Ohtlikkus
Puu muudavad ohtlikuks murdunud või rohked kuivad oksad, lõhed või praod, topeltladvad jne. Mõnikord on puudel näha puuseeni, puu võib olla viltu vajunud, tormi tagajärjel teise puu peale kukkunud vms. Sellises olukorras võiks pöörduda spetsialisti ehk arboristi poole, kes hindab, mida sellises olukorras teha. Ohtlikus seisukorras oleva puu lõikamisega ei tohiks viivitada, sest kunagi ei tea, millal see ise alla kukub.
Puu langetamise muudavad ohtlikuks mitmed tegurid, mida tuleb arvesse võtta, et võimalikke kahjusid vältida.
Langemise suund
Puu langetamisel mõjutavad puu kukkumise suunda mitmed faktorid. Tuleb mõelda, mis nurga all puu kasvab ja mis nurga alt seda lõigatakse. Tuleb võrrelda okste raskust ühel ja teisel pool puud. Isegi tuule tugevus võib puu langetada suunas, mida selle lõikaja ei tahtnud. Nii võivad puud kukkuda inimeste, teede, elektripostide, sõidukite või hoonete peale, tekitades sellega suurel hulgal kahju ja isegi surma.
Kui puu langeb elektriliinidele, siis võivad liinid tugevalt kahjustada saada. Võib tekkida elektrilöögi saamise oht ja isegi põleng.
Kukub tükkideks
Olenevalt puu seisukorrast ja vanusest võib see kukkudes mitmeks jupiks laguneda. Need tükid võivad kõikjale laiali lennata, tehes viga nii inimestele kui ka masinatele. Isegi inimesed, kes seisid puu lõikamise ajal ohutus kauguses, võivad mitmekümne meetri kauguselt pihta saada. Puutükid võivad tabad pead ja silmi, lennata vastu keha või jalgu. Eriti halbades oludes võivad vigastused olla väga suured.
Sae ohutus
Mootorsaed on puude lõikamisel ühed ohtlikumad vahendid. Sae valesti kasutamine võib olla ohtlik ja lõppeda isegi surmaga. Mootorsaed võivad tugevama objektiga kokku puutudes tagasi põrgata ja kui sae kasutaja ei ole selleks valmis, siis on kahju kerge tekkima.
Kas lõigata ise või kutsuda professionaal?
Üks põhitõde, mida asjatundjad rõhutavad, on see, et kui puuokste lõikamisel on vaja kasutada redelit, siis järelikult on puu liiga kõrge, et seda tööd ise teha. Töö muudab ohtlikumaks mootorsae kasutamine ja redelil seismine suurendab riske veelgi. Siis peaks kutsuma kogenud lõikaja. Kuigi aias on töid, mida inimene saab ka ise teha (nt taimede väetamine või puu istutamine), siis puude langetamine ei ole riski väärt.
On inimesi, kes mõtlevad, et nad on kavalad ning kasutavad puu langetamiseks ja puujuurte või kännu välja tõmbamiseks oma autot. Seda ei soovitata teha, eriti kui puu asub mõne hoone lähedal. Puu võib langeda ootamatus suunas, kukkuda mõnele hoonele, elektriliinidele või autole peale.
Puud ja kännud võivad palju kaaluda või olla nii tihedalt juurtega maa sees kinni, et sõiduk ei ole selle väljatõmbamiseks piisavalt võimas. Kui sõiduk ka vastu peab, siis võivad ketid või nöörid, mis autot ja puud ühendavad, suure pinge all katki minna ning need toimivad siis kui võimsad piitsad, mis võivad tabada keda iganes, kes läheduses on.
Ise saab aga langetada väikeseid puid. Muidugi tuleb enne teha eeltööd. Päev enne lõikamist soovitatakse ka puu ümbrust kasta, et pärast kännu eemaldamiseks oleks maad kergem kaevata. Mõõda puu ümbermõõt. Iga 2,5 cm kohta ümbermõõdus kaeva 15 cm maad.
Väikese puu võib ka välja kaevata, et see mujale istutada. Kui juured on terved, siis saab puu uuesti istutada. Kui seda teha ei soovi, siis lõika puu sae abil väikesteks tükkideks. Ära unusta kanda kaitseprille, kõrvatroppe ja kindaid.