+ Lisa oma töö      

Muru niitmine - mida teha, et tööd lihtsustada?

19. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
muru niitmine, muru hooldamine, muruniitja, muru niitmine, kuidas niita muru

Muru niitmine on töö, mis jagab inimesed kaheks - on need, kellele see pigem ei meeldi, ja need kellele see on kui teraapiavorm. Ükskõik kumba grupis kuuluda, muru tuleb ikka niita ja töö tegemiseks tuleb valida õige ning sobilik niiduk.

Tähelepanekud

Üks olulisemaid kriteeriumeid, mille põhjal niidukit valida on niidetava murupinna suurus. Sellest sõltub töömaht, mis suureneb oluliselt kui niita muru ebasobiva niidukiga. Kui nädalas tuleb muru niita mitmel korral, siis hakkad ühel hetkel mõtlema, kas "džunglis" on ikka nii halb elada või äkki peaks palkama kedagi seda tööd tegema. 

Ka kõige aktiivsemad aiapidajad võivad ühel hetkel agoonias niiduki kõrvale heita ning pisaraid valama hakata. Asjatundjad soovitavad tähele panna aega, mis niitmisele kulub. Kui niitmisele kulub rohkem kui kaks tundi, siis peaks praeguse niiduki mõne teise vastu välja vahetama, sest see ei ole kõige optimaalsem valik. Kui niitmisele kulub iga kord viis või kuus tundi, siis peaks mõtlema aga murutraktori või mõne teise niidumasina soetamisele. Kuid võib ka arvestada nii, et kui aed on üle 2000 ruutmeetri suurune siis eelista murutraktorit, kui sellest väiksem sobib ka muruniiduk.

käsiniiduk, lükatav muruniiduk, muru niitmine, muru hooldamine
Käsiniidukid sobivad väikestesse aedadesse, kus muru on vähe.

Iseliikuvad või lükatavad mudelid?

Kaubandusest leiab nii iseliikuvaid kui ka lükatavaid muruniidukeid, mis erinevad oma omaduste poolest piisavalt palju, et iga aiapidaja leiab endale kindlasti sobivaima lahenduse. Lükatavad muruniidukid ja käsiniidukid sobivad väikestesse aedadesse, kus muru on vähe, aed on tasapinnaline ja kus niitmine saab tehtud paarikümne minutiga. Iseliikuvad sobivad aga suurematesse aedadesse, kus on liikumist ja füüsilist vaeva rohkem. Selliseid niidukeid saab kasutada ka kallakutel. 

Lükatava niiduki puhul tuleks jälgida, millised on selle rattalaagrid. Asjatundjad soovitavad eelistada niidukeid millel on kuullaagritega rattad, sest nii liigub masin kergemini edasi. Iseliikuvate niidukite seast leiab esi-, taga- ja isegi neljarattaveoga niidukeid. Tasub teadmiseks võtta, et esirattaveoga niidukit on kõige kergem manööverdada, sest vajadusel saab selle esirattad üles tõsta ning jätkata niitmist vajalikus suunas. Neljarattaveoga niiduk on aga suurepärane abiline kasutamiseks suurematel künklikutel aladel.

Teatud masinate puhul saab reguleerida ka edasiveo kiirust. Kõige kiirem lahendus tundub muidugi esimesena kohe hea, sest sellega kiirendatakse niitmise protsessi. Tegelikkuses võib aga tekkida olukord, kus inimene ei jõua niidukiga kaasas käia, olles sunnitud selle järel jooksma ning end väsitades. Lisaks puudub niiduki üle piisav kontroll. Seega peaks enda füüsilisi võimeid piisavalt hindama, et valida õige edasiveo kiirus.

muruniiduk kogumiskastiga, iseliikuv muruniiduk, muru niitmine, muru hooldamine
Suurte ratastega ja kogumiskastiga tagaveoga niiduk.

Mida teha muruga?

Kuigi niidetav muru tundub paljudele lihtsalt praht, millega pole midagi peale hakata, siis tegelikult saab niidetud muruga palju teha. Iseasi, kas niiduk seda võimaldab. Masinat valides peaks mõtlema ka selle niidusüsteemile, sest sellest oleneb, mida niidetud muruga edasi teha. Kaubanduses on saadaval masinad, kus muru visatakse küljelt või tagant välja, see multšitakse või läheb see kogujasse. 

Keskmine aiapidaja eelistab tavaliselt väljaviskega muruniidukit, mille tulemusel jääb niidetud rohi murule, mis siis rehaga kokku korjatakse või jäetakse sinna kõdunema. Aga viisakamat väljanägemist eelistavad aiapidajad tahavad multšeriga niidukit, mis peenestab muru imepisikesteks osadeks, rohi jääb muruplatsile ning annab kasvavale murule eluks vajalikke toitaineid.

Multšiva niiduki tera on tavaliselt ka teistsuguse ehitusega. Tänu oma disainile tekib õhujuga, mis surub lõigatud ja peenestatud rohu maapinna ligi. Selle tõttu jääb muru ilusaks ja puhtaks. Muru regulaarsel lõikamisel ei kasva see pikaks, mille tõttu lõigatud ja peenestatud murumultš on nii väike, et seda ei ole muruplatsil nähagi. Lisaks hoitakse kokku aega ja raha murule mõeldud väetiste ostmise ja kasutamise pealt. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Koguja eeliseks on visuaalselt parem lõpptulemus, sest niidetud muru ei jää sinna niisama vedelema. Seda muru saab kasutada multšina oma peenardel, aga kuna nende lõhn on lagunedes väga tugev, siis oleks soovitatav neid kasutada aia tagumistes nurkades. Koguja kasutamisega võetakse võimalus seda sama muru kasutada multšina murupinnal. Seetõttu on hiljem vajalik muru kvaliteedi parandamiseks sellele ise väetist lisada. 

Kogumiskotiga niidukeid kasutatakse väiksemates aedades, kuid selle puudusteks on koti tühjendamisest tingitud lisatöö. Lisaks rohkemale tööle peab kotti pidevalt vahetama ja see pikendab niigi ajamahukat tööprotsessi. Ja kuna muru tuleb regulaarselt niita, siis võib koguja kasutamine muutuda veelgi tüütumaks. 

Koguja plussideks on peale muru hea väljanägemise ka võimalus sügisesel ajal seda koos langenud lehtedega hekseldada ja koguda. Kui see tehtud, siis saab kogu hunniku viia komposti ja kasutada seda oma aias naturaalse väetisena.

akumuruniiduk, akude vahetamine, muru niitmine, muru hooldamine
Akudega varustatud muruniiduk on vaiksem kui bensiinimootoriga muruniiduk.

Akuga tulevikku

Nagu autotööstuses, kus Tesla elektriautod on omataolistest ühed nõutumad, on eksperdid nõus, et akutoitel töötavad niidukid on tulevik. Asjatundjate sõnul on akuga niidukit parem käsitleda, need on vaiksemad ja tasuvad end pikas perspektiivis ära. Sellegi poolest ei ole ka bensiinimootoriga niidukid kuhugi kadumas.

Bensiinimootoriga niiduki puhul tuleb vähemalt kord hooaja vältel vahetada mootoriõli ja veenduda, et ka teradega on kõik hästi. Akuga niiduki puhul piisab terade teritamist ja kuid tuleb ka arvestada, et akud mahutavus aja jooksul väheneb, mistõttu võivad need mõne aasta möödudes vajada väljavahetamist.

Loe ka: Kuidas muru eest hoolt kanda?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge