Puidust maja saab osta valmis kujul, aga alati võib jätta ka võimaluse lisada majale detaile, mis teevad selle unikaalseks ja personaalsemaks. Puidust hoone on ökonoomsem kui betoonist või traditsioonilisest tellisest ehitatud hoone. Kuna puit on osa loodusest, siis on tegu keskkonnasõbraliku lahendusega. Küll aga on puidust hoonel ka miinuseid, sealhulgas kõrged hoolduskulud.
Tugevused
Energiasäästlik
Kuna puit on naturaalne isolatsioonimaterjal, on puidust hooned tihti energiasäästlikumad kui teistest materjalidest ehitatud hooned. Puit hoiab kodu suvel jahedamana ja talvel soojemana, mistõttu sobib see jätkusuutlikuks ehituseks. Puit isoleerib hästi sooja ja külma ning investeerides puidust hoonetesse hoitakse kokku tuhandeid eurosid energiakuludelt.
Uuringud on näidanud, et inimesed, kes elavad väikestes puidust majades, hoiavad aasta peale kokku 60% ventilatsiooni, kütte ja õhukonditsioneeri pealt. Paljude puidust majade ehitamisel kasutatakse ka materjale (erinevad villad), mis aitavad väljast tuleva müra majast eemale hoida ja hoiavad kodus stabiilset temperatuuri.
Naturaalselt kaunis
Esteetiliselt kauni materjalina saab puitu kasutada ka dekoratiivse elemendina. Puidul on unikaalne disain, värvus ja lõhn. Värvuse järgi on võimalik lihtsalt leida erinevaid puidust materjale. Küll aga võib puidu disain muutuda vastavalt sellele, kuidas seda lõigatakse. Puidust materjalide puhul saab piirduda nende loomuliku tooniga või värvida see vastavalt enda soovidele. Värvimiseks või puidu tooni muutmiseks on erinevaid lahendusi, kuid ka ilma dekoratiivse viimistluseta näeb puidust maja kaunis välja.
Mitmekülgne
Puidust maju on võimalik kergesti muuta, ehitada ja töödelda. Puitu on võimalik lõigata, graveerida, painutada, liimida, naelutada, poltide abil kinnitada, lamineerida, pleissida, freesida jne, mis teeb hilisemad renoveerimis- ja ehitustööd lihtsamaks. Puitu saab taastöödelda ning see on hea valik koduomanikele, kes tahavad tulevikus enda kodu uuendada.
Kuluefektiivne
Olenevalt maja disainist on võimalik puidust maju ehitada kiiresti ja soodsalt. Ehituskulud võivad olla kuni 30% soodsamad kui majadel, mis on ehitatud tellistest või betoonist. Kahjustatud puidust maju on võimalik soodsalt parandada, renoveerida või uuesti ehitada. Lisaks ei kulutata palju ressursse ka vundamendi ehitamiseks, sest puit on kerge. Puidu isoleerivad omadused on aidanud mitmeid koduomanikke energiakuludelt ja õhukonditsioneerilt kokku hoida.
PUUDUSED
Kahjustustele kalduv
Asjatundjate sõnul tekitavad abiootilised ja biootilised tegurid puidu hävimist ja kahjustusi. Biootilisteks elementideks on putukad, bakterid ja seened. Putukad (nt termiidid) tekitavad puidule tõsist kahju ja võivad maja eluiga tunduvalt vähendada. Abiootilised tegurid on aga ökoloogilised tegurid nagu päike, vesi ja tuul. Puit võib kiiresti kõdunema hakata, kui keskkond selle ümber on liialt niiske. Abiootilisi tegureid ei ole võimalik peatada, sest need on osa loodusest, kuid erinevate võtete abil on võimalik maja nende eest kaitsta.
Kahaneb ja paisub kergelt
Puit on looduses niiskustimav, aga niiskusega kokku puutudes puidust osakesed paisuvad ja kahanevad. Selle vältimiseks tuleks maja katta veekindla kattekihiga, et veekahjustused ja hallitus eemale hoida.
Süttib kergelt
Puit koosneb enamasti vesinikust ja süsinikust, mille tõttu on puit äärmiselt kergesti süttiv. Kemikaale sisaldav puit (nt männivaigune tükk) süttib juba madalal temperatuuril.
Eluiga
Arvestades ilmastikuolusid, abiootilisi ja biootilisi elemente ning muid tegureid, võib öelda, et puidust majad ei ole nii vastupidavad ja nende eluiga on võrreldes tellistest ja betoonist majadega palju lühem. Seetõttu on maailma vanimad hooned, erinevad kindlused ja kaitserajatised ehitatud just kivist. Puidust hoonete eest peab rohkem hoolitsema, ehitamisel muudetakse hoone tulele vastupidavamaks ja ilmastikukindlamaks, sest puidust hoone väga kaua muidu vastu ei pea.