+ Lisa oma töö      

Puistevilla ABC

08. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
puistevill, puistevilla paigaldamine, puistevilla kasutamine

Puistevill on paljude heade omadustega keskkonnasõbralik soojustusmaterjal, mis leiab kasutust põrandate, vahelagede, pööningute kui ka seinte soojustamiseks. Puistevilla tootmiseks kasutatakse erinevaid materjale, mistõttu võivad erineda nii selle omadused kui ka hind. 

Mis on puistevill ja millised on selle omadused?

Puistevill on purustatud kujul soojustusmaterjal, toodetakse materjalijääkidest, mis jäävad villa tootmisel üle, seega on toode keskkonnasäästlik ja näide heast ressursikasutusest. Teiste villadega võrreldes on peamiseks eripäraks see, et puistevilla paigaldatakse voolikute ja puhurite abil. Tänu sellele saab soojustada ka kitsamaid kohti, sest materjal suudab täita ka kõik praod ning tühimikud. Kindlasti ei jää materjal oma kvaliteedis teistele villatoodetele alla, kuid paigaldamise mugavus on kindlasti peajagu üle. Paigaldades jääb materjal õhuline, mis tagab ka hea soojapidavuse. Puistevill hoiab hõlpsasti ära ka seinte higistamist ja tagab stabiilse temperatuuri, lisaks ei lase suvel hoonel ülekuumeneda. Materjali on väga efektiivne ja mugav paigaldada. Näiteks väiksema eramaja puhul saab see tehtud vaid paari tunniga. Väga tähtsad omadused on ka tulekindlus ning heli isoleerimine.

Milliseid on puistevilla liigid ning nende erinevused?

Puistevilla liigid erinevad üksteisest. Ka samast materjalist, kuid erinevate tootjate puistevilladel võivad olla erinevad tugevused ja nõrkused. Kindlasti soovitame tutvuda erinevate tootjate valikuga ja alles seejärel teha valik, sest pealtnäha sarnastel toodetel võib-olla näiteks erinev hind, paigaldustihedus, tulekindlus ja soojapidavus. Võib arvestada ka sellega, et mida suurem on mahukaal puistevillal, seda suurem on ka koormus aurutõkkele ja rebendaukude tekkimise tõenäosus kasvab, seda just aurutõkke kinnituskohtades. Ka vajumine kõigub erinevatel puistevilladel, näiteks kivivilla puhul on vajumine umbes 7%, klaasvillal umbes 5% ja tselluvillal lausa 20%. Kui Sa pole kindel, milline toode on Sulle parim, konsulteeri professionaaliga või küsi müüjalt nõu.

Tselluvill on looduslik soojustusmaterjal, mida toodetakse tselluloosikiust. See sisaldab booriühendeid, mis aitavad närilised eemal hoida ning võitlevad hallituse ning seentega. Heaks omaduseks on ka see, et tänu looduslikule koostisele, sobib materjal hästi ka allergikute hoonetesse. Tselluvilla erikaal on umbes 40 kg/m3 ja on klaas- ning kivivillast veidi soojem. Materjal sobib hästi nii uute, kui ka renoveeritavate majade soojustamiseks.

Kivivilla toodetakse peamiselt basaltkivimist ning selle materjali kohta saad põhjalikuma ülevaate siit. Materjali erikaal on umbes 35 kg/m33. Üldiselt on kivivill teistest puistevilladest kõige tulekindlam ja kuulub A1 tuleohutusklassi. Materjal summutab ka suurepäraselt müra ning ning selle struktuur annab tihedama soojustuse kui klaasvill.

Klaasvilla kasutatakse enamasti uute ning vanade hoonete täiendavaks soojuse levimise takistamiseks. Materjali erikaal on umbes 23 kg/m3. Klaasvill aitab hoida maja talvel soojana ning suvel jahedana. Tuleohutuse poolest kuulub see ka üldjuhul A1 klassi.

Viimasena toome välja ka graanuli, mis sobib ideaalselt raske ligipääsuga kohtade soojustamiseks. Graanul sobib hästi vanemate majade puhul seinte ja põrandaaluste soojustamiseks ning materjal ei vaju, laugne ega vanane aastate jooksul. Tuleohutuselt jääb ta veidi küll klaas- ja kivivillale alla, kuid materjali on kiire ning tolmuvaba paigaldada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Eeltöö enne puistevilla paigaldamist

Kindlasti peab arvestama sellega, et kõik eeltööd oleksid enne puistevilla paigaldamist tehtud, sest peale paigaldust ei tohi villa peal enam liikuda. Eeltööde alla kuulub näiteks käiguteede rajamine erinevateks funktsioonideks nagu korstende ning katuseluukide juurde liikumiseks. Arvestama peab ka sellega, et käiguteed oleksid puistevilla planeeritud kõrgusest vähemalt pool sentimeetrit kõrgemal. Puistevilla saab ka kitsastes tingimustes paigaldada, kuid kohad, kuhu vill ei pääse, tuleb eelnevalt isoleerida. 

Unustada ei tohi ka seda, et laeluukide raamid oleksid ehitatud nii, et need ulatuksid peale puistevilla paigaldamist sellest vähemalt pool sentimeetrit kõrgemale. Arvestama peab ka sellega, et ka elektri-, vee, kütte- ja ventilatsioonitööd oleksid valmis ning aurutõkkekiht ja korstende ümber tulekindel isolatsioon paigaldatud. Vajadusel tuleb enne soojustamist paigaldada ka tuulesuunajad. Muidugi ei tohi unustada ka elementaarseid asju nagu üleliigse ehitusprügi ärakoristamine ning piisav valgustus ruumis, kuhu puistevilla hakatakse paigaldama.

Kindlasti tasub appi kutsuda professionaal, kes teostab vajalikud eeltööd või annab nõu näiteks vana soojustusmaterjaliga seoses. Vana soojustusmaterjal tuleb eemaldada, kui see on liigniiskuse tõttu kahjustada saanud, kuid üldjuhul jääb just pööningul vana soojustus uue kihi alla.

Kuidas puistevilla paigaldada?

Kõige mõistlikum on alustada soojustamist pööningult, sest soe õhk liigub üles ja peamine soojakadu on enamasti just läbi lae. Kui puudub varasem kogemus puistevilla paigaldamisel, tasub kaasata spetsialistid, sest sel juhul ei riski materjali kao ega ebakvaliteetse tulemusega. Kui oled aga kindel, et soovid ise hoone soojustada, vajad ka puistevilla paigalduseks eraldi masinat. Seda saab rentida üle Eesti erinevate pakkujate käest ja hind jääb umbes 50 euro ööpäeva. Ise soojustamine tasub ära pigem väiksemate hoonete või ainult pööningu soojustamise puhul.

Üldiselt paigalduse protsessist- vill asetatakse masinasse, mis materjali läbi hakib ning kohevaks muudab. Peale seda liigub puistevill õhujõul läbi vooliku paigaldatavasse kohta. Masinate võimsused võivad erineda, sellest sõltub ka kaugus, kuhu masin jaksab villa puhuda. Arvestada tuleb ka kindlasti sellega, et peale paigaldamist ei tohi materjali peal liikuda.

Kuidas arvestada materjalikulu?

Kui soovid soojustada näiteks pööningut, peab arvutama ruumi pindala ehk pikkuse ja laiuse korrutise (m2) ning korrutama tulemuse soovitud villakihi paksusega (m). Tulemuseks saad puistevilla mahu kuupmeetrites. Teiste ruumide puhul ära unustada lahutada tulemusest ka mittesoojustatavate alade pindala ning terve maja soojustamisel tuleks võtta aluseks hoone välismõõdud. Kui unustad arvestada välis- ja siseseintega, võib jääda umbes kümme kuni viisteist protsenti materjali puudu. Unustada ei tohi ka paigaldustihedust ning villa vajumist.

Kui palju puistevill maksab?

Puistevilla hind kõigub, sest kõik oleneb vill sordist ning sellest, kas soovid ka paigaldusteenust. Paigalduse puhul võib hind samuti kõikuda, kuna iga hoone on erinev nii suuruselt kui ka paigalduse keerukuselt. Kui kaalud ise puistevilla paigaldada, pead arvestama ka seadme rendiga, villapakkide ja seadme transpordiga. Kuna materjal on pakendamisel kuni seitse korda väiksemaks kokku surutud, säästad raha transpordikuludelt. Kui plaanid tööjõudu palgata, kes sinu eest teadlikult ning professionaalselt hoone ära soojustaks, hoiad ka töötundidelt kokku, sest puistevilla paigaldamine on kiirem kui näiteks plaat- või rullvilla puhul.

Loe ka artiklit: Millist soojustust valida eramule - lühiülevaade erinevatest võimalustest.

Kokkuvõte

Puistevill on materjalina väga keskkonnasõbralik ja paljude heade omadustega. Puistevilla toodetakse erinevatest materjalidest, mille omadused, hind ning aspektid paigaldusel võivad üksteisest erineda. 

Kogu protsessi juures on tähtsal kohal eeltööd enne puistevilla paigaldust. Selleks, et tulemus jääks hea ja püsiv, ei tohi kindlasti peale paigaldust materjali peal liikuda. Just seepärast pannakse suurt rõhku eeltöödele. Paigaldamisel on soovituslik leida spetsialist, sest üksi toimetades võivad sisse tulla apsakad, mis hiljem maja soojapidavuse pealt kätte maksavad.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge