Muru hooldamine ei tähenda ainult selle niitmist, ära ei tohi ka unustada selle kastmist, väetamist ja õhutamist. Muru õhutamine on sisuliselt aukude tegemine muru sisse. Pinnasesse tehakse väikesed augud, mille kaudu pääsevad toitained, vesi ja õhk paremini muru juurteni. Tulemuseks on kohevam ja tugevam muru.
Millal on parim aeg muru õhutamiseks?
Iga-aastane õhutamine pole üldjuhul vajalik. Muru peaks õhutama iga 2–3 aasta tagant olenevalt pinna niiskusest ja umbrohu tihedusest. Kui murul käiakse rohkem ja tegemist on savise pinnasega, tuleks õhutada igal aastal või isegi iga kevad ja sügis. Liivasel pinnasel tuleb õhutada vähem.
Sõltuvalt muru sordist on parim aeg muru õhutamiseks erinev. Õhutama peaks kasvuhooajal, aga mõned sordid vohavad kuumaga, teised jahedamal perioodil. Mõnikord õhutatakse sügisel, et uueks hooajaks pinnas ette valmistada.
Tööriistad
Muru on saab õhutada erinevate tööriistadega nii mehaaniliste-, elektriliste- kui ka sisepõlemismootoriga seademete abil. Selleks on olemas spetsiaalne aeraator, mis näeb välja nagu muruniiduk ja mille hinnad jäävad aiatarvikute poest üldjuhul 150–300 euro vahele. Kui valid aeraatorit, tuleb võtta arvesse töösügavust ja perioodi, kaua muru on õhutamata olnud. Kui aias on rohkem mättaid ja sammalt, tuleb valida võimsam masin. Aeraatorit saab ka rentida.
Kui muru pind on väike või eelistad kerget füüsilist koormust, saab muru ka manuaalsete tööriistadega õhutada. Näiteks oradega aiatööriist teeb pinnasesse väikseid auke. Torudega aeraator eemaldab pinnasest tükke ja toimib nagu auguraud.
Samuti on võimalik omale soetada spetsiaalsed oradega tallad, millega mööda aeda ringi sõtkuda. Nii saad muru õhutatud ja päevased sammud kirja.
Muru niitmise ja õhutamise teenust on võimalik ka koju tellida. Enamasti jäävad hinnad 35–40 eur/h juurde. Olenevalt krundi suurusest võtab muru õhutamine aega umbes 2 tundi. Õhutamisele kulub veidi kauem aega kui kogu krundil muru niitmisele.
Kuidas õhutatakse muru?
- Enne õhutamist tuleb muru niita ühtlaselt 5–7 cm kõrguseks.
- Muru tuleb õhutada vaid kuivades tingimustes ehk muru ja pinnas peaks olema pärast vihma kuivanud.
- Ei tohi õhutada liigses kuumuses ega liiga jaheda ilmaga. Muru õhutamiseks on parim vahemik 10–25° C.
- Esimesel õhutamisel ei tohi liiga sügavale lõigata.
- Esimesel õhutamisel reguleeri muruõhutaja terad 0,5–1 cm sügavuseks.
- Masinat lükka, nagu niidaksid muru. Ära jäta ühtegi kohta vahele. Kohad, mis on selgelt kohevad, rohelised ja eluterved, õhutamist ei vaja. Tihedad pinnad vajavad mitmekordset ülekäimist.
- Pärast õhutamist tuleb jäägid (umbrohi, samblad ja rohujuured) viia komposti.
- Pärast õhutamist on hea muru kergelt rehitseda, et eemaldada üleliigne lahtine praht ja sammal. Seejärel jäta muru hingama.
- Pärast õhutamist tuleks muru kasta.
- Pärast õhutamist ja kastmist võib muru väetada, eelistatult looduslike väetistega. Nii saab värskelt õhutatud pinnas kohe vajalikud toitained.
- Õhutatud muru tuleks kasta iga 2–3 päeva tagant, kui vihma ei saja.
- Ideaalis võiks muru katta kerge sõelutud mullakihiga, mis on segatud kompostiga. Kattev pind võiks olla kuni 1 cm paksune. Seejärel puista pinnale muruseemned. Juurdekülvamiseks on parim aeg varakevad.
- Pärast seemnete viskamist rulli pinnas üle.
- Ära niida muru vähemalt nädal pärast õhutamist!
Miks peaks muru õhutama?
Aastaid õhutamata muru puhul võib mullal olla tugev koorik, mis ei lase läbi vett ega toitaineid. Seetõttu on muru kidur ja jõuetu, sammal ja umbrohi võivad vohada. Rohujuured vajavad eluks õhku ja seetõttu on regulaarne õhutamine väga oluline.
Märgid, et muru peaks õhutama:
- Kui oled just maja ehitanud, on pinnas kokku surutud ja suurte masinate raskuse tõttu väga tihke. Kui plaanid muru külvata, peab kindlasti pinnast õhutama.
- Kui muru on nõtke, vetrub ja kuivab kiiresti, siis on muru juurte ümber tõenäoliselt liigne mätas. Kui mätas on kõrgem kui 1,5 cm, tuleb kindlasti muru õhutada.
- Muru on luitunud ja hõre, eriti kohtades, kus palju kõnnitakse.
- Pärast vihma või kastmist on maapind märg ja vesi ei imbu hästi pinnasesse.
- Kui muru kasta, siis juba mõne minutiga tekivad lombid ja vesi ei imbu maa sisse.
- Hoolimata kastmisest ja vihmast on muru kohati kollane.
- Kui muru on kinni tambitud, näiteks on sellel hoitud autosid või sellel kõnnivad tihti inimesed.