Mõrade tekkepõhjused
Ehitis on uus: kui tegemist on uue puitehitisega, on täiesti normaalne, et selle esimese eluaasta jooksul võivad tekkida seina mõrad. Põhjus peitub selles, et ehituspuit ei ole enamasti kunagi täiesti kuiv ning alles pärast karkassi katmist ja kütmise alustamist kuivab see täielikult. Kuigi selline puidu "mängimine" on iseenesest täiesti ohutu, võib siseviimistlus kannatada negatiivsete mõjude all.
Kui selline probleem ilmneb, tasub olla kannatlik ja oodata vähemalt aasta enne mõrade parandamist, sest sel hetkel peaksid konstruktsioonid olema muutunud piisavalt stabiilseks, võimaldades tööd ühekorraga efektiivselt teha.
Konstruktsiooni vähene liikumine: Ükskõik kui hästi maja on ehitatud, toimub aeg-ajalt selle konstruktsioonis väiksemaid liikumisi. Kuigi iseenesest ei ole see ohtlik olukord, võivad selliste liikumiste tulemusena tekkida seina mõrad, eriti konstruktsiooni nõrgemates punktides. Kuna akende ja uste pealsed on konstruktsiooni tugevuse mõttes sageli nõrgemad kui ülejäänud sein, ilmnevad mõraprobleemid sageli just seal. Selles kontekstis piisab sageli lihtsalt tekkinud mõrade parandamisest.
Ehitises ei elata aastaringselt: Suvilates ja ehitistes, kus siseviimistluses on kasutatud kipsi, on suur tõenäosus, et ühel hetkel tekivad seintesse ja lakke mõrad. Seda seetõttu, et kui ehitises parajasti sees ei elata, kõigub õhuniiskuse tase väga suures ulatuses ja paneb seetõttu ka kipsi ning puitkonstruktsiooni paisuma ja uuesti kokku kuivama. Sellised mõrad ei ole kindlasti ohtlikud, kuid siseviimistluse ilme on nii lõppkokkuvõttes küllaltki nukker.
Neid mõrasid võib lihtsalt aegajalt parandada, kuid kui soovid püsivamat tulemust tasub mõelda, kuidas ajutises elamus paremini kontrollida niiskusolusid, või vahetada olemasolevad siseviimistlusmaterjalid välja sobivamate, näiteks puidu vastu.
Kipsplaatide vuuke ei ole korralikult viimistletud: Kipsseina viimistlemisel on väga oluline, et kõik plaatide vahelised vuugid saaksid korralikult viimistletud. Kui pahtlit ei ole vuugis piisavalt, või lastakse sellel enne teipimist liiga kaua kuivada, ei saa teip korralikult kinnituda ja tuleb aja jooksul plaadi küljes lahti. Sellisel juhul tekivad seinale peenikesed vertikaalsed sirged mõrad, mis paiknevad täpselt vuugikohtadel. Ka need mõrad ei ole kuidagi ohtlikud, kuid rikuvad siseviimistluse, mistõttu vajavad parandamist.
Veelekked: Kui kipsseina taga toimub veeleke, muutub kips selle mõjul pehmeks ja tekib lõpuks sellesse mõra. Sellist mõra eristab teistest selle väljanägemine, sest sellise mõra ääred muutuvad kuivades kollakaks. Värske kahjustus võib esialgu olla ka täiesti värvitu, kuid sellisel juhul on see veel katsudes pehme. Selline mõra viitab ehitises suuremale probleemile, mis vajab kiiret reageerimist. Edasiste kahjustuste vältimiseks on enne siseviimistluse parandustöödele keskendumist tähtis leida üles probleemi allikas ja see kõrvaldada.
Konstruktsiooni vajumine ja purunemine: Kui sinu seinale ilmuvad suured üle poole cm laiused mõrad, mis sageli on sakiliste servadega, on see olukord, mille üle on põhjust muretseda. Sellised mõrad tekivad, kui maja kandev konstruktsioon on mõnest kohast purunenud või on toimunud vundamendi vajumine. Kui märkad seinal selliseid kahjustusi, siis võta kiiresti ühendust usaldusväärse ehitusspetsialistiga, kes aitab tuvastada probleemi allika ja panna paika plaani, kuidas edasi tegutseda.
Kuidas mõrasid parandada
Kui kipsplaatidest tehtud seina või lakke on tekkinud mõra, sõltub selle parandamise käik sellest, kas kahjustus on piirdunud ainult kipsplaadiga või on mõjutatud ka seina taga olevat ala. Näiteks veelekke korral võib olla vajalik lõigata välja niiskusest mõjutatud osa kipsplaadist ja asendada see uuega. Kui mõra on aga pikem, võib olla mõistlikum vahetada välja terve kipsplaat.
Kui tegemist on maja tugikonstruktsioonide kahjustusest tuleneva mõraga, siis tuleks välja vahetada terve kipsplaat. See on ka vajalik selleks, et teostada seinatagused parandustööd.
Ülejäänud mõrade parandustööd on lihtsamad, sest nende korrigeerimiseks piisab avade täitmisest pahtliga ja teipimisest. Kindlasti tuleks kasutada mõrade katmiseks ka teipi, kuna vastasel juhul võib probleem kiiresti korduda. Selleks täida mõra esmalt pahtliga, millele kanna teip. Seejärel pahtelda see kahe kuni kolme õhukese pahtlikihiga üle. Loomulikult tuleb lõpuks sein ka uuesti üle värvida.
Kui mõra on tekkinud vaid teibi lahti tulemisest ja selle ulatus ei ole suur, siis võid esialgu proovida teipi sobiva liimiga tagasi seinale kinnitada. Nii võid pääseda suurematest remonditöödest, kuid pead arvestama, et see toimib vaid siis, kui mõra on tõesti väike.