Niisutussüsteemi eelised: Kas vihmutid on seda väärt?
Ajasääst: Ideaalne aeg aia kastmiseks on hommikul kella neljast kuni kella kümneni. See teeb kastmise keeruliseks neile, kellel on suur krunt või kes on hõivatud muude tegevustega. Kui aeda on paigaldatud niisutussüsteem, saab selle seadistada vastavalt eelistustele, nii et see käivitub ja peatub soovitud ajal, isegi kui omanik pole kodus. Selline lahendus muudab aia hooldamise märkimisväärselt efektiivsemaks.
Fokuseeritus: Läbimõeldud niisutussüsteem on paigaldatud selliselt, et vesi suunatakse õigel ajal õigesse kohta ehk just sinna, kuhu vett on kõige enam vaja. Nii on veekadu väiksem, taimed saavad piisavalt vett ja tänu väetisele ja päikesevalgusele on muru ja taimed tugevad ja terved.
Esteetika: Korraliku niisutussüsteemi kasutamisel ei ole vaja enam välja võtta veevoolikuid. Niisutussüsteemi suureks eeliseks on see, et näha on vaid vihmutite otsasid. Saadaval on ka lahendusi, mille puhul on need otsad maa seest väljas vaid siis, kui need on aktiivses töörežiimis ja muidu diskreetselt peidus. Selle tulemusena ei teki probleemi, et peaks voolikuid mööda aeda laiali vedama ja pärast kokku panema.
Taimede tervis: Sõltuvalt kliimast ja pinnase olukorrast võib aed vajada kastmist üks või kaks korda nädalas, iga kord umbes 30-60 minutit. Liiga palju või liiga vähe vett võib põhjustada haljastuse kahjustumist, kuid korrektselt planeeritud ja seadistatud niisutussüsteem võimaldab rahulikult puhata. Sellise süsteemi abil saavad muru ja taimed piisavalt vett ilma suurema raiskamiseta.
Vabadus: Automaatse niisutussüsteemi abil ei pea mõtlema sellele, kas taimed saavad ikka kastetud, kui otsustatakse minna puhkusele või aias tegutsemisest üldse paus teha. Süsteem garanteerib, et taimed saavad õigel ajal ja õiges mahus kastetud ning tänu sellele on need pikemalt terved ja tugevad.
Paindlikkus: Kaubanduses on saadaval erinevad niisutussüsteemide lahendused, mis on mõeldud sobima erineva suurusega kinnistutele. Valikus on nii manuaalsed kui ka automatiseeritud lahendused, samuti erineva hinnatasemega variandid, mis võimaldavad veelgi täpsemalt seadistada kastmisplaani. Soovitatav on jätta paigaldamine professionaalidele, et vältida võimalikke lekkeid ning olla kindel, et süsteem töötab nii, nagu on ette nähtud.
Loodussõbralik: Niisutussüsteemi üheks suureks eeliseks on üsna täpne vajamineva veekoguse kasutamine. See aitab vältida taimede ülekastmist, mis võivad halvasti mõjuda ning suurendada veekulusid.
Niisutussüsteemi puudused
Selle tänapäeval elu mugavamaks tegeva lahendus puhul peaks kaaluma kõiki aspekte, nende hulgas ka kõikvõimalikke puuduseid.
Hooldus: Selleks, et tagada süsteemi optimaalne toimimine tuleb teostada kastmissüsteemi hooldustööd nii kevadel kui ka sügisel. Kevadel tuleks veenduda, et talvine periood pole süsteemile kahju teinud ja sügisel pärast aktiivset kastmisperioodi kontrollida, et pole tekkinud lekkeid, mis võiksid põhjustada veekao ja tagada taimede korraliku kastmise.
Parandus: Aja möödudes võivad vihmutite otsad ja süsteemi erinevad osad kuluda ning vajada asendamist. Ehkki osad ise pole kallid, tuleb arvestada, et nende vahetamiseks tuleb pinnas uuesti üles võtta, et süsteemile ligi pääseda, mis võib osutuda kulukaks ja aeganõudvaks protsessiks.
Kahjurid: Maa-alused kahjurid võivad kahjustada kogu niisutussüsteemi, rikkudes veeliine, kahjustades mitmeid komponente. Selle vältimiseks on oluline hoida kahjurite tegevusel silma peal ja kontrollida nende pesitsemist. On äärmiselt pettumust valmistav kulutada aega ja raha niisutussüsteemi ostmisele ja paigaldamisele, kui see muutub kasutuskõlbmatuks kahjurite poolt tekitatud kahjustuste tõttu.
Ilm: Niisutussüsteemi paigaldamine sõltub laiemalt ilmastikust ja selle vajalikkus võib varieeruda erinevates piirkondades. Vihmasemates piirkondades on taimedel tihti piisavalt looduslikku kastmist ning nad on harjunud sellega. Kuivemates piirkondades aga vajavad taimed rohkem kastmist, eriti kui nad pole kohalikele tingimustele loomuomased või nõuavad keskmisest rohkem vett, näiteks troopilised taimed, mida sageli kultiveeritakse nt botaanikaaedades ja ka paljudes eravaldustes.