Palkmaja eelised:
- Stiilne välimus
- Mõnus sisekliima
- Keskkõnnasõbralik
- Taaskasutatav
- Soodsam kui kivimaja
Kui palkmaja on valmis, siis tuleb arvestada mitmete puidu eripäradega nagu näiteks vajumine. Kogemustega ehitajad arvestavad 5-6% vajumisega. Kui palkmaja kokkupanekul pole vajumisega arvestatud, tekivad juba mõne aastaga suured praod. Soovitatakse hoida esimesed pool aastat hoones umbes 15C temperatuuri, sest liigne soojus võib palgi lõhki kuivatata, tekivad praod.
Viimistlus
Palkmaja viimistletakse tavaliselt pärast valmimist. Märksõnad on looduslik, naturaalne ja öko. Enamasti ei panda palkmajale plastikust aknaid või uksi ning maja viimistletakse tavavärvide asemel tõrvaõlidega. Nii säilitatakse palkmaja looduslik omapära ning värvitoon.
Parim lahendus on tõrvaõli, mis imendub puitu ja on kerge tooniga kuid peaaegu läbipaistev. Stiiline puidu tekstuur jääb nähtavale, kuid on kaitstud päikese, tuule ja niiskuse eest.
Kindlasti ei tohi jätta palkmaja viimistluskihita, sest puit on äärmiselt vastuvõtlik ilmastikutingimustele – niiskusele, tuulele ja suurtele temperatuurikõikumistele. Viimistlemata puit laguneb juba 5-10 aastaga.
Tõrvaõli imendub sügavale puitu kaitstes seda niiskuse ja mädaniku ning UV-kiirguse eest. Olenevalt maja asukohast ja sellest kui palju puid on maja ümber ning kui palju otsest päikesevalgust maja saab, tuleb hoonet regulaarselt tõrvaõliga töödelda. Teatud aja jooksul muutub toon heledaks ja siis peaks kogu maja kindlasti üle õlitama.
Kontrolli hoone olukorda vähemalt kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Palkmaja seinad peaksid olema puhtad sodist nagu huumus, lehepraht, sammal jne. Kõik see tuleb regulaarselt eemaldada ja palkide vahed väikese kareda (mitte metallist) harjaga puhastada.
Lisaks seintele kontrolli ka katuse ja sokli olukorda. Katus puhasta lehtedest, okastest ja muust prahist. Sokli ja vundamendi puhul on oluline, et ei jääks niisket ala vundamendi ning palgi vahele. Kogu vesi peab olema majast eemale suunatud drenaaži.
Palgikahjustused tulevad peamiselt niiskusest, materjali ja ehituse halvast kvaliteedist ning konstruktsioonide ebastabiilsusest. Niiskuskahjustust võivad veelgi suurendada puidule mittesobivad viimistlusmaterjalid nagu näiteks mittehingav värv.
Lisaks tõrvaõlile on hakatud kasutama ka lasuurvärve, mis annavad puidule vastupidava kaitsekihi. Kuigi palkmaja võlu on just selle stiilne välimus, pikendab õige hooldusvärv palgi eluiga isegi kuni 20 aastat.
Värv annab puidule keemilise kaitsekihi, mis kaitseb pinda seene, hallituse, kopituse ja muu elusorgaanika eest. Nagu öeldud on Eesti kliima puithoonele äärmiselt vaenulik – kõrvetav päike vaheldub niiskuse, tuule ja lumega, lisaks väga suured temperatuurimuutused. See tähendab, et puitu peaks hooldama vähemalt 4-5 aasta tagant ning 2-3 aasta järel, kui kodu asub soolase meretuule käes.
Hooldus
- Enne hooldust tuleb palk traatharjaga üle lihvida, et eemaldada mustus, mikroobid, sammal, mikroseen jne.
- Kui puit on kaua hooldamata, tuleks see õigete vahenditega üle pesta ja eemaldada orgaanika. Isegi kuiv puit on suurepärane kasvulava igasugusele elusloodusele.
- Enne tõrvamist peab palk olema vähem kui 15% niiskusesisaldusega. Tõrvaõli seob puidus oleva niiskuse ja kui palk on liiga niiske, tekivad sissepoole niiskuskahjustused seen ja mädanik.
- Sama kehtib ka regulaarse hoolduse puhul – tõrvaõliga võib katta vaid kuiva palgi.
- Puit peab olema tõrvamise ajal täiesti puhas. Kui sellel on mõni muu vana viimistluskiht (näiteks värv), tuleb see kindlasti üle lihvida ja vana viimistluskiht eemaldada.
- Kogu viimistlemise ajal tuleb õli pidevalt segada, et see ei settuks.
- Kanna õli palgile pintsli või rulliga. Õliga võib pigem liialdada kui seda kokku hoida. Hoolitse, et õli saaks piisavalt otstesse ning eriti ohtralt pragudesse ning lõhedesse.
- Esmasel viimistlusel tuleb palgile kanda 2-3 kihti.
- Tavaliselt lõhnab uus palkmaja tõrva järgi veel mitu nädalat pärast viimistlust.
- Kõik töövahendid tuleb puhastada või põletada, et vältida isesüttimist.
- Arvesta, et tõrvaõli ning palk on tuleohtlikud, palkmajas peab kindlasti järgima kõiki tuleohutusnõudeid.
- Tõrvaõli saab toonida värvipigmendiga.
Kokkuvõtteks
Palkmaja viimistluseks on veel teisi võimalusi, näiteks tööstuslik pinnakatmine, pinnavärvid, puidulasuur jms. Palkmaja viimistluseks ja hoolduseks vajalike ainete osas suhtle kindlasti vähemalt esimesed korrad spetsialistidega. Kindlasti ei peaks viimistlus- ja hoolduskulude pealt kokku hoidma. Nii tagad parima tulemuse ja maja võimalikult kõrge eluea.