Hubane lugemisnurk fantaasialendudeks
Sea üles hubane lugemisnurk oma pere kõige pisematele, et ka nendes saaks kasvada armastus raamatute ja lugemise vastu. Lisaks sellele, et lugemine on põnev ja samas mõnusalt rahulik ajaviide, aitab see lastel omandada mitmeid olulisi oskusi. Selle käigus paraneb väikeste raamatusõprade sõnavara, eneseväljendusoskus ja keskendumisvõime ning saadakse juurde hulgaliselt uusi teadmisi. Vastupidiselt ekraanide vahendusel kogetule, aitab lugemine maandada stressi ja lapsel päeva lõpus rahulikult uinuda.
Selleks, et see imeline paik sinu lapsele armsaks saaks ja ta päriselt ise tahaks seal aega veeta, pööra tähelepanu järgnevatele tingimustele, mis määravad selle edukuse. Lugemisnurga puhul ei ole kunagi määravaks selle suurus ja tegelikult võibki olla tegemist vaid imeväikese orvaga muu mööbli vahel või lihtsalt mõnusa tugitooli või hubase telgiga. Kõige tähtsam, et laps tunneks end seal mugavalt ja privaatselt. Selleks kasuta lugemisnurga loomisel pehmeid erinevas suuruses patju ja kui asukoht ise ei loo privaatset sfääri, siis tekita see kardinate või baldahhiini lisamisega.
Ära unusta paigaldada lugemisnurka ka piisavat valgustust, et pikemaajalisel lugemisel silmad ära ei väsiks. Meeleoluvalgustid on selles nurgas kindlasti omal kohal, kuid olemas peab olema ka üks korralik valgust andev lamp. Viimaks pane tööle kogu oma fantaasia ja arvesta seejuures ka sellega, millised on sinu lapse isiklikud eelistused, ning lisa lugemisnurka vahvaid detaile ja meeldivaid värve. Nii lood paiga, mis on juba eemalt vaadates lõbus ja kutsuv ning aitab kindlasti kaasa ka väikese raamatusõbra fantaasialendudele.
Maagiline öötaevas voodi kohal
Uinumine sügavmusta tähti täis taevalaotuse all on igati meeliülendav kogemus. Miks mitte luua oma lapsele sellised tingimused igaks õhtuks ja mis kõige parem, tal on võimalus seda kõike oma mugavast voodist nautida. Võib ju vaielda, et kunstlikult loodu ei ole ikka see päris, kuid kui siia valemisse lisada laste imeline kujutlusvõime, siis on efekt, mille suudame nende jaoks luua lihtsate disainilahendustega piisavalt tõetruu. Boonusena saab pimedatel talveõhtutel sellises toas ka sõpradega telkima minna ja koos lõkke ääres istudes tähti vaadata.
Sellise visiooni ellu viimiseks on lihtsaim kasutada tumesinist või musta seinavärvi, ning sellele kleepida helendavad tähed – mida rohkem, seda uhkem. Julgemad võivad ellu viia ka tavapärasele vastupidise lahenduse ja värvida seinade asemel hoopis lae tumedaks kui öö ning tähed lisada sellele. Efekti lisamiseks on saadaval öövalgusteid, mis imiteerivad küllaltki täpselt kuud, nii et sellise paigaldamine seinale või öökapile teeb öise kogemuse täiuslikuks.
Põnev teedevõrk mängutoa põrandal
Mitmeotstarbeline magnetsein
Tee ühest lastetoa seinast magnetsein, seda esmalt magnetvärviga kattes, kuid ära jäta seda ühevärviliseks ja igavaks, vaid joonista seinale šabloone kasutades näiteks suurte põlispuudega mets, vinge rallirada või hoopis lemmik multikakangelaste peastaap. Selliselt jätkub lapsel tulevikus palju põnevust, seda erinevate mängude tarbeks erikujuliste magnetitega ümber dekoreerides.
Lisaks saad seinale magnetite abil kinnitada ka näiteks lapsele oluliste inimeste ja loomade pildid ning nagid vajaliku riputamiseks. Kui kätte jõuab õppimise aeg, saab magnetitega varustatud tähtede ja numbrite abil seinale sõnu kirjutada ja peamurdmist vajavaid tehteid kombineerida, kuid seda juba lõbusas ja inspireerivas keskkonnas.
Väljakutseid esitav ronimissein
Väikeste lastega käib tavaliselt kaasas otsatu tahe pürgida aina kõrgemale. Seega kui lastetoas leidub natukenegi vaba seinapinda, siis aita sellele soovile kaasa ja ehita sinna ronimissein. Nii saab laps arendada oma ronimisoskust, mis parandab ühtlasi tema lihasjõudlust ja koordinatsiooni ning kui suudad seinale paigaldada ka mõne kavalamat manöövrit vajava rajaelemendi, aitad lapsel arendada tema probleemilahendamisoskust.
Kui seina katab kips ja selle taga ei ole head kinnituspinda, paigalda turvalisuse mõttes ronimisalale mõnest kõvemast materjalist plaat, mille saad kindlalt kinnitada kipsi hoidvate puitkonstruktsioonide külge. Plaadi saad värvida meelepärast tooni või sellele hoopis maalida vallutamist nõudvad mäetipud. Seejärel kruvi seina lapse pikkust arvestades ronimiskividest rada. Kui kardad siiski lapse turvalisuse pärast, siis võid ronimisseina alla asetada kukkumist pehmendava mati. Kuid muretseda ei maksa siiski üleliia, sest toaseinad ei ole enamasti liialt kõrged ja üks olulisemaid oskusi, mida sedasi võimalikult turvaliselt oma lapsele õpetada saad on kukkumine ja oskus oma võimeid adekvaatselt hinnata.
Loe ka: Kuidas kujundada lastetuba kahele eri soost lapsele?