluline sellepärast, et põranda lauad kohaneks temperatuuri ja niiskusega. Paigaldusviise on tõesti erinevaid. Võimalik on paigaldada punnühendusena, liimimisega kui ka liimivabana, põrandaühendus süsteemina ning ujuvpõrandana. Kodustes tingimustes peetakse lihtsamaks liimivaba paigaldust, kuna see on kõikidest paigaldusmeetoditest kõige lihtsam. Samas parimaks viisiks peetakse just põrandat, mis liimitakse aluspõranda külge. Parimaks heliisolaatoriks on aga ujuvpõrand, sest selle alla paigaldatakse helisummutav kiht ning ühtlasi on kogu põrand ka soojem. Öeldakse, et kvaliteetsema põranda saad, kui algselt kinnitada põrand kruvidega ning aasta möödudes nii öelda avad põranda uuesti ja paigaldad ühe laua juurde. Seda tehakse sellepärast, et puidul on omane kuivamisel kokku tõmbuda.
Tööd saab lihtsamini teostada, kui Sul on soetatud spetsiaalsed tööriistad. Nüüd tekib mõttekoht, et kas on mõtet soetada tööriistu, mis ilmselt pärast põranda paigaldust jääksid unarusse. Siinkohal võib tulla spetsialisti palkamine tunduvalt odavam, kuna spetsialistil on juba vajalikud tööriistad olemas. Viimase kasuks räägib ka tõsiasi, et laudpõranda paigaldus on päris keeruline ning vajab siiski teatavat kogemust.
Millega viimistleda ja lihvida põrandat?
Puitpõrandat viimistletakse tavaliselt õli või lakiga. Eks mõlemal viisil on omad plussid ja miinused. Õlitatud põrand tundub palju maalähedasem, soojem ning naturaalsem. Õliga viimistletud põrandale on võimalik vajadusel teha ka kohtparandusi. Samas lakiga põrandat on lihtsam hooldada, kuid kui on soov kriimustatud kohti parandada tuleb terve lakk maha lihvida ning uus laki kiht peale panna.
Põrandale on võimalik lisaks lakile või õlile peale panna niiskuskindel lahustipõhine polüuretaan, mis on kõige vastupidavam pinnaviimistlus viis. Võib kasutada ka hoopis Rootsi viimistlust, mille näol on tegu alkoholi põhjale tehtud happega kõveneva konversioonilakiga. Meetod on võrdlemisi ohtlik kuna sisaldab palju lenduvaid toksilisi lahusteid, mistõttu tuleb rangelt jälgida ohutusnõudeid. Viimaste viimistlus viiside puhul on kindlasti soovitatav palgata spetsialist, kuna tegemist on äärmiselt raskesti paigaldatavate ainetega.
Lihvimise eesmärk on paigaldatud põrand siledamaks teha. Kui kasutad peenemat lihvimispaberit, saad igasugused plekid või õrnad kriimud eemaldada. Mida jämedateralisem on lihvimispaber seda suuremad kriimud ja vaod on võimalik ära lihvida. Lihvimist kasutatakse ka selleks, kui on soov vanu põrandaid uuendada. Tuleb silmas pidada, et näiteks õlitamise puhul ei tohiks lihvida põrandaid 100-120 karedama liivapaberiga, sest vastasel juhul täidad puidupoorid ja ei lase õlikihil korralikult põrandasse imenduda, mistõttu kulub see kiiresti maha.
Kuidas tuleks hooldada puitpõrandat?
Puitpõrandat ei tohiks pesemisel üle ujutada ega kasutada ka liiga kuuma vett, sest pind võib muutuda pinnuliseks. Lakitud põranda puhul võid puhastada puhta vee või niiske mopiga. Kord kuus on soovitav kasutada nii õlitatud kui ka lakitud põranda puhul värskendajat, mis taastab põrandale läike ning võtab ära väiksemad kriimud või praod.
Kui soovid siiski kasutada puhastusvahendit, siis jälgi PH taset, et vahend ei oleks liiga karm põranda jaoks. Puhastusvahend võikski olla neutraalse PH tasemega. Tähtis on seda jälgida just õlitatud põrandate puhul. Muidugi võib hoolduseks kasutada ka erinevaid vahasid, kui aga kasutad poleervaha, siis ole valmis mõne aja tagant kogu vaha kiht maha lihvima ning alles siis uuesti peale kandma.
Oluline on silmas pidada:
- Ürita hoida mustust, liiva ning kivikesi põrandast eemal, kuna ajapikku teevad need põrandasse väikseid kriimukesi ning aitavad kaasa ka kulumisele.
- Pane mööbli jalgadele kaitsepehmendused, et hoida põrandat kriimustuste eest, kui on soov mööblit liigutada. Ole ka ettevaatlik ratastega mööbli puhul. Neid on küll lihtne liigutada, kuid võivad põrandale jätta jäljed.
- Tahes-tahtmata mõjutab põranda värvust ka päikesevalgus ehk kui kasutada põrandal vaipa tuleks seda aeg ajalt liigutada. Seda tehakse just seetõttu, et põrand ei jääks mitmevärviline või triibuline.
- Kui Sul on mõni lemmikloom, siis hoia tema küüned lühikesena. Ajapikku võivad pikad küüned jätta põrandale kriimustusi.
Huvitavad faktid puitpõranda kohta
Järgnevalt toome välja mõned põnevad faktid, mis kinnitavad puitpõranda unikaalsust ning võimalik, et aitavad teha ka Sinu valiku lihtsamaks:
- Ühtegi kahte samasugust puidust põrandalauda ei ole olemas. Nagu ka sõrmejälje puhul, siis täispuitpõranda puhul pole ükski põrandalaud teisega samasugune.;
- Puitpõrand teeb ruumi visuaalselt suuremaks. Laiad plangud annavad justkui illusiooni suuremast ruumist;
- Aitab parandada kodust õhu kvaliteeti. Puitpõrand ei ime endasse tolmu ega muid allergeene, ehk allergikutele igati sobilik põrandakate;
- Puitpõrand on hea akustilise muusika edasikandja ning muusika kõlab ka paremini puitpõrandaga ruumis;
- Võib suurendada elamu müügihinda, kuna enamasti peetakse puidust põrandatega kodusid ilusamaks ning ka kallimaks.
Puitpõrand ei ole kohe kindlasti odav, kuid on see eest igati väärt investeering. See pakub hubasust, kodusoojust ning oluline lisandväärtus on ka materjali unikaalsus. Õige hooldamise korral on võimalik puitpõrandat hoida heas korras väga pikkade aastate jooksul.