Kirjade ja õnnitluskaartide saatmise komme on vaikselt hääbumas, kuid neid, kes hindavad võimalust hommikuti paberajalehte käes hoida on veel küllalt. Samuti jõuavad postkasti mõningad tähtsad teavitused, pangakaardid ja ka juhiload.
Seega peab välja valitud postkast vastama nii teatud tingimusele kuid eelkõige mahutama endasse kõik tellitud perioodika ja olema turvaliselt suletav. Lisaks tuleb meie kliimavööndis arvestada väga erinevate ilmastikutingimustega. Hea postkast peab aga sellele kõigele vapralt vastu pidama: taluma kuuma ja suuri miinuskraade ning olema ühtlasi veekindel.
Kõigepealt mõtle välja, kuhu postkasti paigaldad
Kortermajade elanikel seda probleemi enamasti ei ole ja trepikoja esimesel korrusel on postkastide paigaldamiseks kindel ilmastikukindel koht olemas. Küll, aga tuleb hoolikalt parima asukoha otsimisega tegeleda eramajade omanikel.
Asulates on kõige loogilisem lahendus postkast paigaldada nähtavale kohale aia külge. Parim on seda teha värava kõrvale, mida ise aeda sisenemiseks kasutame. Nii saab alati koju tulles ka postkasti piiluda ja selles leiduva endaga kaasa haarata.
Kui maja ümber aeda ei ole, tuleb postkastile leida koht maja tänavapoolsel küljel. Kui elamu asub teele lähedal ning maja esiukse juurde viib aastaringselt läbitav jalgtee, siis on hea lahendus paigaldada postkast välisukse kõrvale, näiteks varikatuse posti külge. Kui aga talvel esiukseni viivat teed alati ei hooldata, kuna kasutatakse põhiliselt hoopis majatagust sissepääsu, siis tasub postkast paigaldada krundi piiri selleks tarbeks monteeritud posti külge.
Hajaasustuses on variante veelgi rohkem ja kõige parem on enne uue postkasti paigaldamist võtta ühendust kohaliku postiljoniga, kellega koos saab mõlema poole jaoks kõige mõistlikuma variandi leida. Üldiselt on, aga loogika selline, et kui maja asub kohe ühiskasutatava sõidutee vahetus läheduses, tasub postkastile sobiva asukoha otsimisel lähtuda samast loogikast, mis kehtib asulasisestele eramajadele. Vahest tuleb siinkohal küll suurema tõenäosusega lauale ka variant, et krundi piiril võib leiduda värava vahetus läheduses või sissesõidutee kõrval mõni puuhiiglane, mille tüvi on nagu loodud postkasti kandma ning sellele vihma ja tuulte eest varju andma.
Kui maja asub suurest külateest kaugemal, siis postkasti võiks paigaldada kohta, kus toimub keeramine erateele. Selles kohas on mugav peatuda enne koju jõudmist ja postkasti kiigata, kuid enamasti ei ole seal midagi mille külge kasti kinnitada, seega tuleb enne veel paigaldada sobivale asukohale vastava otstarbeline post. Kui väljavalitud kohas ei kuulu maa enam postkastiomanikule, siis küsi kindlasti enne paigaldamist selleks tarbeks ka maaomaniku luba.
Hajaasustuses võivad üksteise lähedal või ka sama tupiktee peal asuvad talud paigaldada oma postkastid ka ühtsele n-ö postkastide platsile. Juhul kui kodutee igapäevaselt sealt nii või naa mööda läheb, on see igati mõistlik lahendus. Nii saab ka kokku hoida kulude pealt, mis kaasnevad postkasti ilmastiku eest kaitsmisega: varjualune ehitatakse ja seda hooldatakse ühiselt.
Postkasti materjal
Postkasti materjalivalik määrab ära tema vastupidavuse ilmastikutingimustele. Laias laastus on postkaste saadaval metallist, plastmassist ja puidust. Kõikide materjalide seas on tegelikult saadaval väga kvaliteetseid ja ka vähemkvaliteetseid mudeleid. Järgnevalt toome aga välja mõningad aspektid, millele erinevate materjalide puhul tähelepanu peaks pöörama.
Metallist postkastide puhul jälgi, et selle kaas oleks piisavalt raske, et see iga tuulega lahti ei lendaks. Samuti eelista roostevabast terasest postkaste ja väldi metalle, mis ilmastiku mõjuvallas roostetama hakkavad. Mõtle ka sellele, et kui soovid postkasti paigaldada lauspäikese kätte, siis on mõistlik vältida väga tumedaid värvitoone: muidu võib juhtuda, et pead suvel ajalehe kätte saamiseks pajakindaid kasutama.
Plastmassist postkastide puhul, kui neid soovitakse õue paigaldada, on samuti väga oluline jälgida, et nende kaas oleks kindlalt suletav, kuna enamasti on need nii kerged, et tuul suudab neid kergitada. Selle materjali puhul on oluline silmas pidada kui UV-kindel on nende pealiskatte värv, mis annab aimu sellest kui kiiresti postkasti värv võib ära pleekida.
Puidust postkastide puhul tuleb vaadata, kas detailid, millest see on kokku pandud on üksteisega veekindlalt ühendatud. Samuti, kas puidu pinnatöötlus on tehtud mõne ilmastikukindla materjaliga. Kuna puidust postkastid sulguvad enamasti ainult klapiga, siis jälgi, et ka see oleks piisavalt raske, et iga tuuleiil seda kergitada ei jõuaks.
Turvalisus ja kaitse halva ilma eest
Kuna postkasti tuleb aeg-ajalt ka väga olulisi dokumente ja kirju, siis ei saa mingil juhul lubada, et need sattuksid võõraste isikute kätte või oleksid välja võtmisel vihmast nii läbi vettinud, et seal seisneva sisu mõistmiseks on dešifreerija abi vaja.
Seega jälgi, et sinu soetataval postkastil oleks kindlasti olemas toimiv lukk, ning ideaalis võiks see asuda sellises asukohas, et see oleks ka ilmastiku eest kaitstud. Vastasel juhul võib juhtuda, et pärast talvist tuult ja jäävihma, ei ole postkasti avamine enam enne võimalik, kui poest saab lukusula toodud ja lukk selle abil lahti muugitud.
Kõige kindlam variant, mis kindlasti tõstab ka postkasti eluiga on ehitada välitingimustes asuvale postkastile peale korralik varikatus. Miks mitte see sellisel juhul teha juba veidi suurem, nii et vajadusel saab ka teeotsas vihmase ilmaga saabuvat postipakki või kauaoodatud külalisi oodata.