Aiamööbel
Talveks ilmastiku meelevalda jäetud aiamööbel võib kevadeks küllalt nukker välja näha: mustus, rooste, praod ja kulunud värv ei ole miski, mida oma kenal terrassil või aianurgas näha sooviksid. Seega ole tark ja hoiusta oma kena aiamööblit sobivatel tingimustel, nii saad kevadel kohe hakata selle pakutavat mugavust nautima.
Parim lahendus aiamööbli ladustamiseks on viia see talveks sisetingimustesse. Selliseks kohaks on ideaalsed näiteks garaaž või ait, kuid ka kuiv puukuur on alternatiivina parem hoiukoht, kui nende lageda taeva alla jätmine. Kui hoiuruum on piiratud, siis saad mööbli vastavalt vajadusele üksteise otsa virna laduda: sel juhul ole hoolas, et kõik on kindlalt toestatud ja ei ole ohtu, et hunnik üks hetk kokku kukub.
Juhul kui aiamööbli ladustamine sisetingimustes ei tule kõne alla, investeeri korralikesse mööblikatetesse ja kindlasti proovi nende sobivust enda mööbliga enne kui talv käes on. Aiamööbel on üks viimaseid asju, mille talveks ära paneme, seega uute katete hankimise jaoks mittesobivuse puhul enam aega jääda ei pruugi. Kui spetsiaalsed katted osutuvad liiga kalliks investeeringuks, siis osta mööblile sobiva suurusega koormakatted, millel servades kinnitusrõngad. Kata mööbel koormakattega ja seo alt nööridega tugevasti kinni. Kindlasti jäta mööbli alla õhutusava, et niiskematel talvepäevadel ei saaks hallitused seal võimust võtta. Sellise ladustamisviisi korral pead kindlasti aegajalt talvel lund ja jääd mööbli pealt ära lükkama.
Kui sinu aiamööblit katavad padjad, siis need tasub kindlasti talveks tuppa viia. Esimese asjana peaksid need puhastama ja jätma kuivama, kuni oled veendunud, et viimnegi niiskus on patjadest väljunud. Seejärel ladusta padjad sobivatesse kastidesse ja kottidesse, või kui ruumi vähevõitu on, siis kasuta ladustamiseks vaakumkotte.
Istutuskonteinerid
Igasuguse kuju ja suurusega konteinerites taimede kasvatamine on üha enam populaarsust kogunud ning ilmselt leidub pea igas aiaga majapidamises mõni selline istutusanum. Seega on oluline selgeks teha, mida nende istutusnõudega teha sügise saabumisel, kui taimed oma vegetatsiooniperioodi on lõpetanud, et me järgmise kevade saabumisel neid jälle täies hiilguses kasutada saaksime.
Esimese sammuna puhasta potid hoolega. Juhul kui kahtlustad, et seal kasvanud taimi on tabanud mõni haigus või on seda kahjustanud mõni kahjurputukas, siis hävita kogu poti sisu koos taimejäänustega. Kui sellist hirmu taimele peale vaadates ei ole, siis võid mulla koos istikuga komposteerida. Igal juhul pese potid peale selle sisu eemaldamist korralikult pesuvahendiga ja kuivata hoolikalt.
Kuivanud potid võid ruumi säästmise eesmärgil üksteise sisse laduda ja viia nende talvisesse hoiupaika. Plastmasspottide puhul pole vahet, mis temperatuuril neid hoitakse, kuid pane nad varju alla, et raske lumi ja jää neid ei lõhuks. Hästi sobivad selleks tarbeks näiteks kasvuhoone või puukuur, kuid kui asetad nad kohta, kus päike neile peale paistab, siis kata nad kindlasti läbipaistmatu kattega, et varakevadine intensiivne päikesekiirgus ei lõhuks nende struktuuri ja pleegitaks nende pinnale laike.
Savist ja keraamikast istutusnõud tuleb kindlasti panna talve eest varjule kohta, kus temperatuur ei lange alla null kraadi. Oma poorse pinna tõttu säilitavad nad alati endas juba paljalt õhuniiskuse toimel veidi vett ja miinuskraadide saabumisel võivad nad seetõttu kergesti mõraneda. Ideaalseks hoiupaigaks neile on näiteks kelder või garaaž. Kui sinu potte katab ilus värvikiht või reljeefsed kaunistused, siis võta see aeg ja mässi nad enne hoiustamist näiteks eraldi ajalehepaberisse: nii väldid kriimude ja täkete tekkimist pottidele.
Käsitööriistad
Kui kõik aiatööd on tehtud, on aeg panna talvekorterisse ka kõik oma kevade ja suve jooksul kasutatud käsitööriistad. Esimese asjana pead oma rehad, labidad, aiakäärid jm peenarde vahelt ja varjualustest kokku koguma ning neile korraliku pesupäeva korraldama. Kui sa oma aiatööriistasid mustana ladustad, siis küllalt pea hakkab metallist tööriistadel levima rooste, ning nende puidust osad pehkivad.
Kui tööriistad on puhtad, siis vaata nad esmalt üle selle pilguga, kas mõni neist vajab parandamist või on sootuks vaja uue vastu välja vahetada. Sellega väldid paanikaoste niigi kiirel kevadisel aiahooajal. Järgmisena võta käsile kõik teritamist vajavad tööriistad, nagu käärid, labidad ja kõplad, ning ihu nad luisuga teravaks. Viimasena vii enne ladustamist läbi korralik õlitamisprotseduur: õlita tööriistade liikuvad mehhanismid, nagu näiteks aiakääridel ning määri kaitsva õliga üle kõik metallist tööriistade osad.
Aiatööriistasid on parim viis hoiustada neid konksude ja naelte otsa üles riputades, nii tagad piisava õhuringluse, mis tagab nende pikema eluea. Kui sul ei ole ehitatud aiakuuri, siis sobivad tingimused valitsevad ilmselt puukuuris ja garaažis. Loe ka: Aiakuuri ehitamine ABC
Muruniiduk
Kui oled sügisel viimase niitmise ära teinud, on aeg talvekorterisse panna ka oma truu abiline – muruniiduk. Enne aga kui sa selle garaaži alla lükkad, pööra natuke tähelepanu niiduki hooldusele, vastasel juhul võib juhtuda, et kevadel niitma hakates ta enam ei käivitu. Sama jutt kehtib ka murutraktorite omanikele.
Esimese sammuna tühjenda niiduki bensiinipaak, ning ühenda lahti aku. Seejärel on aeg läbi viia põhjalik puhastustoiming, mille käigus eemalda kogu mustus ja murujäägid, millele ligi pääsed: nii väldid niiduki detailide roostetamist. Seejärel võiksid läbi viia kõik hooldusprotseduurid ja parandada vead, mis sinu masinal vaja, näiteks vaheta ära õhufilter. Neid toimetusi kevadeks jättes võid vabalt vahepealse aja jooksul midagi sootuks ära unustada või võib juhtuda, et kevadel esimese niitmisega läheb lõpuks nii kiireks, et tekib tahtmine silm mõne olulise koha peal kinni pigistada.
Aiavalgustid
Kindlasti ei ole vaja kõiki aiavalgusteid talveks kokku korjata, eriti kuna ees ootab pikk ja pime aeg. Siiski on teatud valgustid, mille kasutegur külmal ja lumisel ajal on nullilähedane ja neid õue jättes riskime lihtsat nende kahjustada saamisega.
Kokku tasub korjata kõik peenardesse torgatud päikesepatareidega töötavad lambid. Isegi kui nad on töökindlad ka talvel, siis pimedal ajal paksu lumekatte all ei ole neist rõõmu väga kellelegi. Seepärast kogu nad kokku, puhasta ja lülita enne hoiustamist välja. Nii saad kindel olla, et kevadel on nad jätkuvalt tiptop korras.
Talveks õue ei ole vaja jätta ka pergolatesse ja terrassile paigaldatud kenasid disainvalgusteid ning valguskette, mida sa jõulumeeleolu loomiseks kasutada ei plaani. Vaevalt, et sa talvekuudel õues õhtuti istumas käid, nii et paiguta need kenasti mõnda kuiva ruumi ja saad kindel olla, et nad ka järgmisel suvehooajal meeleolu aitavad luua.
Kastmissüsteem
Enne miinuskraadide saabumist, tuleb talveks valmis seada ka kõik aias kasutatavad kastmissüsteemi osad ja tarvikud. Kõige esimese asjana keera kinni peakraan, läbi mille vesi voolikutesse jõuab, ning seejärel tühjenda voolikud, lastes sinna jäänud viimasel veel välja joosta.
Kui oled kastmisvee kättesaamiseks kasutanud pumpa, mis vee tiigist või paagist süsteemi toob, siis võta see nüüd sealt välja, tühjenda veest ja kuivata ning säti garaaži kevadet ootama. Tühjenda ka kõik veemahutid, milles oled vett soojendanud või kuhu oled vihmavett kogunud, pese nad puhtaks ja sulge kaanega. Ära unusta õue ühtegi kastekannu ja plastikust kannud pane kindlasti peitu otsese päikesevalguse eest.
Talve lähenedes tuleb automaatse kastmissüsteemi küljest lahti monteerida kompuutrid või taimerid, need veest tühjendada ja kuivatada, ning garaaži hoiule panda. Juhul kui oled kasutanud kastmisel niiskusandureid, tuleb ka need õuest kokku korjata. Seejärel keri kokku kõik maapinnal olevad voolikud ja vii nad varju alla. Enamikke voolikuid ei ole iseenesest vajalik hoiustada pluss kraadide juures, aga kui ladustad nad näiteks külma kuuri, siis jälgi, et nad kindlasti veest tühjad oleksid. See kehtib ka voolikute otsas olevate kastmispüstolite kohta: enne ladustamist kuivata nad korralikult.