Et tagada puitfassaadi pikk vastupidavus ja hea väljanägemine, tuleb rõhku panna viimistlustööde korrektsele teostamisele. Sellele aitab tublisti kaasa enne lõpliku värvi- või õlikihi peale kandmist puidu immutamine ja kruntimine. Lisaks töötlusele ja kvaliteetsetele viimistlusmaterjalidele sõltub puitlaudise välisviimistluse säilimine suuresti ka puidu kvaliteedist, kasutus- ja asukohast ning laudise korrapärasest puhastamisest.
Enne viimistlustööde alustamist tasub selgeks teha tööde eesmärk. Kas vana puit vajab värskendamist või uus puit katmist? Või on vaja hoopis parandada kahjustada saanud puitpinda? Puitmaterjali seisukorrast sõltub, millised tööd vajavad tegemist ja milliseid tooteid nende tööde käigus tuleks kasutada.
Puitfassaadi viimistlemisega kaasnevad murekohad
- Viimistlusvahendi kuivamine võtab kaua aega;
- Viimistlusvahendit tuleb puidule kanda mitu kihti;
- Viimistlusvahendit peale kandes jäävad puidu pinnale plekid.
Puidu immutamine
Väliskeskkonnas kasutatavat puitu on tähtis enne kruntimist, peitsimist ja värvimist kvaliteetse puidukaitsevahendiga immutada. Seda eriti juhul, kui soovite jätta puidule loomuliku väljanägemise.
Puidu immutamine on abiks puidu seestpoolt toitmisel. See on vajalik selleks, et takistada sine, hallituse ja muude puitu kahjustavate elusvormide teket ja levikut. Samuti kaitseb immutamine puitu mädanemise ja kõdunemise eest. Puitfassaad tuleb immutusvahendiga tervenisti töödelda, pöörates erilist tähelepanu detailide servadele ja otsmistele pindadele, et vältida niiskuse puitu imendumist.
Kui viimistletud puitfassaadile tekivad hallitustäpid või seenhaiguste ilmingud, on see märk sellest, et puitu pole korralikult immutatud. Et kaitsta puitu ka UV-kiirguse eest, on vaja materjali töödelda veel mõne pinnavärvi või pigmente sisaldava immutusvahendiga.
Puidu kruntimine
Et tagada värvitud välisvoodrilauale kaitse erinevate ilmastikuolude eest ja pikk eluiga on puidu eelnev kruntimine väga oluline. Lisaks sellele aitab puitfassaadi kruntimine ühtlustada värvitavat aluspinda ja moodustada värvi edukaks nakkumiseks sobiva kihi. Tumedate või halva katvusega toonide puhul on soovitatav kasutada toonitud krunti. See tagab ühtlasema lõpptulemuse.
Enne kruntimist tuleb kindlasti veenduda, et immutatud pind oleks korralikult kuivanud.
Kui puit on peensaetud võib kaaluda ka kruntimise vahele jätmist, sest puidu kareda ja n-ö karvase saetud pinnaga nakkub värv hästi. Kindlasti tasub arvestada, et eelnevalt krunditud pinna katmisel pealisvärviga on viimase kulu väiksem. Lisaks sellele tagab kruntvärvi kasutamine pikemaajalise kaitse.
Kooruv värv puidu pinnal viitab üldjuhul kruntvärvi puudumisele pealmise värvi kihi all. Tasub teadmiseks võtta tõsiasi, et kruntvärv ei asenda puidu immutamist. Kruntvärv ei tungi nii sügavale puidu sisse kui immutusvahend. Kruntvärv võib omada puidukaitse toimeaineid, kuid selle peamine eesmärk on pealisvärvile nakke tekitamine.
Puidu värvimine
Värvitud välisvooder pakub lisakaitset niiskuse, seente ja muude puitu kahjustavate tegurite eest. Parima kaitse tagab pind, mida on immutatud, krunditud ning kaks korda ka värviga kaetud.
Puitfassaadi värvimisel on loomulikult oluline, millist värvi kasutada. Maja fassaad peab iga-aastaselt taluma nii talvise külma, suve kuuma ja päikese UV-kiirguse, vihmasajud, külmumised ja sulamised. Seetõttu on väga oluline, et fassaadivärv oleks UV-kiirguse kindel, märgumatu, külmumiskindel ja laseks läbi ka maja seest tulevat veeauru. Fassaadivärv peab olema vastupidav, sest ilmastikuoludest tingitud ringi lendlev tolm ja liiv avaldavad fassaadile ka füüsilist mõju.
Sobivaima puitfassaadivärvi valik sõltub sellest, kas tegu on saetud, peensaetud või hööveldatud lauaga.
- Sileda hööveldatud laua külge kinnitub mustus kõige kehvemini.
- Karedatele laudadele nakkub mustus kergemini ja sama kehtib ka värvi kohta.
Saetud laua puhul on soovitatav kasutada tugevat kaitset pakkuvat puiduvärvi. Tähtis on ka värvi elastsus, sest elastne värvikile on võimeline liikuma koos puiduga, mistõttu see ei rebene ja hakka pragunema. Hööveldatud sileda laua puhul tuleks valida hea nakkevõimega värv, millel on õhuke värvikilekiht.
Parima tulemuse igas ettevõtmises tagab mõistagi põhjalik ettevalmistus. See peab paika ka puitfassaadide värvimise puhul. Kui seinal on hallitust või sammalt, on vaja see kindlasti enne tööde alustamist sealt eemaldada. Seejärel tuleb pinda pesta hallitusvastase ainega.
Asudes maja ülevärvima tuleks pinnad vanast värvist korralikult puhastada ja kergelt üle lihvida. Kindlasti tuleb eemaldada kogu lahtine värv ja välja vahetada pehkinud lauad. Loe ka: Puitfassaadi renoveerimine.
Uue fassaadi puhul tuleks esimese kihi värvimine teha enne laudise seina paigaldamist. Põhjus selleks on lihtne, nimelt puit liigub pisut enne lõpliku asendi saavutamist. Kui laudis värvida pärast seinale paigaldamist, võivad aja jooksul välja ilmuda värviga katmata triibud. Seega teine värvikiht kantakse pärast laudise seinale kinnitamist. Lisaks, enne kui teist värvikihti peale kanda tasub laudise kinnitusvahendid nagu naelapead katta metallikruntvärviga, mis aitab vältida roostetriipe. Teise värvikihiga katmise käigus saab eemaldada ka laudise kinnitamise käigus tekkinud määrdumised või vigastused.
Enne värvimistööde alustamist tuleks tähelepanu pöörata ilmastikuoludele ja vastavalt sellele valida tööde teostamiseks õige aeg. Tähtis on, et fassaad saaks enne tööde alustamist vähemalt 2-3 päeva kuivada. Samuti tuleks arvestada tuleks sellega, et puit ka tööde teostamise ajal kuivaks jääks. Temperatuur ei tohiks olla madalam kui 5 plusskraadi ja vältida tuleks otsest päikesevalgust.
Puitfassaadi värvimiseks sobib kõige paremini pintsel. Pintsel aitab värvi suruda kõikidesse pragudesse ja ka kiudude vahele. Et töö kiiremini läheks, võib värvi esmalt rulliga pinnale kanda ja seejärel pintsliga üle pintseldada. Värv tuleb korralikult hõõruda nii, et kõik puitfassaadile omased laudise praod, augud ja vahed oleksid korralikult värviga kaetud.
Puidu peitsimine ja õlitamine
Peitsimine paneb puidu särama ja toob välja selle struktuuri ning naturaalse pinna. Ka peitsimine pakub puidule kaitset mädanemise, kõdunemise ja värvi kulumise eest. Peitsi positiivseks küljeks on naturaalne matt pind, kuid see ei taga ilmastikukindlust. Ilmastikukindluse saavutamiseks on soovitatav puit, kas värvitu või toonlakiga üle lakkida. Puitu on oluline peitsida nii, et puidu loomulikud värvid säiliksid.
Puitfassaadi õlitamine aitab ühtlustada puidu välimust ja stabiliseerida selle tooni. Lisaks sellele aitab õlitamine kaitsta puitu ilmastiku eest ning vähendada puitpinna lõhenemist.
Loe ka: Puitfassaad ABC.