Mis on põhuplaat?
Põhuplaat on naturaalne ehitusmaterjal, mis koosneb ligikaudu 98% nisupõhust, sellest väljuvast liimainest ingiinist 0,5%, ning kattepaberist 1,5%.
Esmalt puhastatakse, kuivatatakse ja lõhestatakse õled. Seejärel nisupõhku ekstrudeeritakse ehk kuumtöödeldakse ja pressitakse vaakumis, et materjalist aurustuks vesi ja väljuks ingiin. Kuumuse tõttu tahenevad tselluloos ja ingiin, mis muudavad plaadi tugevaks. Seejärel viimistletakse plaadi külgi tugeva taaskasutatud paberiga.
Põhuplaadi omadused
Heliisoleeriv
Oma tiheduse ja koelisuse tõttu suudab 58 mm paksune põhuplaat summutada 35 db tugevusega heli. Seetõttu on müratakistav plaat hea valik kontoritesse ja ka muusikastuudiotesse.
Soojapidav. Loodusliku päritoluga materjalil on suur võime soojust salvestada. Plaadi mass ja maht võimaldab suurema soojusinertsi, mis vähendab aastaringset temperatuuride kõikumist. Efektiivne soojusregulatsioon tagab ruumidele ka meeldiva mikrokliima.
Niiskust reguleeriv
Põhuplaat suudab märgadel aastaaegadel niiskust endasse talletada ja kuival perioodidel seda ruumi suunata, mis aitab tagada tasakaalukamat õhuniiskuse taset hoones. Põhuplaat ei vaja ka eraldi auru- ega tuuletõkkeplaate, mis tähendab suuremat hingatavust, naturaalsemat niiskuse välja kuivamist ja ventilatsiooni. Ka materjal ise ei kuiva nõnda, et sinna ilmuks mõrasid ega pragusid. Eriti efektiivse niiskus- ja soojusregulatsiooni kindlustamiseks sobib põhuplaati viimistleda siseruumis savikrohvi või puiduga.
Ökoloogiline
Tootmisel kasutatakse taaskasutatavat paberit ja ka tootmise jääke võib komposteerida. Lisaks saab materjali toota ka Eestis, mistõttu ei kulu ka tarneks palju energiaressursse. Ehitusplaat kuulub oma loodusliku konsistentsi tõttu A++ kategooriasse, mis ei ole Euroopa Liidus just sage nähtus.
Vastupidav
Stabiilne ja jäik plaat lubab mittekandvaid vaheseinu rajada lausa karkassita, mis ilmestab materjali tugevat kandevõimet. Oma tiheduse tõttu võib mööblit põhuplaati ka tüübliteta fikseerida. Lisaks, et plaat paindub rohkem kui näiteks betoon ja telliskivi, on ta ka vastupidavam kokkuvarisemise suhtes.
Tervislik
Tänu naturaalsele koostisele on see sobilik ka allergikutele.
Tulekindlus
Kuigi materjali pind hakkab leegiga kokkupuutel põlema, siis kustub see kohe, kui tuli kõrvaldatakse. See on tingitud asjaolust, et kokku pressitud põhk on nii tihe, et hapnik ei saa kuigi kergesti läbi. See muudab materjali nii tulekindlaks, et see ei põle iseseisvalt ja seetõttu ei sobi tulehakatiseks.
Kiiresti ja lihtsalt paigaldatav
Põhuplaat on toimib seinakonstruktsioonis kui heli-, auru- ja tuuletõke ja ei vaja lisakarkassi. Muuhulgas on materjal lihtsasti töödeldav - seda on lihtne saagida, viimistleda ja kruvid või naelad jäävad kergelt ent tugevalt materjali kinni. Müügil on kusjuures ka spetsiaalselt põhuplaadile mõeldud teipe ja seibe.
Ei tõmba ligi närilisi
Kuigi närilised armastavad põhku süüa ja sinna omale kodu rajada, muutuvad kuumtöötlemisel nisupõhu omadused nõnda, et närilised ei pea põhuplaati enam väärtuslikuks.
Mõõtmed
Eestis müüdavad põhuplaadid on enamasti paksusega 38 või 50 mm, laiusega 800-1200 mm ja pikkusega 2500-3000 mm.
Põhuplaadi kasutusvõimalused
Põhuplaat on hea materjal seinte, karniiside, põrandate ja lagede ehitamiseks nii siseruumides kui ka väljas. Sellega saab renoveerida vanu hooneid ilma, et kannatada saaks ruumi mikrokliima.
Põhuplaat on efektiivne ja mitmekülgne materjal sise-ehitusprojektides ning sobib kasutamiseks nii vahelagede kui ka -seinte ehitamiseks ning soojus- ja heliisolatsiooni parandamiseks. Materjali võib viimistleda näiteks parketi, tapeedi, vesialuste värvide, krohvi või keraamiliste plaatidega.
Lisaks on põhuplaat hingav materjal ja sobi seetõttu häst puidu ja muude hingavate materjalidega. Seetõttu on see ideaalne materjal palkhoone lisasoojustamiseks.
Väliruumis teenib põhuplaat väiksemamahuliste objektide puhul nii kandva seina kui tuuletõkkeplaadina. Seal võib seda viimistleda näiteks niiskust tõrjuva krundi, värvi, krohvi, laudise või kivivoodriga.
Põhuplaat ei ole kuigi nõudlik, ent viimistlusmaterjalid tasuks valida madala veeauru difusioonitakistuse arvu järgi. Nimelt kahjustab plaati pidev otsene kontakt veega, ent samas õige töötluse korral võib põhuplaati kasutada lausa märgades ruumides nagu vannitoas ja saunas. Kui põhuplaadile on tehtud hüdroisolatsioon või niiskustõke, võib selle katta kas laudise või keraamiliste plaatidega.
Põhuplaadi ajalugu
Põhuplaat võeti ehituses kasutusse 1930. aastatel Rootsis, seejärel levis see ka Suurbritanniasse ning aegamisi ülejäänud Euroopasse. Kuigi Eestisse jõudis põhuplaat ca kümme aastat tagasi on ehitusmaterjal pea sama vana kui kipsplaat.
Turul müüdavad põhuplaadid täielikult standardiseeritud ja omavad Euroopa Liidu sertifikaate, mis garanteerivad toote kvaliteedi ja usaldusväärsuse.
Kokkuvõte
Naturaalne põhuplaat on Eestis küll võrdlemisi uus tegija, ent tegelikult on ehitusmaterjal juba ligi saja aasta vanune. Seda saab rakendada nii sise- kui välitingimustes nii väikeste kui suurte hoonete puhul.
Põhuplaadil on kõrge müratakistus, mistõttu paigaldatakse seda tihti just helistuudiotesse. Lisaks on toode soojapidav, kiiresti paigaldatav, vastupidav, keskkonnasõbralik, niiskust reguleeriv, mitmekülgne ega karda tuld.