Muru niitmine hoiab aia visuaalselt ilusa ja loob korrapärase mulje. Hooldatud muru on pehme, ühtlane, säravalt roheline ja vaba nii umbrohust kui ka haigustest. Õige ja regulaarne hooldus tagab kauni muru pikaks ajaks ning aitab sellel kasvada tihedaks ning tugevaks. Muru niitmine hoiab ära ka erinevate seenhaiguste leviku.
Millal alustada?
Liiga varajane niitmine võib muru kahjustada ning tekitada hilisemalt mitmeid probleeme, näiteks nõrga muru kasvu ning hoopis ulatusliku sambla leviku. Liiga kõrgeks kasvanud hein võib see eest kahjustada muruniidukit ning kõrge muru niitmine on vaeva- ja ajakulukas.
Esimese muru niitmiseks kindlat kuupäeva ei ole. See sõltub väga palju, kui palju on lumesulavett ning kui kaua on külmakraadid kestnud. Arvatakse, et maikuus ei peaks üldse muru niitma, sest see aitab vajalikul mikroflooral – putukad, roomajad, mikroobid ja bakterid – vajalikul viisil välja areneda.
Üldiselt peaks ootama, kuni muru on vähemalt 8-10 cm kõrgune, sest see aitab murul talveunest ärgata ja taastada oma eluks ja kasvuks vajaliku. Ka pärast murukülvi peab laskma murul kasvada vähemalt 10 cm kõrguseks enne niitmist.
Umbrohi
Ka kõige täiuslikumat muru võib kimbutada umbrohi – ohakas, võilill, puude võrsed, naat, jne. Ka ümbritsevad lillepeenrad võivad murule paljuneda.
Enne umbrohu tõrjet peaks kindlasti konsulteerima spetsialistiga. Olenevalt umbrohust, on ette nähtud erinevad tõrjevahendid, mis säästavad muru ning ei kahjusta seda.
Kuidagi on levinud, et muru peab alati igalt poolt ja regulaarselt ära niitma. Samas on üha rohkem levinud, et osades kohtades aias jäetakse muru üldse niitmata ja lastakse areneda kohalikul mikrokliimal. Õitel ja kõrges heinas toimetavad igasugused vajalikud putukad ning õied on ülivajalikud mesilaste tegevuseks.
Kuidas niita?
Muru kasv sõltub suuresti ilmastikust. Palju sademeid tähendab, et muru kasvab jõudsalt. Kõige soodsam ilmastik muru kasvuks on öised vihmahood ja päeval soe päikesepaiste. Tavaliselt kasvab muru eriti jõudsalt just hiliskevadel. Pärast jaanipäeva võib märgata muru kasvu aeglustumist.
Õige oleks niita muru regulaarselt, kui see on 6-10cm kõrgune. Järjepidevus on oluline, kuid samas peaks laskma murul ka kasvada.
Märga muru ei tohi niita. Niiskus on parim seenhaiguste levikuks. Kui on just vihma sadanud, tuleb ära oodata, et muru kuivaks. Kuiv muru tähendab, kui muru peal jalutades jäävad jalanõud pealt kuivaks, sh kinganinad. Samuti ei tohiks muru niita hommikul, siis on muru kastemärg ja lõigatud otsad kõrvetab päike liialt ära. Parim aeg muru niitmiseks on pärastlõuna ja õhtu.
Muru niites jälgi, et lõikad seda iga kord pisut erinevalt. Nii ei teki rattaradu ja muru kasvab ning on sõtkutud ühtlaselt. niitmine on murule kasulik, sest tera lõikab erinevalt. Sama loogikat järgivad ka robotmuruniidukid – neil on programmeeritud funktsioon, mis võimaldab neil järgida erinevat niitmisrada.
Niidukitera peab olema alati terav! Nüri tera hoopis rebib ja kahjustab muru. Muruniiduki teri peaks teritama vähemalt iga hooaja alguses. Hooldust vajavad ka robotmuruniidukid. Kindlasti ära unusta niidukit pärast tööd rohust puhastada!
Muru ei tohi jääda ka liiga pügatuks. Tervislik muru on vähemalt 3cm, paremal juhul 4cm kõrgune, mis võimaldab murul hoida piisavalt niiskust.
Eraldi tähelepanu vajavad aiaääred. Sealt peaks umbrohu eemaldama käsitsi või murutrimmeriga. Just pikast murust algab umbrohu seemnete levik, mis võib ilusa muru rikkuda. Parim väetis murule on peenestatud niidetud muru, mis jäetakse värskelt niidetud murule.
Muruniitmise teenus on saadaval enamikes suurtes linnades. Enamasti jääb hind 30-35eur/h juurde. Sinna juurde kuulub ka niidetud muru kogumine või multšimine ehk muru peenestamine väetamiseks.
Sügisel peaks niitma vähem. Vaid juurdekasvu võrra. Muru peaks püsivalt olema vähemalt 3,5cm kõrgune.
Mida teada?
- Muru tuleks niita regulaarselt, kuid mitte liiga madalaks.
- Muru ei tohiks kasvada liiga kõrgeks või siis tuleks niidetud mass kokku koristada ning peenestada. Suured murujäägid võivad olemasolevat muru kahjustada ning pidurdada selle kasvu.
- Nüri muruniiduki lõiketera niiduk rebib ja rikub muru. Nüri tera lööb välja pehme koe ning jäävad heledad kiud, mis närbuvad, jättes mulje justkui muru hallitab.
- Väga kuuma ilmaga ei tohiks muru niita – pikemad varred kaitsevad muru juurt kuivamise eest. Kuival perioodil võiks muru üldse mitte niita.
- Kõige ideaalsem aeg muru niitmiseks on õhtupoolikul vahetult enne vihma.
- Künka pealt tuleks muru niita horisontaalselt üle kalde