Kus OSB plaati kasutatakse?
OSB kasutusvaldkond on väga lai. Antud plaati võib kasutada nii sise- kui ka välistingimustes, kuid siinkohal tuleb tähele panna, et välistingimustes tuleks kasutada OSB niiskuskindlamat ja tugevamat varianti, milleks on OSB3. OSB ja OSB2 on mõeldud ainult sisetingimustes kasutamiseks.
OSB plaate võib kasutada ehitamisel kõikjal maja konstruktsioonides. Sellega võib katta seinad, laed, ehitada katuse aluspinda või hoopis põranda. Seejuure katuse ja põranda ehitamisel tasub kasutada tapiga ehk soonega OSB varianti, mis võimaldab saada hakkama väiksema materjalikuluga: plaate saab jätkata ka aluskonstruktsioonide vahel ja puudub vajadus kasutada mitut kihti.
Suurepärane ehitusmaterjal on see ka näiteks kuuride ja garaažide ehitamisel, kus OSB plaadi peab vaid väljast katma mõne ilmastikukindlama materjaliga, kuid ehitise siseosa tugev konstruktsioon võimaldab tänu plaadi tugevusele sellistes hoonetes seinale ja lakke ilma probleemideta erinevat inventari kinnitada.
Lisaks võib OSB plaate kasutada ka mitmesuguse mööbli valmistamiseks. Nii võib osav meistrimees sellest vormida mahuka garderoobikapi, mitmesuguse otstarbega kappe ja riiuleid või miks mitte ka diivani või köögisaare. Viimasel ajal on populaarseks muutunud isegi OSB plaadi kasutamine lõuendina omanäolise kunstiteose loomisel. Mööbli valmistamise osas tuleb mõneti kasuks selle materjali raskus, mis teeb selle kasutaja jaoks kindlaks ja mugavaks.
Kuidas OSB plaati lõigata ja kinnitada?
OSB plaati lõigatakse sobivasse mõõtu kasutades erinevaid puidutööriistasid, nagu näiteks kettsaag, vukssaag, tikksaag jm. Samuti saab sellesse tavalisi puidutööriistu kasutades hõlpsasti auke freesida ja puurida. Juhul, kui sul kodus siiski vajalikke tööriistu endal olemas ei ole, saab enamikes ehituspoodides materjali soetamisel lasta selle vajalikku mõõtu lõigata.
Kuna OSB plaatide valmistamisel kasutatakse mitmeid keemilisi ühendeid, mis saagimisel tekkiva tolmu koostises silma sattudes või sisse hingates võivad olla ohtikud meie tervisele, tuleb selle ehitusmaterjali lõikamisel kindlasti kasutada sobivaid kaitsevahendeid. Selleks kasuta kindlasti suletud kaitseprille ja tolmumaski.
Pane tähele, et kui hakkad OSB plaate kinnitama, siis selleks tarbeks ei sobi tavalised puidukruvid, vaid kasutada tuleb spetsiaalseid puitlaastplaadi kruve. Kuna antud materjal on oma olemuselt kõva, tuleks kasutada selle kinnitamiseks freesribidega kruve, mis süvistuvad ise materjali. Juhul, kui ehitad OSB plaatidest põrandat, tasub kindlasti detailide tapid enne kruvidega kinnitamist montaažiliimi kasutades kokku liimida, et vältida tulevikus põranda nagisemist. Liimi võid kasutada ka kõigil teistel pindadel, kus liikumist soovitakse minimeerida, või kui plaadi alune pind, näiteks betoon, tavaliste kruvidega kinnitamist ei võimalda.
Millega OSB plaati viimistleda?
Kuna OSB sisaldab mitmeid keemilisi ühendeid, mis tundlikumatele inimestele võivad pikemaajalise kokkupuutel probleeme tekitada, ei tasu neid plaate elukeskkonnas hoida avatuna, vaid plaadid tasub katta mõne teise ehitusmaterjali või pinnaviimistlusvahendiga. Lisaks annab see ka plaadile täiendava kaitse ja kasvatab selle eluiga.
Erinevad viimistlusvariandid tulevad enamasti arutlusele just OSB plaatidega kaetud mööbli ja seinade viimistlemisel. Seejuures tuleb mõelda, kas kasutad neid plaate antud kohas ehitusmaterjalina vaid tugevuse tagamiseks ning eelistad OSB plaati vaid lihtsa ja soodsa ehitustehnoloogilise lahendusena või avaldab sulle muljet ka selle ehitusmaterjali väljanägemine.
Tegelikult on tänapäevases sisekujunduses muutunud äärmiselt populaarseks ka OSB plaadi eksponeerimine võimalikult naturaalsena. Kui soovid sellist lahendust ka oma koduses interjööris kasutada, siis on otstarbekas mõni OSB plaadiga kaetud aktsentsein või sellest ehitatud mööbliese katta lihtsalt naturaalse puidulaki või -õliga. Nii saad ilmestada oma eluruume selle ehitusmaterjali puidutooni ja põneva tekstuuriga. Teise lahendusena võid OSB plaadi üle värvida mõne meeldiva puiduvärviga. Sellisel juhul saad interjööri kujundamisel kasutada ära OSB plaadi põnevaid kordumatuid mustreid.
OSB plaadile teiste ehitusmaterjalide paigaldamist, nagu tapeet ja keraamilised plaadid, peab võimalusel vältima. Tegelikult on neid mõlemaid võimalik plaadi pinnale väga hõlpsasti paigaldada, kuid seejuures pole kindel kui pikk saab seal olema nende eluiga. Nimelt on OSB plaadi näol tegemist siiski puitmaterjaliga, mida iseloomustab selle paisumine ja kuivamine sõltuvalt ümbritsevast õhuniiskusest.
Seega võib juhtuda, et kui mingil põhjuse läheb toas niiskustase liiga kõrgeks, võib plaadile paigaldatud viimistlusmaterjal kahjustada saada. Tapeedi puhul tuleb veel arvestada, et õhema ja sileda tapeedi puhul jääb plaat selle tagant ilmselt läbi kumama. Seega on selline variant küll teoorias võimalik, kuid kauakestva lahenduse loomiseks ei ole see kindlasti soovitatav lahendus.
Seega tasuks ikkagi sellised seinad eelnevalt katta kipsiga ja korralikult pahteldada, misjärel võib neile paigaldada mistahes pinnaviimistluse. OSB plaat nende taga võimaldab aga tulevikus kõikjale seinale erinevaid objekte kinnitada. Seega kui tead remonti tehes, et mõni sein peab tulevikus kandma sinu maale, fotosid või muid sisustuselemente, tasub kindlasti selle seina taha OSB plaat paigaldada.
Äärmiselt laia valiku kõiksugust puitmaterjali ja puidust ehitusplaate leiad Puumarketi veebilehelt. Kui jääd sobiva materjalide valikul hätta aitavad Puumarketi spetsialistid leida sobiva lahenduse.
Loe ka: Puidust ehitusplaadid ABC - vineer, OSB, puitlaast- ja puitkiudplaadid